Všade prepúšťajú ľudí, kríza?

upozornenie

Az na to Defcon, ze upratovacku moze robit prakticky kazdy komu by to neznemoznoval zdravotny problem, kym spominaneho linux administratora asi nie. Skus ich preskolit, nech si vymenia funkcie. Linux administrator moze upratovat po 10 minutovon skoleni spocivajucom vo vysvetleni kde su ulozene cistiace prostriedky. Co myslis za ako dlho sa nauci upratovacka spravovat linuxove servre? Davas tomu aspon dva roky? A za ak dlho si v anglictine, nemcine, spanielcine ... pokeca so zakaznikom? Davas tomu aspon pät rokov? Neznevazujem nikoho pracu. Ale rovnaky plat tu nie je na mieste.

Defcon

A o co je horsia upratovacka s administratorom ? Ked si ten administrator nedokaze sam upratat svoju kancelariu , tak by ho za chvilu zozrali potkany. Upratovacka sa viac manualne narobi za tyzden ako administrator za rok. Chcem tym podotknut, ze manualne pracujuci ludia su pre spolocnost nenahraditelni , zatial co kopa uradnikov moze skoncit. To je sice protiklad proti mantre Trubana a ostatnych slnieckarov, ale je to pravda

ZamestnavateI

Vsetci co tu nadavate na nenazratych podnikatelov, chodte si to vyskusat, ked ledva prezivate. Pozrite si Finstaty firiem, ze ake maju zisky, je vysoky obrat a maly zisk, lebo ak si date na tovar viac ako 2-3% Slovac to nekupi a ak nestojite zamestnancovi za chrbtom, hned vas okasle, ulieva sa, nieco ukradne alebo zoberie firemne auto a ide si vybavit sukromne veci. Ked som pracoval, vsade sa kolegovia ulievali a vzali si hocico z firmy. A mne zavideli, lebo som makal, mal vysoky vykon a tym padom aj ovela byssi plat. Bolek Polivka to strasne dobre ukazal vo filme K.rvahosigutentag, ze ked bol zamestnany, tak si siel pospat v praci, ale ked sa stal majitelom, tak zrazu trval na tvrdej praci, ze si ani nemohli pofajcit a presne takychto je tu 99% ludi na Slovensku v praci a iba sa stazuju a nadavaju, ale tak vam vsetkym treba! Kto je aktivny, podnikavy, nie je lenivec, ulievak a neboji sa, tak sa tu ma dobre a moze na vas zvysoka kaslat, ste iba obycajni mukli a hlavne preto, ze nimi chcete byt, lebo prilezitosti nieco dosiahnut je tu viac nez dost!

upozornenie

Defcon akurat ze to dopadne tak, ze minimalka sa vyrovna zvysnym platom. Upratovacka si bude financne rovna napr. s linux administratorom, ktory vie dva cudzie jazyky. V starsich temach som uz davala linky na profesiu s platovym porovnanim.
Ponaucenie: deticky neucte sa, staci upratovat podlahy, plat budete mat rovnaky.
Minimalku treba zrusit.

Defcon

Lebo sa dviha minimalka ??? To je akoze zle ci dobre ? Samozrejme, ze sa to podnikatelom nepaci, oni by najradsej zdierali za 5 eur mesacne.
Len nech sa dviha dalej, aby kazdy slusny a pracujuci clovek pracujuci na najmenej platenom mieste mal co najviac penazi.

Robo45

Yue, coze? To kde pracujes? A preco tam este si? Ja som zacal pred 12 rokmi pracovat v nasej firme. Nastup som mal 400, po 3 mesiacoch mi to dvihli na 600 a kazdy rok nam to dviha podla toho ako sa firme dari a kto ako pracuje. Ja mam teraz 1750,- plat. Je pravda, ze sa to tento rok nedvihli, lebo sa museli dat priplatky za nadcasy a tie rekreacie, co vymyslel Danko, inak by nam dvihli plat, lenze to nevyslo na tie % zo zisku, ktore nam davaju na plat. Radsej by som bol, ak by Danko nevymyslal, lebo takto musim cerpat tu rekreaciu, lebo sa na to museli vyclenit financie, inak by som mal cash vo vyplate.
Daj vypoved a najdi si lepsiu firmu, teraz uz je kopa, kde si vazia zamestnancov, najma tych, ktori tvrdi makaju a furmy vedia, ze bez nich by to mali tazke a nevedeli by za nich zohnat nahradu.

baddog

slovensko je jeden velky detroit, ked klakne automobilovy priemysel, co uz pada, tak dopadneme rovnako, ale to nieje len o autach....

Bohužiaľ, všetky príčinné súvislosti vedúce ku kríze existujú. Jedna malá ukážka: keď v USA v roku 2008 vypukla hypotekárna a následne finančná kríza, tak sa jednalo o 1,7 bilióna nesplácaných hypoték. Dnes majú USA 2,9 bilióna nesplácaných študentských pôžičiek. Podľa mnohých ekonómov je toto omnoho nebezpečnejšie, pretože títo ľudia si brali študentské pôžičky dúfajúc, že keď vyštudujú, tak na základe toho dostanú dobré miesto, dobrý príjem, kariéru a budú spotrebúvávavať. Dnes vám to už nestačí a nemáte garanciu ani miesta, ani príjmu, kariéry či spotreby. Ale pôžičky musíte splatiť.

Druhá vec je, že veľká časť investícií, napríklad v podnikovej sfére, je opäť na dlh — čo sa bude diať ak sa tie investície nevrátia? Vezmite do úvahy aj to, že štáty sú stále v deficitnom hospodárení. Ďalej vezmite do úvahy to, že dolár sa nám ohodnocuje ako o 40% nadhodnotený. Ešte stále vás nedesí, že to vedie k jedinej veci?

Ďalšia vec, finančný sektor. Veď to, čo predvádza finančný sektor je len virtuálne ondulovanie horúceho vzduchu. Finančný sektor je úplne odtrhnutý od reálnej ekonomiky — nemáte tam žiadne reálne hodnoty. Facebook údajne zväčšil trhovú kapitalizáciu na 1,3 bilióna, zvýšil ju o 100 miliárd len za minulý rok, ale na základe čoho, že skupuje reklamné agentúry? Poďme ďalej, Amazon, ktorého trhová kapitalizácie je dnes 2 bilióny, a ktorý svoju trhovú kapitalizáciu zvýšil o takmer 160 miliárd, pretože skupuje obchodné reťazce. To je reálne zvýšenie trhovej kapitalizácie tejto firmy? Nemôžete fungovať v systéme, kde reálna ekonomika vám vzrastie o 34% a finančný svet vzrastie o 190%. Dokedy môže takáto odtrhnutosť fungovať? Problémom je teda v tom, že ekonomika nie je reálna. Jednotlivé segmenty ekonomiky sa nafúkli nereálnym spôsobom.

Yue

Vlada by vobec nemala zasahovat do podnikatelskeho prostredia a darilo by sa vsetkym a aj platy by sli postupne hore, nie sice rychlo, ale isto,

Som sa dlho tak nezasmiala. Lebo zamestnávatelia s radosťou dvíhajú zamestnancom platy. :D

Už robím nejaké tie roky a ešte som nezažila, žeby nám zamestnávateľ dobrovoľne zdvihol platy. Hej, tak 5 centov za 5 rokov. Zamestnávatelia skôr čakajú, že im budú robiť zamestnanci zadarmo. A oni budú jazdiť na 4 dovolenky ročne a každý rok si kúpi auto ocko podnikateľ, jeho žena, aj ich deti. ;)