Školstvo a vzťahy

Príspevok v téme: Školstvo a vzťahy
NEprepnuta

Téma je zameraná hlavne pre tých, ktorí pracujú v školstve. Aj u Vás v škole máte medzi kolegami divné vzťahy? Skúsim priblížiť. Nastúpila som ako čerstvo vychodená absolventka školy do práce v školstve. Plná očakávaní a motivácie som sa nahrnula do novej práce, že niečo nové sa naučím, budem sa učiť od skúsenejších kolegov a kolegýň, budeme si pomáhať, budeme ,,jedna ruka,,, budeme spolu na jednej lodi. Budeme si jeden druhého vážiť a hlavne to, že budem robiť niečo čo ma baví, čo som študovala a podobne. Čo mi však utkvelo v pamäti bola prvá pracovná porada, kde som si všímala svojich nových kolegov. V ich tvárach bolo možné pozorovať vyhorenosť, v ich poznámkach sarkazmus a iróniu, hádavosť, ufrflanosť, dôležitosť seba samého a hlavne to, že ich v podstate nič nezaujímalo iba to kedy pôjdu domov. Po pár rokoch strávených v školstve som prišla na to, že každý jeden z nich sa pokladá za veľmi dôležitého priam dôležitejšieho než je genocída v Afrike. Neviem, či je to mnou alebo čo ale nás na univerzite učili, že my sme tu pre žiakov, že máme vyučovať s láskou, inovovanými metódami a hlavne odborne. Z pozorovaní niektorých učiteľov na ich hodinách som zistila, že poväčšina učí žiakov absolútne bludy, niekedy sa chytám za hlavu, čo za nezmysly ich to učia. Menia pravidlá počas hry, sľúbia niečo žiakom a napokon to aj tak zmenia. Vyučovať názornými ukážkami/ pomôckami? nehrozí. Žiak si to veľa krát nevie ani predstaviť o čom učiteľ točí. Motivácia na začiatku hodiny? žiadna. Ale idem k najhlavnejšiemu a to sú vzťahy. Čo som si uvedomila za tých pár rokov je to, že v školstve chýbajú chlapi. Už dlhšie si všímam, že som ako v obrovskom slepačinci, kde sú sliepky, ktoré kotkodákajú, ohovárajú, roznášajú klebety, urážajú sa za sprostosti, pretáčajú veci, robia sa neskutočne dôležité. Najhoršie je na tom to, že každý sa na Vás usmieva, uškŕňa, bude sa tváriť ako lojálny ,,kolega,, - hraná úcta. To je to čo neznášam. Pokiaľ si ctím nejakého kolegu, tak to robím úprimne a nie že sa na neho uškŕňam a cerím zuby a poza chrbát ho ohováram. Ach máte to aj vy vo svojej robote, či je to tak len v školstve? :(

NEprepnuta

Konkrétne v mojej práci môžem povedať, že sú len 3 profesionálne učiteľky, ktoré si cením, ktoré sú férové, ktoré majú už odrobené roky a hlavne nie sú slepice. Ku nim naozaj klobúk dolu. O ostatku sa to však nedá povedať.

Piir

Málo chlapov? Sliepky? Kotkodákania?
Tri najlepšie učiteľky, čo som mal, boli ženy. Vedeli dobre učiť a aj ako osoby boli super. Takže negeneralizuj a nehovor to tak, ako keby boli všetky ženské učiteľky hlupane.

momentik25

ja mám pocit že ľudia sú tak všeobecne, nie len v školstve :( to ma naučilo držať sa späť a nebyť ku každému dobrý... tiež som bol kedysi taký (to mám len 25 rokov ale došiel som na to už teraz), že proste väčšina ľudí sú svine a k nim sa musí človek správať rovnako a mať ich v paži, netrápiť sa kvôli nim. tí, ktorí sú k tebe dobrí, tak tých si vážiť, mať ich za priateľov, tí, ktorí nie, tí nech si zaslúžia každú jednu vec čo pre nich spravíš, nič zadarmo a ukázať im že si na hlavu srať nedáš..

ahjajjaj

"máte to aj vy vo svojej robote, či je to tak len v školstve?"
v koľkých školách si doposiaľ pôsobila, že takto zovšeobecňuješ?