predrazene byty a domy na Slovensku ako to zvladate platit?

Príspevok v téme: predrazene byty a domy na Slovensku ako to zvladate platit?
zufala365

ahojte.... nazov napoveda o com bude tato tema... ako je mozne ze na Slovensku kde ma vela vela ludi plat okolo 500-700 eur stoja byty 130 000 eur ked vôbec nemaju taku hodnotu za komacov ich postavili za 20 000 korun... je to strasne... mladez ako tu vlastne zvládate platit 2-3 izbovy byt a utiahnete rodinu pri takých cenách? to vsetci naozaj robite v IT alebo v zahranici? Preco ceny bytov nejako nereguluje tento stat aby si to ludia mohli dovolit?

fonte

Matyo, mas pravdu, smer za 12 rokov neurobil nic pre mladych, vsetko je v katastrofalnom stave, ale pozri, co je tam teraz a nehadz to prosim ta na koronu, dobre? Budeme mat najvacsi prepad ekonomiky z celej unie, lebo ta banda sasov nic nerobi, hovoria to vsetci, od odborarov, cez tristo ekonomov az po zamestnavatelov.
Teply rozok navrhol fantasticke ulavy pre podnikatelov, ze si nebudu musiet vyvesit oznamy na dvere, ale ako to zhodnotil zastupca zamestnavatelov, tak to bude uz jedno, kedze tu prevadzku zatvoria.
Namiesto podpory nasich malych podnikatelov robia presny opak.
Pozri sa, co urobili len smerom k bankam, naprv megakseft s "odpustenymi" splatkami a teraz im prihral este 300 mega rocne. Ale na 13. dochodky nemame.
Este budeme za smerom plakat a to som vobec niesom ich volic.
Tato vlada potopi slovensko, o zmenach v justicii a atd. sa ani nebudem bavit.

Matyo

Drahé bývanie, hlavne v krajských mestách, je problém, ktorý spôsobilo viacero príčin. Na Slovensku sa všeobecne stavia málo nových bytových domov a aj tie čo sa postavia, tak byty v nich sú častokrát predražené a nekvalitné. Ďalší problémom sú takmer nedostupné mestské byty s regulovaným nájomným, ktoré by boli ideálnym riešením pre mladé rodiny alebo jednotlivcov, ktorí sa chcú osamostatniť od rodičov. Mestá na Slovensku rozpredali takmer celý svoj bytový fond a na výstavbu nových nemajú peniaze. Všetky nové bytové domy stavajú developeri, ktorých samozrejme zaujíma iba zisk a nič iné. V posledných rokoch boli na Slovensku 3 "sociálné" vlády Smeru, ktoré však pre podporu mladých ľudí nespravili absolútne nič. Nová vláda bude mať zase problémy s riešením krízy po "korone" a takisto na nejakú pomoc pre mladých asi nezostane, takže od štátu žiadnu pomoc nečakajte. Ale aby ste z toho neboli zbytočne príliš smutní, tak toto je momentálne problém takmer celej Európy a USA. Veľmi drahé bývanie je aj napr. v Prahe alebo Brne a všetkých ďalších metropolách, kde sú dobré platy a točia sa tam veľké prachy. Riešením je možno zostať žiť v nejakom malomeste, hoci za menší plat, ale na druhej strane aj za menšie životné náklady...

Danielkaa

Záleží také jestli máte na mysli koupi nebo pronájem bydlení. Já myslím, že existují i takové nájmy, že se tím splácí rovnou ten byt (takže si ho vlastně kupujete na splátky). Uvedla bych příklad, že si byt vyberu třeba tady www.ziprealty.cz měsíční splátka bude cca 15 000,- a byt by byl můj třeba za 100 splátek. Ale nejsem si jistá, jestli to opravdu funguje takhle.

Charles Bukowski

PS: a zobrať si hypotéku, ktorú splatíš v 60tke je akoby si celý život žila v otroctve. A otrokárom je banka.

Charles Bukowski

Po katastrofálnom vzťahu som sa nasťahoval späť k mamke, ktora, keď sa rozviedla, ked som mal 1 rok sa nasťahovala späť ku svojej mame... História je veľmi ironická...
Šetrím si momentálne na chatu mimo mesta, kam sa stiahnem z konzumnej instagramovej pokryteckej spoločnosti. Chata ma aj s pozemkom vyjde lacnejsie ako 2-zbovy byt v 40-rocnom panelaku v BA...
Deti uz mat nechcem a frajerku si nájdem so svojím flegmatickým životným štýlom, ktorého nudu narúša len občasný stav opitosti raz do týždňa, len veľmi ťažko.
Mám 27.
Ale aby som odpovedal na tvoju otázku, tak z dnešnými platmi je pre obyčajných ľudí buď luxus alebo finančné dobrodružstvo mať dieťa, nedajbože viac detí. A ľuďom, ktorí to na SVK zvládajú s týchto smiešnych platov, patrí všetok obdiv a úcta.

michal2222

Podla mna je to presne o tom , za komunistov sa robit muselo , kazdy mal prachy ale nic sa za ne nedalo kupit :) teraz sa robit nemusi a je vsetko len nie prachy :) Mam pracu ale nie moc dobru , fotra chuja s ktorym sa vydrzat neda tym padom som dom opustil. Polku leta som byval v aute pretoze za garzonku nedam predsa 280 € ,na konci leta som si kupil garaz ktoru som prerobil na garzonku , voda v bandaskach , sprcha v praci :) alebo na benzinke . A ake to ma vyhody ? jednoduche zijem si v pohode :) nic ma nesere , vyhodia ma z prace ? no a co najdem inu ziaden stres . A z vyplaty mi ostane 90 % v ramci najmu platim iba elektriku ktorou si vykurujem ( kupil som si klimatizaciu ktoru som si sam zapojil a naplnil , v lete chladno v zime kuri ) a za celu zimu som na urovni 400 € za elektriku :) a vybavene :) chapem ze toto nieje cesta pre ludi ktory maju rodiny ale je to cesta pre ludi ktory kaslu na frustraciu zo stresu nahanania sa za pracou 1000 € a viac ako jednotlivec . Co s toho maju aj tak im viac ako 200 mesacne po splateni vsetkeho neostane .

domculcencul

My sme začínali v podnájme kde sme za dvojizb. platili skoro 400€ a to v malom meste tak sme žili asi rok, keď sa mi začalo dariť v podnikaní a bolo toho viac kúpili sme si dom... A hypotéku máme skoro to isté čo sme platili v dvojizb,, ale tie peniaze čo som platila na cudzom mi nikto nevráti, ale neľutujem :)

Angelika3

To naozaj tam nižšie uvádzaš mimoriadne nízky nájom a dosť nízku hypotéku na takú sumu. Nevidím, že by to tak fungovalo, pokiaľ človek nemal dosť ušetrené, či trebárs finančnú pomoc rodičov. Často s novým bytom si mladí musia okrem hypotéky zobrať aj spotrebný, kvôli zariadeniu či prípadným opravám, prerábke bytu a tam sú úroky už dosť veľké.
Nehovoriac o tom, že výdavky nie sú opísaným spôsobom každý mesiac "zmrazené", ale človek platí nepravidelne aj napr. dane, rôzne poistenia napr. nehnuteľnosti, auta a pod.
Hocikedy sa niečo môže pokaziť a je nutná oprava, či príde nejaká choroba, príjem znížený kvôli pn atď.
Vôbec to nie je také jednoduché, s deťmi či alimentmi ešte ťažšie.

Stavbaar

Pag, vobec nejde o to, ze ake su ceny materialov, ale ide o to, kolko su ludia ochotni zaplatit. Porovnaj rovnaky dom v Bratislave a v nejakej zaprdkanej dedine na vychode a zober do uvahy rozdiel v cene pozemku alebo lepsie, ked si vezmes nejaku viacposchodovu bytovku, kde si cenu pozemku mozes pomyselne rozpocitat na pocet poschodi a vyjde ti, ze ten rozdiel nemoze byt taky velky. Ja si viem postavit dom a to tak, ako to robia firmy, ze si zavolam subdodavatelsky partie (tak sa stavaju aj dialnice, ze vysutazena firma to iba organizuje, ale skoro vobec nestavia) a vtedy ta to vyjde 1/3 ceny firmy. 2/3 ceny su jej zisk. Sa cudujem, ze je tu Uber, zlavove portaly a pod. ale ludia si stale nechcu usetrit mrte prachov tym, ze si zistia, co realne stoji stavba nehnutelnosti, v tom sa nevrtaju, hoci to stoji najviac na trhu a tam by vedeli sakra dobre usetrit, ale oni sa radsej zadlzia na 25 rokov bez overenia, ze ci by si to nevedeli dat postavit tym partiam sami za 1/3 ceny. Sa opytajte stavebnych robotnikov na platy, ked tak vela stoja nehnutelnosti a len potom pochopite, komu tie velke prachy v skutocnosti idu...