závislosť na káve

Drevolub

Stale neuvadzate kolko vasa pani manzelka tej kavu vypije. Je jasne ze vsetkeho vela skodi ale naozaj si nemyslim ze primerane mnozstvo kavy by sposobovalo osteoporozu. Kofein vraj sposobuje odburavanie/zhorsuje vstrebavanie vapnika ale pri tom kolko kofeinu sa spotrebuje denne by kazdy druhy clovek musel mat problemy s kostami. Ja pijem vo forme caju a kavy kofeinu celkom velke mnozstvo kazdy den, ale problemy s kostami nemam. Ani o nikom takom neviem. Ak aj vysadim obcas kavu a caj tak v priebehu jedneho dna sa mi ziadne "abstinencne priznaky" neobjavuju. Ak ju chcete ale naozaj presvedcit na nejaky iny napoj tak to skuste cez kvalitny caj. Ale teda ak tej kavy vasa pani nepije neprimerane mnozstvo , nemyslim ze by to mal byt nejaky problem.

ahjajjaj

zelený čaj. Tam sa účinná povzbudzujúca látka uvoľňuje postupne a nie nárazovo ako pri káve. Takže ju presvedčiť aby prešla na tento variant. Navyše má zelený čaj kopu liečivých vlastností. Ďalšia možnosť je pridávať do kávy mlieko a robiť ju menej silnú, aby si organizmus zvykol na nižší prísun kofeínu.

zena

Chlap, závislosť od kávy je, sama ju mám a to ju pijem len 2x denne. U mňa sa prejavuje neznesiteľnými dlhotrvajúcimi bolesťami hlavy, ničím iným. Je pravda, že kofeín odbúrava vápnik z kosti, ale tu to ako príčinu nevidím. Sú oveľa agresívnejší vykrádačí kosti: neznášanlivosť mliečnych výrobkov, menopauza, starnutie, cigarety, alkohol, nedostatok pohybu, ochorenie štítnej žľazy, dedičnosť, kortikoidy a i.
Dúfam, že som ťa uviedla do obrazu. Manželka by sa mala dať vyšetriť či má osteopéniu, osteoporózu alebo je všetko o.k. a urobila len zlý pohyb. Čo sa závislosti týka, tej ju nezbavíš, toto musí spraviť ona sama.

swistica

Este som si vsimla, ze pises nieco o kave, adrenaline a cukre. Nuz podla mojich info prave horcik a chrom z kavy pomahaju inzulinu regulovat glukozu v krvi. Takze vidis, kolko zdrojov, tolko info.

swistica

Nazory na kavu sa stale menia. Aktualne prevlada trend, ze je prospesna: zdroj antioxidantov, zrychluje metabolizmus, zdroj horcika, chromu. K negativam patri mierne zvysenie krvneho tlaku, busenie srdca, nespavost.

Osteoporozu skor podla mna sposobi cukor a mlieko v kave, ci cukor a umele sladidla v inych napojoch ako konkretne kofein. Tiez privela vapnika, ktore telo nevie spracovat kvoli nedostatku K12.
Uvediem potraviny s dobrevyuzitelnym zdrojom vapnika, kedze manzelka ma problem s rednutim kosti: kysla kapusta, brokolica, kvetak, konopne semienka, mak.
Vylucit cukry. Dlhe roky sa hovorilo, ze kolove napoje maju negativny vplyv na rednutie kosti. Oficialnu studiu som sice necitala, ale ja tomu verim. Sladene napoje su sajrat.

Jedna az dve salky kavy denne su podla mna ok. Ak to sama manzelka povazuje za problem, nech si jednoducho najskor znizi na jednu salku a potom vyluci aj tu. Ale hovorim, nemyslim si, ze kava je problem.

chlap123

ModraObloha: manzelka si zlomila nohu kvuoli riedkym kostiam. To ze ty nevies o škodlivosti kávy je tvoj problém.

Drevolub: Kávičkách sa ráno zobudí nevyspatý, preto potrebuje kávu, aby sa "prebral". Káva ho udržuje celý život v stave vyčerpania. Efekt energetických nápojov je v kofeíne - ten spôsobí vylučovanie adrenalínu, a ten zvýši hladinu cukru v krvi, čo je tiež škodlivé.

ModraObloha

chlap123 to je hluposť že sa nevedia toho zbaviť.. sám mam obdobia kde pijem 3-4 šálky kávy každý deň a z dna na den prestanem kludne aj na pár mesiacov.. Vôbec k tomu nepocitujem závislosť.. Inak nerozumiem prečo píšeš ty a nie ona, ty si si niečo zistil o káve a hneď je zlá, a manželka závislá.. však nepije 5-6 pohárov za den.. nerozumiem prečo sa na to tak pozeráš a v podstate jej nejak znehodnocoval ten pôžitok z kávy.. asi by ma štvalo ak by sa mi niekto staral že pijem kávu. Káva je jeden z mála nápojov ktorý určite nemá len zle vlastnosti, čiže ak niekomu vyhovuje, tak prečo nie a prečo do neho za to rýpať za to že ja to vidím inak.

swistica

Dolezita otazka - jej osobne to nejako vadi? Dve salky kavy neuskodia. Skor uskodia umele sladidla v cole. Preco nepise ona, ze ma problem? Preco pises za nu?
Sledujete dosledne zlozenie potravin, ktore jete? Tam treba hladat problem :-)

chlap123

Kofein spôsobuje rednutie kostí a nedovolí sa človeku poriadne vyspať, neexistuje bezpečná dávka Pije 2 kávy denne, a asi pohár CocaColy. Kávičkári sú narkomani, nedokážu s tým prestať, po vysadení majú absťák.