Vegetariánstvo - áno alebo nie ?

Táto diskusia patrí k článku: Vegetariánstvo - áno alebo nie ?
Vegetariánstvo  - áno alebo nie ?

Otázka zrejme vyvolá vlnu viac, či menej „odborných“ názorov. Pokiaľ ide o vegetariánske stravovanie, nejde o nič nové. Najstaršie zmienky pochádzajú zo starovekej Indie a Grécka. Spájali sa s nenásilným konaním voči zvieratám.

upozornenie

soja je sajrajt. Najhorsie je, ze ju jeme nevedomky. Je sucast lieciv - lecitin a uz som ju videla i v chlebe. Koho by napadlo, ze do chleba napchaju soju?

BJ 2

dobreuz666 - dakujem.
Jedine, pred cim by som Ta chcel upozornit, je konzumacia soje, na ktoru vacsina veganov a vegetarianov upadne. Kvoli velkej propagande. Vela urobi taku chybu, ze nahradi vsetky bielkoviny co jedli z masa tymto, lebo to vyzera najjednoduchsie. Ale nieje to dobre, soju treba vylucit zo stravy najlepsie kompletne (obcasna sojova tycinka nevadi, ked to niekomu chuti). Tymto by som chcel upozornit aj inych vegetarianov, aby soju nahradili vsetkym moznym, sosovicou, cicerom a hrachom, obsahuju menej bielkovin, ale su zdravsie a pre nas prirodzene. Soja obsahuje latky, ktore mozu pri dlhsom uzivani poskodit stitnu zlazu. Je lepsie preto obetovat jej lakavy bielkovinovy profil, a nahradit ich nasou klasikou, hlavne sosovica. Ta je najlahsie stravitelna strukovina, a tiez naprosto nabyta zivinami. A potom cicer a hrach. Fazulu az na poslednom mieste (opat, ma viac bielkovin, nez tie ostatne, ale je pre nas neproirodzena, dovezena z ameriky len pred par storociami, a navyse, jedovata v surovom stave ... ja sa veciam, ktore su za surova jedovate, vyhybam, priroda tym dava najavo, ze to nieje dobra potrava). Cize ja osobne nejem ani fazulu, nevyhybam sa jej uplne, ale jem ju len okrajovo. Hlavne sosovicu, cicer a hrach treba. A este ked uz tak bob, ten je pre nas prirodzeny a ludia ho jedli v tejto oblasti uz v davnych dobach. Cize - sosovica (aj cervena, super rychlo hotova), cicer, hrach... okrajovo fazula (napriklad dobre je klicit fazulky mungo, lebo velmi dobre klicia, obcas kvoli chuti cervenu fazulu napriklad polievku (dobre to chuti ale povedzme raz za 2 tyzdne)), a soju maximalne vylucit (ponechat si len chutovky, ktorym clovek nevie odolat, ako sojove rezy popripade obcasne tofu kvoli tomu ze dobre chuti). Snazit sa aby to bolo max 1x za tyzden takyto upadok.

dobreuz666

Príspevky od tohto používateľa boli zablokované, na základe opakovaného porušovania pravidiel diskusie.

BJ 2

Btw, aj mnoho maso - jedov ma nedostatok vitaminu B12. Nad tym by si sa tiez mohla zamysliet, preco. A ci teda suplementacia vitaminu B12 nieje vhodna ako prevencia celkovo.

BJ 2

rhea, na vegetarianstve nemusis doplnat vitamin B12. Si dalsia, co si zamienas veganstvo s vegetarianstvom... ja uz nechapem, ako im to vysvelit, ze vegan nieje vegetarian.

BJ 2

Marek, kolosalnu blbost si napisal aj vo svojom poslednom prispevku.
Zivocisne bielkoviny aj tuky a nachadzaju aj v mliecnych vyrobkoch, ci vajciach, takze vegetarianovi nebudu chybat. Si dalsi, ktory si zamiena veganstvo s vegetarianstvom. Vegetarian moze zivocisne veci, a ak napriklad jedava 10 vajec tyzdenne, a kazdy den pol litra mliecnych vyrobkov, povedz mi, co mu chyba od vacsiny ludi davnejsej minulosti, co jedli maso aj tak maximalne tak 1x tyzdnne. Maju tam paradoxne viac zivocisnych veci, nez oni. Ked spocitam, kolko masa jedli vacsinu zivota moji stari rodicia alebo prarodicia, tak to spada este do tej kategorie "1 maso tyzdenne"... a urcite sa nezosypali na dochodku nejak viac, nez ini dochodci. Takze kecas kolosalne nezmysly, ako btw vacsina anti-vegetarianov.

Rhea12356

Mne sa to uz logicky nezda, ze toto stravovanie je prirodzene a super, ked musia doplnat B12.. Takze take prirodzene to vegetarianstvo nie je, lebo to musis všelijako alternativne, umelo dodat telu, lebo to chyba..

BJ 2

Blbost marek, to by boli vsetci shaolini ako dochodci odpaleni. Mam ti ukazat nejakych 70 rocnych shaolinov, ktori ta prechciju v ohybnosti nech mas aj 20 rokov?
Uz dlhsie sa nastastie vela odbornikov zastava nazoru, ze maso ide plnohodnotne nahradit spravnou vegetarianskou vyzivou, teda ze ta strava urcite nesposobi zdravotne problemy, kvoli absencii masa v potrave.
Ty mas este zastaraly nazor, presne taky, ako mali ludia kedysi davno.

dobreuz666

Príspevky od tohto používateľa boli zablokované, na základe opakovaného porušovania pravidiel diskusie.

dobreuz666

Príspevky od tohto používateľa boli zablokované, na základe opakovaného porušovania pravidiel diskusie.