Návrat zo zahraničia

Príspevok v téme: Návrat zo zahraničia
modralalia

Ahojte. Mam taku dilemu. Zila som 10 rokov v zahranici, v poslednom case som citila, ze sa chcem vratit domov. Som na Slovensku 3 mesiace, mam problem najst si pracu. Pritom myslim, ze mam co ponuknut. Ovladam AJ a NJ aktivne, FJ pokročilo, samozrejme ovladam Excel perfektne, mam kurzy JAVA, programovanie. V zahranici som pracovala v banke. Odkedy som tu na Slovensku, teda 3 mesiace, nedari sa mi najst pracu. Posielam zivotopisy snad vsade, naposledy som bola na pohovore minuly tyzden, bolo to do banky, no ponukli mi plat okolo 600 euro. Tiez som bola na pohovore ako asistentka do medzinarodnej firmy, poziadavky mali teda vysoke ale opat ponukli velmi mizerny zarobok, tiez okolo 600 eur. Tiez uz rozmyslam usadit sa na slovensku, kupit si byt, teda musim sa zamestnat a vziat si hypoteku. No trochu ma desia tie platy. Je mozne sa tu niekde zamestnat za vyssi plat, tak 1000 euro?

Matyo

V tvojom prípade by som hľadal prácu cez francúzštinu, ak ju teda naozaj ovládaš pokročilo. Na Slovensku pôsobí množstvo francúzskych firiem, zisti si, ktoré sídlia tvojom okolí a pošli im svoje CV, hoci aj nebudú mať zverejnené inzeráty...

radsejNIE

Je ťažké radiť, Ty musíš vedieť čo chceš a či to zvládneš. Na Slovensku to nie je žiadny raj, to ale vieš a preto si pravdepodobne aj odišla? Pozri ja mám VŠ ekonomického smeru a pracujem na pošte za prepážkou. Plat mám 540 eur. Hypotéka? V žiandom prípade. Ak si si v zahraničí vytvorila zázemie nemala si sa vracať, tých 1000 eur sa dá zarobiť, ale je to otázka známostí. Remeselníci tu zarobia toľko, vodiči kamiónu, ITčkári, lekári, špecializovaný pracovníci... ale inak zostatok ľudí zarába almužnu. S tými pohovormi to poznám, väčšinou fejk, hlavne keď je to cez úrad práce. Mimochodom dávaj si pozor, ÚP Ťa pošle kľudne aj do pásovej výroby, niekde na linku a Ty MUSÍŠ íst, ak odmietneš tú prácu, vyradia Ťa z evidencie. Takto sa znižuje nezamestnanosť. Neberú ohľady na Tvoje vzdelanie ani Tvoje požiadavky, ber čo je alebo ´Ta vyradíme. Istý čas som pracovala na ÚP, bola som tam na absolventskej praxi, neverili by ste, čo sa tam deje. Tie pracovníčky sú NÚTENÉ ľudí vyraďovať, urobiť všetko možné aby Vás vyradili a tiež, keď žiadate o rekvalifikačný kurz, aby Vám ho zamietli. Nechápem, načo táto inštitúcia ešte funguje, veď si neplní svoju primárnu úlohu. Ak Ti môžem poradiť, hľadaj prácu u súkromníka, alebo vo veľkých medzinárodných firmách, napr IBM a podobne, platovo to tam bude určite lepšie. Slovenský podnikateľ ani štát Ti zarobiť nedá. Nečudujem sa, že si odmietla ponuky za tak mizernú mzdu, väčšinou tu chcú min. dva jazyky, word, excel, powerpoint samozrejmosť, vodičák, rôzne iné počítačové programy... Obrovské požiadavky ale oni Ti ponúknu almužnu. Nie som z tých, ktoré nadávajú na svoju krajinu, ale čo je pravda je pravda. Tu sa má dobre len pár vyvolených a zostatok živorí. Predali nás západu, sme žumpa západu, jeme odpad namiesto potravín, choroby stúpli raketovým tempom. Za dlhé roky, desiatky rokov v práci dostaneš namiesto dôchodku almužnu, veľa dôchodcov si ešte musí privyrábať aby vôbec prežili. Odchod do dôchodku sa stále odďaľuje, aby som nebola nespravodlivá, vo všetkých krajinách EÚ. Veď dnes už 50 ročný človek má bolesti všetkého druhu, už nevládze,. keď ho náhodou prepustia, kde sa zamestná? Ľudia páchajú sociálne samovraždy, dajú Ti hmotnú núdzu 60 eur a ešte si to musíš odpracovať. Mamičky po materskej sú znevýhodnené, ja som mala problém nájsť si prácu lebo som mala pred tridsiatkou a už na pohovore sa ma pýtali, že či nebudem mať v dohľadnej dobe deti, že mám na to vek. Rozhodne nechoď do fabriky, tam je to otročina za málo peňazí, každý bude na Teba kričať a ako bonus vulgárne nadávky. Neprídeš sobotu, sviatok, nadčas... vyhodia Ťa. Rozhodni sa správne, veľa šťastia.

modralalia

swistica nie nepytam si vobec vela, oni samy povedali kolko ponukaju. Na pohovore ma samozrejme vyskusali z, jazykovych znalosti, tiez z excelu...dali mi ulohy. Samozrejme vedela som reagovat, zvladla som to. Do cv si vzdy pisem len pravdu, to co ovladam a co viem predat. Nebudem predsa pisat napr. ze hovorim plynule taliansky, ked z tohoto jazyka viem iba zaklady. Toto rozhodne nie. Prijali ma za asistentku ale ten plat sa mi zdal strasne nizky, nakolko by som mala ozaj vela povinnosti, komunikacia v 2 jazykoch atd... tych 600€ (v cistom) mi pride fakt malo. Do banky ma nevzali, tam vzali slecnu po znamosti. Z Up ma poslali tiez na akysi pohovor, no tam bol tiez dopredu vybrany uchadzac.

modralalia

Nie, necakam na Slovensku platy ako v Nemecku, no pri tych cenach vsetkeho som urcite cakala tych 1000€. Asi som ti stupila na otlak ked ma vyhanas :-)

tovaznetoto

ale iste dá sa zamestnať za 1000€ ale to si musiš dať monterky a isť robiť skladničku napr. na VZV... bud ostan spokojna so 600€ alebo sa vrat tam odkial si prisla... čakaš snad na SK platy ako maju v DE?

swistica

Tie sumy uvadzas v cistom alebo v hrubom? Pretoze i na cisty plat to je dost malo. Na profesii si vies pozriet aky plat firma ponuka a od toho sa odrazit, ci tam chces na pohovor ist alebo nie.
Tiez si myslim, ze problem bude inde. Mozno si pytas vela v porovnani s tym kolko firma ponuka.
Pytali sa ta na pohovore nejake veci z excelu? Vedela si na ne reagovat? So znalostami Javy by si si trufla ist aj na programatorsku poziciu?

dariusnovy

Mám slovensko rád, ale bohužiaľ život tu je boj. Pár ľudí sa má super, majú dobrú prácu a skvelý plat, ako napríklad tí ITčkári, lekári, manažéri, ale prácu Ti tu musí niekto dohodiť. Je veľmi obtiažne sa dostať k dobrej práci len-tak. Známosti nepustia. Sám som si to zažil, pohovory oničom, dopredu vybratý ľudia. Pracujem na sk ale rozmýšľam, že pojdem za hranice si zarobiť.