predrazene byty a domy na Slovensku ako to zvladate platit?

Príspevok v téme: predrazene byty a domy na Slovensku ako to zvladate platit?
zufala365

ahojte.... nazov napoveda o com bude tato tema... ako je mozne ze na Slovensku kde ma vela vela ludi plat okolo 500-700 eur stoja byty 130 000 eur ked vôbec nemaju taku hodnotu za komacov ich postavili za 20 000 korun... je to strasne... mladez ako tu vlastne zvládate platit 2-3 izbovy byt a utiahnete rodinu pri takých cenách? to vsetci naozaj robite v IT alebo v zahranici? Preco ceny bytov nejako nereguluje tento stat aby si to ludia mohli dovolit?

Bubliii

No, nesuhlasim. Prave s dvoma ludmi narastaju energie, narastaju vydavky za jedlo a ine produkty. A ake rovnake moznosti pre vsetkych? Zeny maju nizsie platy, to je fakt, navyse su odbory kde je 1000e naozaj len pomyselnym snom a aj take musi niekto robit. Ale nehadam sa. Len poukazujem na to, co ty volas stazovanim. A stale mam pocit, ze v tvojich rovniciach nieco chyba. Ale nemusis tu nikomu nic dokazovat, od toho tu nie sme.

NoProblemo

Ako ti mám odpovedať ?
1500 cca v čistom -450 eur hypoteka -100 eur strava, -100 eur nájom, internet, telefón je 850 ušetrených x 12 mesiacov je 10200 eur :D
Stačí? Ja to nemám rozpočítané, splatil som to za 5-6 rokov, to je fakt.
Ale áno, dnes má každý rovnaké možnosti, to je na tom to krásne, lebo sa ukáže kto chce makať a komu vyhovuje nič nerobiť len plakať.

NoProblemo

A okrem toho fungovať sám a ťahať všetko z jedného príjmu je náročnejšie ako keď sú na to dvaja. Takže pár a hypotéka je len a len výhoda. Samozrejme pokiaľ nemajú dieťa. Ale spraviť si dieťa a nemať kde bývať to je nezodpovedné. Najprv si zabezpečím bývanie a potom robím deti. Ale sme na Slovensku samozrejme, tu si väčšina mladých dovezie radšej vydojeného Passata z Nemecka za 10 tisíc a potom prvý rok dá ďalších 10 tisíc do servisu, radšej ako by mali riešiť bývanie... Šak nejak bude...
Jak bolo písane nižšie, dá sa zarobiť mesačne aj 1500 v čistom ale treba trochu makať a to sa nikomu nechce. Aj u nás 90% ľudí reálne vôbec do prace nenastúpi... takže tak, potom sa netreba stažovať...

Bubliii

Dovolenka je sice o volbe, ale najom, elektrina a jedlo asi moc nie, rovnako s detmi naroky exponencialne rastu.. Sice si mi na moju otazku neodpovedal, ale nebudem sa v tom uz rypat, tvoja vec. Skoda len ze nemame vsetci rovnake moznosti.

NoProblemo

Nikam som nechodil, žiadne dovolenky, žiadne piatky, víkendy, alkohol, cigarety... Každé euro som šetril, nič som si nekupoval. Každý sa musí rozhodnúť či chce splácať 40 rokov a mať okolo krku celý život slučku alebo splatiť dajme tomu za 5-7 rokov a mať pokoj.

Bubliii

Ako niezeby som ti neverila, ale.. ak si z 1500e dal 500e na splatku a 1000e na mimoriadnu splatku, tak kde su potom naklady na zivot? Ved okrem splatky je este najom, elektrika, mobil, net atd. o jedle ani nehovorim.. asi si bol single vtedy? Lebo s rodinou si to vobec neviem predstavit, a myslela som ze tema je o rodine alebo teda ze autorka planuje rodinu..

NoProblemo

Mal som 80tisic, samozrejme keďže mi mesačne ostávalo 1000 eur, tak som bežne dal mimoriadnu splátku ročne aj 10 tisíc a hneď to bolo splatené.

Bubliii

No myslim ze to si mal nejaku nizku hypoteku. Lebo ak ma niekto napr 100tisic uver (co je dnes pomaly bezne) tak to za 5 rokov nevie splatit ani vo sne. Ak sa teda bavime o slovenskych platoch.
K teme: my zatial zvladame, s hypo samozrejme, dieta na ceste, tak uvidime ako bude za rok-dva.. ale neistotu citim

NoProblemo

Úplne bez problémov, 1500 v čistom z toho 500 eur na hypotéky a 1000 mi ešte ostávalo. Za 5 rokov hypotéka splatená s prstom v nose.

Pag

Ja nechapem to, ze ako je to mozne, ze jedno euro je vnimane v Nemecku inak a inak vnimane u nas? Ved je to ta ista minca! Pre mas je vela sto eur, pre nich je to ako desat. Ja tejto logike vobec nerozumiem. To akoby jeden zlatak mal v rimskej risi v kazdom kraji inu hodnotu. Co sa tyka bytov, treba pisat politikom o Vasich problemoch. Ceny bytov su vysoke najskor preto, lebo je drahy material na stavbu. Treba sa vediet mozno uskromnit a zit pri rodicoch, spolu, ale sucasne oddelene.