Preco sa mladi stazujete?

Príspevok v téme: Preco sa mladi stazujete?
Patdesiatnik

Ked citam, ako sa tu mnohi stazujete na zivot, ako tu je zle, tak vas vobec nechapem. Ja som vchadzal do dospelosti, ked tu bol chaos. Socik skoncil a nik presne nevedel, kam to tu smeruje. Nepodnikalo sa, sukromne firmy boli v zaciatkoch, v zamestnani sa zarabalo podla tabuliek a prestali sa pridelovat byty. Ja som mal sice este ziadost, ale bolo mi povedane, ze uz zbytocne. Ludia, ktori mali pridelene byty si ich za smiesnu cenu odkupili a nam uz nic ine neostalo ako ubytovne a podnajmy. Ja s manzelkou a deckom na krku. Potom niekto vymyslel stavebne sporenie. 6 rokov som sporil, len ceny bytov isli o stovky percent rocne hore a tak to co som nasporil sa znehodnotilo a neoplatilo sa zobrat uver, lebo by som nic nekupil. Potom konecne nastupili hypoteky, ktoru som ihned zobral a postavil dom, no mal som uz dost po 30-tke. Teraz moj mlady synovec, skoncil skolu v 19, potom zacal robit kuriera na zivnost (plat ma okolo 1.100,- plus niekedy za nieco navyse ak vo firme treba, tak dostane 100-200 eur). Ked mal 21 rokov, tak isiel do banky, dostal hypoteku, dal si postavit dom za 130.000,-, splaca 400 mesacne. Nasiel si priatelku, tiez kurierku, uz su zobrati, maju 24 rokov, ona ma taky isty plat, maju nove auta, chodia na dovolenky a vravia, ze sa tu dobre zije, lebo maju vsetko, co potrebuju a pochvaluju si to. Dieta planuju po 30-tke.
Oni su prikladom toho, ze sa tu da lahko zit teraz mladym. Na kuriera nepotrebujete skolu a maju vela volnych miest, dokonca si stazuju, ze nemozu zohnat ludi, ktori by tam robili, lebo sa im nechce makat. Kto sa stazuje, ze je tu zle, tak tu mate cestu a prestante s tym, lebo vidim, ze komu sa chce a ma ciel, tak sa tu ma velmi dobre.

Mirek34

Man66, nesmokli tu prosim ta ty slaboch. Ja mam tiez hypoteku od 24 a ked sme mali s manzelkou po 30-tke 2 deti za sebou, tak som si nasiel dalsiu pracu, lebo som chcel, aby sa zena venovala detom a nesla po 6 mesiacoch do prace. Vsetko sme v pohode zvladli a mal som cas aj na nu aj na deti. Revete tu ako male deti, ved aj tak musis niekde byvat a podnajom by ta stal to iste. Ci co chcete, aby vam niekto daroval iba tak byty? Sa spamatajte, kto je schopny maka, kto nie fnuka a stazuje sa. Aj v praci by som niektorym kolegom za to jednu tresol niekedy. Uz sa predo mnou boja stazovat, lebo som im vynadal do ufnukanych bab. Boze co sme to za slabossky narod! Chodte zit do Afriky, nech si viete vazit co mate a vyuzit to.
Ja som mal aj uraz, ze som si zlomil ruku, isiel som do banky, dal papier od lekara a 3 mesiace som neplatil hypoteku a zil z nemocenskych a tu som! V banke ma este skor polutovali, nerobili s tym ziadne obstrukcie a dokonca sa ma pytali po 3 mesiacoch, ci mi to maju predlzit, ci som ok. Spominali tiez, ze za nejakych do 5 eur za mesiac si mozem pripoistit splatky a ze ked sa mi nieco stane, budu za mna platit oni. Jednoducho ste tu ludia uplne neschopni!!!

man66

50tnik smejem sa ako tu propagujes svojho mladeho synovca ktory este zatial v zivote vobec nic poriadne neprezil . Ked bude mat o 20 rokov viac odchova deti a preskace si par zivotnych padov potom tu o nom pis ako sa mu fantasticky zije. Aj ja ked som mal 24 nic nebol problem a bol som velky optimista. Staci ked pojde jeho mlada pani manzelka na matersku vypadne im prijem a potom uvidia ako sa budu obracat. Bohuzial mam s priatelkou tiez hypoteku nebola ina moznost a poviem ti nieje to ziadna sranda. Na vylety sa chodi uz len sem tam vsetko vrazame do bytu. Tiez pocitame kazde euro vdaka predrazenej nehnutelnosti a tiez pocitame kedy si kupime nieco na seba . Aj bezny zivot je dnes strasne drahy . Nechcem ani vediet co by bolo keby prideme o pracu alebo ochorieme. Takze zivot s hypotekou nieje ziadna zabava ako tu pises. len tolko

in blossom

Mlady, presne! ani nemusime ist do krajin tretieho sveta, take Francuzsko, Spanielsko, Taliansko stoja v sucasnosti na vratkej pode tiez, ked sa to tam zosype, to este len bude. v USA su tiez coraz vacsie ba priam priepastne rozdiely medzi zopar bohatymi a uz tiez miznucou strednou triedou... len chudak Slovak ma stale pocit "cely svet nam ublizuje a krivdi a vsade padaju pecene holuby do pusy".

Ked sa vam nepaci, presne, treba protestovat, treba podporovat lokalne komunity (co ma tesi, coraz viac mladych sa tomu zacina venovat) a hlavne, prestat chrlit zlc a siru na vsetko a na vsetkych, prestat sa konecne choro porovnavat, zavidiet a nenavidiet, tesit sa ze zijeme a snazit sa si to tu co najviac sprijemnit.

Mlady2222

Kravanebeska, lebo na zapade nik nepracuje vo fabrikach, vsetci maju vsetko zadarmo a pecene holuby z neba lietaju. A dochodcovia sa maju az tak zle, ze podvodnik mu zavola, ze mu nabural syn a chudobna babka, co ledva vyzije a stale place, ze nema na lieky, mu len tak spakruky da 4.000 eur cash...
A Francuzska super politika sposobuje, ze zlte vesty vyjdu do ulic a palia auta a obchody, aj ja chcem takych uzasnych politikov ako maju tam...
Som mlady, ale plne suhlasim s autorom temy. Vsak ak je ru podla vas vsetkych zle, tak preco sedite doma na zadku a nie ste v uliciach a nepozadujete lepsi zivot? Asi preto, ze v skutocnosti vam nie je az tak zle, iba sa od dobroty stazujete, chudoba na mobiloch na internete! Na to mate peniaze? Skutocne chudobni ludia sa na internet nemaju ako a cim pripojit. Cele dni tu vysedavate, pisete, namiesto toho, aby ste nieco robili, co by vam vylepsilo financnu situaciu. Aha vlastne prepacte, vy tu takto travite volny cas so svojimi rodinami...
Stat by vam mal vsetkym dat zadarmo peniaze, aby si darmozraci ako vy mohli uzivat a kupovat veci od tych, ktori chodia do prace a vyrabaju pre vas veci...

in blossom

ano mame sa dobre, a na tom trvam. tiez som co-to pochodila, aj zila inde. slovaci sa radi stazuju, ale nemaju sa az tak na co. a zachmureni su preto, lebo maju taku povahu. inde sa maju daleko horsie a ti ludia su srdecni a mili, tesia sa z mala, toto slovaci (cest vynimkam) nedokazu. prsi, nadavaju, svieti slnko, zase nadavaju. netesia sa ani z jedneho ani z druheho. slovenska povaha ostala este davno vo feudalizme.

som mlady clovek, socialne siete ma nezaujimaju, povazujem ich za choru hlupost. sama ale vidim, kolko mojich rovesnikov a aj mladsich, este deti, je od nich zavisla. a tam to tiez zacina. porovnavaju sa jeden s druhym, niekto si foti znackove veci a chvasta sa tym a ostatni su z toho nervozni ze oni na to nemaju a to je pre nich asi berna minca toho, ze sa maju zle, lebo oni si to dovolit nemozu. vsetko je relativne. niekde chodia 8 rocne deti robit do bane, niekde od 10 rokov makaju 16 hodin denne v textilkach v toxickom prostredi, kde im este pripadne spadne cela budova na hlavu... a nase deticky sa rozplacu, ze nemaju iphon alebo aku sprostost.

kravanebeska

Ano na Slovensku si zijeme velmi dobre. Ved sa pozrite na ludi okolo seba ako su bez nalady usmevu a zivota. Mame tu samu fabriku na 3 smeny vsade automobilky paradicka robota snov v ktorej nevydrzs ani do dochodku ako ta znici. Politika je tu tiez uplne super dochodcovia sa maju dobre a generacia v produktivnom veku jasa ze ma 100 000cove hypoteky na byty co niekedy stali 30 000 sk. Este nam sem daju migrantov lebo sa tu mame ako krali a mozeme rozdavat z tych nasich 500 eurovych platov. Vlastne je tu super.

Aliss

 in blossom, vidis s tebou napriklad suhlasim. Fakt je ten, ze sa tu nemame zle. Reci o nasom zdravotnictve som uz davno prestala vnimat. Zijem na striedacku v zahranici, mozem pisat o mojich skusenostiach. A nielen o mojich, s vela ludmi, ked sa bavime, uznaju, ze nech je uz nase zdravotnictvo v hoc akej srajde, v zahranici nie je take lahke sa dat osetrit. Ani akutne. Maju spickove pristroje, spickovi personal, krasne nemocnice, co z toho, ked ides s deckom na pohotovost, a otocia ta vo dverach, ze je pri vedomi a teda s nim nemaju co urobit. To je realny pripad. Alebo som mala kolegu, co vykasliaval krv. Dostal 5 dnovu pnku bez liekov, bez vysetreni....Akoze zalezi samozrejme na danej krajine, ja som zila v dvoch a teda, bola som prekvapena. Co sa tyka tych socialnych sieti, su uz nimi tak posadnuti, ze to nedokazu "vypnut"...A to nepisem ako skusena 60 rocna zena, ale dieta tej generacie, ktoru tu spominame. Pre mna je lahke sa "odstrihnut", pre mnohych uz nie...

MnJ

Suhlasim s prispevkom podomnou. Niekto zalozi temu aby sa stazoval a cudoval sa pri tom ze sa niekto iny tiez stazuje. Co ta je po mladych? Sak si zi svoj super zivot a nestaraj sa. Niekto sa stazuje ze sa iny stazuje. Vlastne je to v pohode lebo v tvojom veku je uz normalne ze ti udrbava deklom

Aliss

:D Patdesiatnik, to ci ty veris tomu, co pisem, mi je srdecne ukradnute :D Ten znamy mi ukazoval ruku, aj obe nohy, mal ich dokusane. Netvrdim, ze do krvy. Ale videla som to, boli to viditelne uhryznutia, skrabance. A povedal, ze skoro denne sa mu to stavalo. Ja som pri tom nebola, nemozem vediet, ci nezvelicil. Faktom je, ze paprce dokusane mal. Ja si zas myslim, ze aby si urcil moj psychicky stav na zaklade niekoho pribehu, je nanajvys sproste, detinske a je to chaba snaha o urazku, avsak nepadla na urodnu podu :) Zvlastne, ze som napisala monolog na temu doby a ty si si vybral len istu vec, ostatne asi nevnimas, ze? A este dodam.....neskutocne si protirecis. Na jednej strane napises, ze ty rozhodujes o tom, ako beries ludi. Na strane druhej vytvoris temu, kde si pofnukas nad tym, ze ty si to mal kedysi horsie a vyslovene napises, ze nechapes tych mladych, co sa stazuju. Podla mna by si teda mal, na zaklade svojej teorie, zaujat postoj voci tym stazujucim sa, tak ako to tvrdis. "...o tom, ako beries ludi, rozhodujes ty". Tak sa rozhodni, ze sa nebudes zamyslat nad tym, ako sa mladi stazuju, lebo maju na to absolutne pravo. A tym padom nebudes riesit, nebudes si to vsimat, nebudes vytvarat o tom temy...

in blossom

ja tiez nechapem, preco sa mladi u nas stazuju. ked si to globalne zoberieme, zijeme si velmi dobre, v dobrej dobe a super zemepisnej sirke. nesuzuju nas tu vojny, tropicke choroby, velke prirodne katastrofy, ziaden sibnuty diktator a zdravotnictvo sice nie je najlepsie, ale skuste si dat co len slepak vybrat v usa, ked nemate poriadnu poistku. plus mladi sa tam zadlzia uz studiom na univerzite, u nas je to "zadarmo", cize mlady po skole nezacina s dlhom. a co sa hypoteky tyka, mne sa to tiez nepaci a inde, na tom vasom slavnom zapade je bezne, ze ludia ziju s rodinami v prenajmoch, nie vo vlastnom. takze bezny slovak sa vobec nema tak zle ako sa rad nechava lutovat a masirovat hlupymi mediami. a skutocne bohatstvo je zdravie, bez neho vam nepomoze nic a s nim mate vsetky moznosti k dispozicii.

a ked su v depresii z toho virtualneho sveta, tak to je len ich problem, to je najmenej, zrusit si hlupe socialne siete a zacat konecne zit. normalne realne zit a nie nahanat liky a zbierat pochybne kontakty a "priatelstva", porovnavat sa donekonecna...