Školstvo a vzťahy

Príspevok v téme: Školstvo a vzťahy
NEprepnuta

Téma je zameraná hlavne pre tých, ktorí pracujú v školstve. Aj u Vás v škole máte medzi kolegami divné vzťahy? Skúsim priblížiť. Nastúpila som ako čerstvo vychodená absolventka školy do práce v školstve. Plná očakávaní a motivácie som sa nahrnula do novej práce, že niečo nové sa naučím, budem sa učiť od skúsenejších kolegov a kolegýň, budeme si pomáhať, budeme ,,jedna ruka,,, budeme spolu na jednej lodi. Budeme si jeden druhého vážiť a hlavne to, že budem robiť niečo čo ma baví, čo som študovala a podobne. Čo mi však utkvelo v pamäti bola prvá pracovná porada, kde som si všímala svojich nových kolegov. V ich tvárach bolo možné pozorovať vyhorenosť, v ich poznámkach sarkazmus a iróniu, hádavosť, ufrflanosť, dôležitosť seba samého a hlavne to, že ich v podstate nič nezaujímalo iba to kedy pôjdu domov. Po pár rokoch strávených v školstve som prišla na to, že každý jeden z nich sa pokladá za veľmi dôležitého priam dôležitejšieho než je genocída v Afrike. Neviem, či je to mnou alebo čo ale nás na univerzite učili, že my sme tu pre žiakov, že máme vyučovať s láskou, inovovanými metódami a hlavne odborne. Z pozorovaní niektorých učiteľov na ich hodinách som zistila, že poväčšina učí žiakov absolútne bludy, niekedy sa chytám za hlavu, čo za nezmysly ich to učia. Menia pravidlá počas hry, sľúbia niečo žiakom a napokon to aj tak zmenia. Vyučovať názornými ukážkami/ pomôckami? nehrozí. Žiak si to veľa krát nevie ani predstaviť o čom učiteľ točí. Motivácia na začiatku hodiny? žiadna. Ale idem k najhlavnejšiemu a to sú vzťahy. Čo som si uvedomila za tých pár rokov je to, že v školstve chýbajú chlapi. Už dlhšie si všímam, že som ako v obrovskom slepačinci, kde sú sliepky, ktoré kotkodákajú, ohovárajú, roznášajú klebety, urážajú sa za sprostosti, pretáčajú veci, robia sa neskutočne dôležité. Najhoršie je na tom to, že každý sa na Vás usmieva, uškŕňa, bude sa tváriť ako lojálny ,,kolega,, - hraná úcta. To je to čo neznášam. Pokiaľ si ctím nejakého kolegu, tak to robím úprimne a nie že sa na neho uškŕňam a cerím zuby a poza chrbát ho ohováram. Ach máte to aj vy vo svojej robote, či je to tak len v školstve? :(

0tecko

Ja som chodieval do ZS po syna. Zavolal som mu a dohodli sme sa kde je a vzal som ho. Raz mu volam a nedvihal. Siel som do skoly a asi polhodinu som ho hladal. Ked som sa nastvany pytal kde ma mobil tak povedal ze mu ho vzala ucitelka lebo ho vytiahol na hodine. Zavolal som ihned na policiu ze synovi ukradli mobil a viem pachatela. Prisli polucajti s majakom a ked sa pytali kto ho ukradol tak som povedal ze ucitelka. Ostali v soku ale uznali ze na zaklade ustavy je majetok nedotknutelny a ucitelka prekrocila zakon. Mobil mal hodnotu vyse 200 eur cize trestny cin. Chvilu som natahoval ucitelku ze na nu idem dat trestne oznamenie aby sa poucila. Normalne plakala a predtym strasna hrdinka. Som jej povedal ze ak moj syn vytiahne mobil a rusi vyucovanie mala zavolat mne a ja by som si s nim urobil poriadok ale ze nesmie prekracovat zakon. A som jej vysvetlil ze tym skomplikovala zivot mne lebo som kvoli nej stratil kopu casu. Ucitelia sa radi hraju na bohov a myslia si ze mozu vsetko vsak su to len vystrasene deti ktore nevedia co sa moze a co nie a ucitelia to zneuzivaju lebo maju nad nimi navrch.

Byvalyziak

UcitelBA, ty si predovsetkym uvedom, ze tvoja praca je verejna, mas tam ludi (deti), ktore tvoja praca moze psychicky poznamenat na cely zivot. Nie si za pasom a nemontujes, ani sam v kancelarii, v tychto pripadoch je kamera na nic. Zakladatelka temy by s kamerami suhlasila, lebo nema co skryvat, naopak, je hrda na to co robi a mozno by to fakt prospelo aj v pripade problemovych zuakov. Opakujem, mne pristup uciteliv sposobil vela psychickych traum, napisem dalsiu - pustila sa mi krv z nosa a ucitelka mi namiesto pomici strasne vynadala, ze preco nemam vreckovku. Jedna z viet bola -" Preco ti mater nedala vreckovku?!" Odvtedy uz vyse 40 rokov mam vzdy vo vrecku platenu vreckovku.
Keby vtedy boli kamery, tak ju zazalujem, ze mi sposobila dozivotne psychicke ujmy, a ju by vyhodili, aby neskodila ludom, takto bez dokazov nemozem nic a ona veselo ucila a terorizovala dalej.
Ty chapes, ze nepracujete s dobytkom, ale s ludmi, ktori maju psychiku a preto by ste mali byt pod kontrolu aj vy?
Preco napr. policajti zavadzaju kamery a preco si mozes tocit policajta, ked s tebou jedna na verejnosti? (Verejnost je pritomnost 3 a viac ludi spolu).
Sa stavim, ze aj ty sa vyvrsujes na detoch a liecis si na nich svoje komplexy!

ucitelBA

Nájdi si niekoho s kým sa môžeš porozprávať bez toho aby vaše súkromné rozhovory roztrúbil po celej škole/firme. Človek sa potrebuje porozprávať. S takými čo donášajú hovor opatrne. Viac počúvaj a menej hovor.

Tí čo chcete kamery na pracovisku, začnite u seba, dajte si online kameru nech na vás každý čumí, možno sa vám to bude páčiť, a možno nie. Ostatní to tak nemusia spraviť, pretože nie sú exhibicionisti a existuje zákon na ochranu osobnosti.

momentik

neprepnuta, suhlasim s tvojim prispevkom a viem si to tam zivo predstavit. suhlas aj s momentikom25 a byvalym ziakom a mozno este s podobnymi, ak som zabudla. aj v ekonomickej branzi to tak je, dokonca aj na stretku byvalych spoluziakov som citila len nadutost. no skolstvo je osobity pripad a pracuju tam extremne cudni ludia a kedze su tam velmi nizke platy, tak casto len ti najslabsi. velmi ti drzim palce, nech ta nestiahnu na svoju uroven, nech si tam biela vrana a nech aspon niekoho dobreho maju tie decka, co za nic nemozu.
ako pises, viac chlapov a online kamery stale pre vsetkych bez cenzury by boli fajn a urcite by pomohli.

NEprepnuta

Byvalyziak- s kamerami plne suhlasim to by si videl preco su ucitelia casto frustrovani a co vlastne na hodinach realne ziaci robia. Som za kamery!!! A nech to ide live cely den do kazdej domacnosti :) vies na jednu stranu plne chapem frustraciu ucitelov/ liek, niektori to vsak prehanaju vid. tvoja ucitelka ked poukazovala na zub... aj u nas sa par takych najde... no nehadzme vsetkych do jedneho vreca vravim u nas su mozno 3 ucky normalne... ja mam tie zle spomienky zo zakladnej skoly a prave tych chyb ktore robili moji ucitelia sa chcem vyvarovat a nerobit ich, snazim sa na veci pozerat tak aby bol spokojny aj vlk aj ovca... mna len zaraza ta ich neskutocna dolezitost akoby zozrali mudrost sveta, sama som ucitelka ale nerobim zo seba pana Boha.

NEprepnuta

swistica- pracovala som na 3 skolach. Nie nezacnem od seba a vies preco? Pridem do prace pozdravim, som ochotna pomoct s hocicim a co z toho vedenie ta zacne zneuzivat, kolegyne jedna druhu neznasaju a ohovaraju kazda mudra.

Byvalyziak

Ja som minule rozmyslal, ze ako to bolo v skole z pohladu mna ako 50-tnika. Nuz asi o 10% uciteliv mozem povedat, ze boli ferovi a dokazali nieco naucit a 90% si na nas vylievalo svoje frustracie a zlost. Extrem boli ucitelky stare panny. Ako sa hovori, daj blbcovi moc a prejavi sa. Dnesni ucitelia su este horsi, lebo sa maju ekonomicky horsie ako kedysi a preto tam ide naozaj iba odpad alebo ten, kto to ma rad, ale tych je strasne malo. Nas doslova terorizovali, no ked prisla inspekcia na hodinu, tak boli zrazu taki, aki maju byt. Ja mam dodnes niekolko frustracii z toho, zrazali nam sebavedomie, vyhrazali sa, strasili nas. A to som sa neucil zle, vacsinou 1,2 obcas 3. Az na gympli sa to znormalnilo. Detom nik neveri a argumenty deti nik nepocuva. Ja sa ani necudujem, ze ridicia skacu do ucitelov a ked chceli ucitelia strajkivat, nik ich nepodporil, lebo kazdy ma nejaku traumu z detskych cias. Ja som napr. spadol na skolskom dvore, vybil som si zub a ucitelka mi kazala stat pred tabulou a ukazovat aky mam zlomeny zub, aby sa mi spoluziaci smiali a takych prihod mam vela. Ja by som bol za to, aby boli v skolach online kamery, ved ide o verejne miesto a nech sa ucitel ukaze, ako sa sprava k detom, ak by to bolo ok, kamery by mu nevadili, praveze by sa ukazal, aky je dobry, ale oni to vehementne omietaju.
To, ze je status ucitelov v spolicnosti nizky, tak za to si mozu sami, ak by sme na nich mali pekne spomienky, tak by sme si ich vazili a podporovali ich.

swistica

Nerozumiem co ty riesis. V tvojom povolani nejde o teamovu pracu a ak nechces s kolegami nadväzovat kontakt, tvoju pracu to nijako neovplyvni. Vysledok tvojej prace nezavisi od toho, ako kvalitne pracuju kolegovia. Pekne sa staraj o o to co a ako ucis ty, o ziakov a o ich rodicov. Ahjajaj sa pekne opytala, na kolkych skolach si pracovala, ked zovseobecnujes. Ani si na to neodpovedala. Z toho, ako si formulovala prispevok, nevidim rozdiel medzi tebou a tym, ako kolegov opisujes. No a nakoniec, ak nie si spokojna, vzdy mas moznost na zmenu - ci uz to moze byt skolstvo, alebo ak vies robit aj nieco ine ako ucit, tak i iny odbor.
Kazdopadne, najskor zacni od seba.

dajnamna

Moja zlata, takto to je vsade. Nielen vskolstve. Robila som v nemocnici a detto. Sestricky aj doktorky na oddeleni sa nazaiom ohovaraju, klebetia, idu proti sebe, tiez by tam mali byt pre pacientov ale oni sa skriepia pre somariny. A o lekaroch a lekaarkach som si stale pred nastupom do zamestnania myslela ze su to inteligentni a rozumni ludia na inej urovni ale ako som neskor zistila aj oni sa spravaju ako sliepky a kohuti. Ohovaraju sa, skriepia, idu proti sebe a kto trpi? Pacient!
Lekarky som brala za inteligentne vzdelane zeny ale aj oni maju svoje mindraky, pychu a zavist. Ohovaraju medzi sebou seba aj pacientov.
Slepacinec najdes skoro vsade.