Uzkosť a nespavosť

Príspevok v téme: Uzkosť a nespavosť
mia12356

Dobrý deň, chcem sa s Vami poradiť s mojimi aktuálnymi problémami...
Dlhodobo mám problém s úzkosťou, som úzkostlivá, ale vždy som si vedela pomocť sama a moje obavy neobmedzovali moj život natolko, že by som uvažovala nad užívaním liekov...
Poslednú dobu moja úzkostlivosť výrazne zasahuje do spánku, to znamená, že sa vo mne vytvorila obava, že nezaspím (obava ako budem na druhý deň fungovať v práci atd.) a ja potom reálne som natoľko bdelá, že ani nezaspím....
Neviem, ako v sebe odblokovať stres a úzkost zo zaspávania a z toho, že znova nezaspím...
Máte s niečim podobným skúsennosť?

martina88

treba skusit nieco prirodne, mne pomahal tryptofan, potom ale pocase prestal, teraz dlhodobo beriem cbd 15 perc a pomaha mi to, som kludnejsia a mam lepsi spanok, kupujem u vitariana

mia12356

Inak to je častý problém pre ludi s uzkostou, že im tie uvolnovacie cvicenia sposobuju ešte vacsí stres...
Lebo sa na to velmi clovek zameria a kontroluje sa ako je uvolnený a to ho rozruší :D
Ale dá sa to naučiť a skutočne uvolniť a pomáha to:)

Zuzka8

Si to niekde čítala, to o tej pozorovacej technike?

Ja nemám problémy so spánkom, ale niekedy sa stalo, že som neskoršie zaspala. A vedela som, že sa mi bude horšie sústrediť, nejak moc som si neplánovala, že menej porobím.

mia12356

No skúšam rozne prirodné lieky, čaje, fyzickú aktivitu atd.. to áno... pomáha to do istej miery:)

Co sa týka techník na zvládanie uzkosti - obáv, najlepšou technikou je - byť pozorovateľ...

Všímať si svoje myšlienky, uvedomiť si, že sú to katastrofické scenáre a strach a následne si povedat STOP..
Ano može sa v živote stat čokolvek, ale mojimi obavami a strachom to neovplyvním... Napr. zajtra ma može prejsť auto a nijako to neovplyvnim, tak prečo sa neusale stresovat o ine veci?

Ako keby nekontrolovať všetko, nechať tomu voľný priebeh, pretože nemožeme všetko ovplyvniť a zmeniť...

S tým spankom je to trošku tažšie... Ale pomáha ako keby prijatie toho - okej nespím, okej budem sa citit unavená, ale zmením to tým, že si s tým budem robiť starosti? nezmením, musím to prijať a snažiť sa žiť čo najlepšie....
Nevenovať priliš velku pozornosť spánku.. Ale z tvojho príspevku mi príde, že si to takto robila - povedala si si, že aj ked nebudes spať, tak neobmedzíš svoje aktivity atd... To bol správny prístup...

nepomohlo ti to?

Zuzka8

Ozaj, Mia a nejaké prírodné látky proti stresu si neskúšala? Myslím, čaje na upokojenie alebo výživový doplnok či masáže, koníčky. Nemyslím, žeby vyliečili, ale keď toto robia zdraví ľudia, tak im to pomáha. Takže u tých, čo māvajú úzkosti by im to prípadne mohlo udržť stav alebo zlepšiť.

Rhea1234567

Ahoj, moja prva navsteva bola u psychologicky a ta ma odporucila psychiatricke, ze to je na lieky, tak som navstevovala obe sucasne.. Ta psychologicka sa pokusila robit na mne take relaxacne cvičenia, ale mne to vobec nepomáhalo, hoci som to aj cvicila doma, ze sa to akoze cvicenim ma zlepsit.. To som si stiahla aj Chudika- autogenny trening, doma pocuvala, ale nic.. Ja ako keby som si este viac uvedomovala to napatie vo mne, ked som sa mala uvolnit.. Som pripad, co? :) teraz este beriem triticco, ktore postupne vysadzam, alventu som uz vysadila.. Psychiatricka mi poradila inu psychologicku, tak zvazujem, ze ju zmenim.. Doktorka ma vzdy slovom viac povzbudila, nez ta psychologicka, proste som si zle vybrala.. Rozumne na to ides.. Castokrat si vycitam, preco si komplikujem zivot, mohla by som byt stastna, v podstate mi nic nechýba, aj ked sa porovnam s inymi ludmi, co su v tazkych zivot. situaciach, ale to je proste ta porucha. Budem sa ale tiez snazit byt tehotna bez liekov, musim sa zaprieť, nez si potom zvysok zivota vycitat, ze som nejaky ten rok nevydržala bez liekov, ak by to malo mat vplyv na dieta, nejaky autizmus alebo hocico.. A ty sa ako snazis s tym bojovat, mas nejake techniky?

mia12356

Absolútne chápem, že ked si brala Lexaurin, stala si sa závislou v tom zmysle, že si bez neho už nedokázala zaspať...
Preto sa akýmkoľvek liekom na úzkosť tohto typu (na upokojenie, typ: Lexaurin, neurol a ostatné benzodiazepiny) vyhýbam.
NIkdy som žiadny neužila, lebo už teraz viem, že by u mňa nastal rovnaký problém, stratila by som akúkoľvek vieru, že zaspim bez nich ....
No tá úzkosť vymýšla "krásne" katastrofické scenáre, ktoré nám dajú zabrať :(

mia12356

Myslím, že nie je problém s tým, že napíšeš nazvy...
Riešila som to s doktorkou a povedala mi, že vo vážnych prípadoch zvažujú aj ponechanie AD počas tehotenstva, ale vždy sa snažia vysadiť, kým to ide...

Co sa týka mojich problémov s úzkosťou, tiež ide o generalizovanú úzkostnú poruchu... takže presne viem, čo prežívaš...

Len sa snažím z toho dostať bez liekov, prostredníctvom psychoterapie, skúšala si túto možnosť?

Napríklad aj v tomto období, ked si chceš založiť rodinu a teda lieky si vysadila, možno by si ich mohla nahradiť terapiou?

Rhea123457

Ahoj, neviem, ci tu mozem pisat nazvy.. Na spanie Trittico, co je slabucke antidepresivum a na den Alventa.. Trittico mi same ani nezabralo, az ked mi pridali alventu.. Zevraj s alventou moze byt zena aj teho, ale radsej to nejak vydrzim.. I ked mozno tie uzkosti su horsie pre bejby

mia12356

Ahoj:) to je dobrá správa, že AD zabrali, aké konkrétne si brala, ak sa môžem spýtať? Ja presne pre ten dôvod, že by som chcela otehotnieť, nechcem s nimi začínať ...