V čom spočíva práca farmaceuta - lekárnika

Príspevok v téme: V čom spočíva práca farmaceuta - lekárnika
Verca23

Dobrý deň,

budúci rok maturujem na gymnáziu a premýšľam študovať farmáciu.
Učím sa už na prijímačky.
Ale zaujímalo by ma skúsenosť niekoho, kto tu prácu robí aj nejaký ten rok. :)
Chcela by som pracovať len v lekárni, ale potrebujem aj viac info k tejto práci.
Potrebujem si od vás prečítať reálny pohľad čo ta práca obnáša, či je stresujúca, aký charakter by mal mať človek, ktorú tu prácu robí (nie len vedomostne), či je to dobre platené, aké výhliadky má táto práca v budúcnosti.
Viem, že si prácu určite po škole nájdem a to je pre mňa silná motivácia. Potom vraj aj platovo je to super - budem si môcť dopriať aj materiálne veci
len, či to je ozaj tak, ako sa to aj propaguje. A či vôbec existuje nejaká možná nezamestnanosť.
Z chémie však nie som žiaden profík, mám vačšinou dvojky na vysvedčení. Ani matika či fyzika nie je moj kamarát. Som skôr viac na iné predmety, ale nechcem vyštudovať niečo, čo už dnes nie je ohodnotené.

Ďakujem za odpovede.

Verca23

Hm, to ste ma veľmi nepotešili.

Nedovolila by som si podceňovať prácu farmaceuta na predavača. Lenže je to veľmi ťažké štúdium, no. Ale zase, prácu si človek s tým vždy nájde. nemôže sa stať, že by absolvent bol nezamestnaný po skončení farmácie?
Tak pozerám dosť aj na to, aby som bola finančne zabezpečená. Akú školu by ste mi odporúčali?
Dobrovoľníctvo môže byť fajn, ale popri nejakej práci, lebo to by ma asi neuživilo, že?

Ja som si vždy myslela, že v lekárni zarobia minimálne v čistom okolo 1500 eur, prišlo mi to lukratívne povolanie. Aj keď sa jedná o zamestnanca a nie o majiteľa, tak som myslela, že nadpriemerne zarábajú. Ani v tých lekárňach ako je Dr. max?

Ale dobrú radu si mi dal Pharmal s tým štúdiom jazykov :)
Pharmal vybral by si si dnes radšej inú prácu než farmáciu?

mkoijng

Aky je platovy rozdiel?

Z mojho pohladu ide o predavacov a odmietam s nimi diskutovat. Nech predaju co pytam a nepokusaju sa viest dialog.

antilooopa

Farmaceut so strednou školou neexistuje, existuje len farmaceutický laborant. Ten môže pripravovať niektoré lieky-maste, roztoky, globule a pod, plus po vykonaní atestačnej skúšky vydávať lieky bez lekárskeho predpisu.
Farmaceut je jediná osoba v zdravotníctve, ktorá môže vydávať lieky na lekársky predpis a pripravovať lieky s veľmi silne účinnými látkami.

antilooopa

To, čo tu prezentuje Pharmal, je práca "robot za tárou", nie lekárnik.
Je aj jeho chybou, že lekári nerešpektujú jeho vedomosti a rady ohľadom interakcií liekov, kontraindikácií a dávkovania. Takisto nie je pravda, že sa dnes už lieky individuálne nepripravujú. Pripravujú, len treba chcieť. Práveže lekárne, ktoré pripravujú prášky, čapíky, globule a iné lieky, sú veľmi zavalené prácou-až tak, že kapacitne niekedy nestíhajú. Pretože nie všetko sa vyrába hromadne a nie všetko je registrované a dováža sa. Alebo ako by Pharmal prišiel k prednisonovým čapíkom, alebo digoxinu a dávkou 0,05mg? Nijako, musel by poslať pacienta do inej lekárne, keďže on nie je ochotný liek pripraviť. A možno ani schopný, ale to je už jeho chyba.
Lekárnik je posledná kontrola lieku predtým, ako ho pacient užije, preto je jeho povinnosťou kontrolovať dávkovanie a rôzne interakcie.
Bežne sa stáva, že lekár použije nesprávne dávkovanie liekov-omylom, nevedomosťou, preťaženosťou-dôvodov je viac. Ak to ako lekárnik tak vydáš, je to i tvoja zodpovednosť. Omyly sa v medicíne stávajú veľmi často a ty si posledný filter pred otravou či zabitím pacienta. Ty musíš kontaktovať lekára a riešiť situáciu, alebo, ak to nie je možné, upraviť dávku, upozorniť pacienta atď.
Čo sa týka platov, je to práca podhodnotená. Ak budeš "robot za tárou", tak ti to musí stačiť. Skutočný lekárnik by mal dostať viac, bohužiaľ v SR je tak nastavená lieková politika, že farmaceuti sú reálne podhodnotení. Možno sa to niekedy zlepší, ale ak chceš veľa peňazí, musíš sa poobzerať po inom zamestnaní.

zena

Verca, ja by som prácu farmaceuta nepodceňovala len na obyčajného predavača. Medzi ľudmi sa traduje, že musia toho vedieť viac ako lekári, aj vedia - ešte sa vyrábajú niektoré lieky v lekárni, vedia poradiť AJ alergikom, skontrolovať lieky (kontraindikácie, nesprávne dávkovanie, či samotný liek)...
Nedávno bola susedka na pohotovosti s dieťaťom a nebyť pozornej lekárničky, ktorá ju poslala s receptom späť k lekárke, tak neviem, neviem ako by to dieťa dopadlo s liekom pre dospelého.
Je úplne jedno, o aké povolanie sa jedná, ak človek k tomu nemá žiaden vzťah, potom má všetko na saláme.
Prijímačky sa robia z chémie a biológie.

PharmaI

Pracujem v lekarni v BA, plat je bohuzial v hrubom, vies nemam pocit, ze tym ludom pomaham, lebo oni sa pytaju na take sprostosti, nie su to vazne zdravotne stavy, tie riesi lekar, ty riesis hnacky, prechladnutia, male rany, bodnutia hmyzom, slzenie oci a pod. Je ti luto, ze niecsi lekar, citis sa ako vykonavatel toho, co rozhodne niekto iny, lepsi ako ty. Ty si iba povinny vydat tovar (liek) na zaklade niekoho, kto vie pomoct ovela lepsie ako ty.
Kasli na studium, uc sa jazyky, daj sa na dobrovolnictvo, to ta bude naplnat ovela viac, ovela vacsia pomoc ludom.

Verca23

Pharmal

Vďaka ti za priblíženie :)
Tak po prečítaní tvojho príspevku mám tiež pocit, že to je lepšie zaplatený predavač s veľmi náročnou VŠ. príde mi to aj také ekonomické.
Ty pracuješ ako lekárnik či?
A to plat si uviedol v čistom, že?
A máš aj pri niečom pocit, že pomáhaš pacientovi? Okrem toho, keď ťa pýta poradiť aký liek je vhodný.

Aké štúdium by si mi teda poradil čo by malo zmysel a zároveň by som sa uplatnila a lepšie zarobila? okrem IT, medicíny, zubariny.

antilooopa

ty máš nejakú inú skúsenosť s touto prácou? Ako to vidíš ty?