Preco sa mladi stazujete?

Príspevok v téme: Preco sa mladi stazujete?
Patdesiatnik

Ked citam, ako sa tu mnohi stazujete na zivot, ako tu je zle, tak vas vobec nechapem. Ja som vchadzal do dospelosti, ked tu bol chaos. Socik skoncil a nik presne nevedel, kam to tu smeruje. Nepodnikalo sa, sukromne firmy boli v zaciatkoch, v zamestnani sa zarabalo podla tabuliek a prestali sa pridelovat byty. Ja som mal sice este ziadost, ale bolo mi povedane, ze uz zbytocne. Ludia, ktori mali pridelene byty si ich za smiesnu cenu odkupili a nam uz nic ine neostalo ako ubytovne a podnajmy. Ja s manzelkou a deckom na krku. Potom niekto vymyslel stavebne sporenie. 6 rokov som sporil, len ceny bytov isli o stovky percent rocne hore a tak to co som nasporil sa znehodnotilo a neoplatilo sa zobrat uver, lebo by som nic nekupil. Potom konecne nastupili hypoteky, ktoru som ihned zobral a postavil dom, no mal som uz dost po 30-tke. Teraz moj mlady synovec, skoncil skolu v 19, potom zacal robit kuriera na zivnost (plat ma okolo 1.100,- plus niekedy za nieco navyse ak vo firme treba, tak dostane 100-200 eur). Ked mal 21 rokov, tak isiel do banky, dostal hypoteku, dal si postavit dom za 130.000,-, splaca 400 mesacne. Nasiel si priatelku, tiez kurierku, uz su zobrati, maju 24 rokov, ona ma taky isty plat, maju nove auta, chodia na dovolenky a vravia, ze sa tu dobre zije, lebo maju vsetko, co potrebuju a pochvaluju si to. Dieta planuju po 30-tke.
Oni su prikladom toho, ze sa tu da lahko zit teraz mladym. Na kuriera nepotrebujete skolu a maju vela volnych miest, dokonca si stazuju, ze nemozu zohnat ludi, ktori by tam robili, lebo sa im nechce makat. Kto sa stazuje, ze je tu zle, tak tu mate cestu a prestante s tym, lebo vidim, ze komu sa chce a ma ciel, tak sa tu ma velmi dobre.

BJ_2

Ale to, ze 15 tisic ludi rocne je tu vykynozenych nefunkcnym zdravotnictvom, a ze dalsie stovky tisic trpia, na nespravne diagnozy, necinnost zdravotnictva, uz nevidis? to, ze sa rucaju jedna rodina za druhou, ze uspesnost manzelstva klesa v podstate tak na 10% (bez rozvodov, a bez hadok, takze deti maju otca aj mamu a tak maju aspon aku-taku sancu byt dusevne nenarusene a nepoznacene), cize kazda generacia bude viac dusevne narusena, nez ta predosla, a s tym idu aj chronicke zdravotne problemy a psychicke problemy, to uz nevidis hej?
To, ze kazdy den 1-2 ludia spachaju samovrazdu, kvoli mizerii, biede, znechutenia z tychto ludi, medziludskych vztahov, skacu z okna a pod vlaky, to uz nevidis? Ty vidis len dvoch 20 rocnych dilinkov, ktorym vysiel zivot. Samozrejme. Nejakym vyjde. Mnoho ludi po VS nenajde uplatnenie, asi 20% zdrha do zahranicia, a vacsina ludi trpi v robote, psychicke problemy, ego, a nechutnost, az krutost, sefov, a nadriadenych, to nevidis? Zdravotnictvo aj skolstvo sa borti, statny dlh narasta tak, ze ani niekolko generacii to nesplati.
Navyse vymierame, cigani narastaju, biely sa uz v tychto podmeinkach ani nemnozia. Chcu nam sem naockovat postupne imigrantov, cim vyvolaju obcianske vojny, ked sa zacnu neskor namnozovat na tisice.
To ako fakt nevidis? Iba zarobit si 1000 eur, ked nahodou nemam ziadne zdravotne a psychicke problemy, zobrat sa, nazrat sa a mat decko... a do akeho sveta to decko robia? Aku buducnost tu ma to decko? Ziadnu. Kym vyrastie, za 20 rokov, bude slovensko este vo vacsej mizerii, nez po pade socializmu, navyse uz hrozi, ze ho tu budu lyncovat muslimi. A to ako sa kradne, a rozkradlo vsetko po sociku, to si nevidel? Tie megakradeze? To bolo vsetko dedicstvo pre mladych, a pre dochodcov. Davalo to 100% zisku do statneho rozpoctu predtym, teraz to VSETKO ide sukromnym osobam, niekolkym hnusakom. Su to miliardy eur kazdy rok. A to ze dochodcov nebude mat kto zivit, to tiez nevidis? Ze teraz 2,5 produktivneho cloveka zivi dochodcu, o 20-30 rokov to bude 1,5? Cize dochodky budu musiet ist minimalne o 40% dole. Ty si jelito, kludne sa opijaj svojim 1000 eurovym vinom, a to, ze si zoberu hypoteku a spravia deti... ale budu koncit na ulici, a skakat z mosta. To este uvidis. Tato krajina nema ziadnu buducnost.

Patdesiatnik

Mom, neviem ci budu robit cely zivot kurieriv, ale maju aj 55-rocneho kolegu, viem to, lebo synovec mi ho spomenul, ze je este o nieco starsi ako ja a ze to v pohode zvlada. Ale on ma aj take plany, ze by sa osamostatnil, ze by si zobral nejaky region samostane a zalozil s.r.o.
Sklamanamlada, ja mam tiez hypoteku a zvladam v pohode. Si zober, ze z platu 1100 ti dost ostane, ked zaplatis 400 a za energie maju do 80 aj s mobilmi. A preco by si mal.ochoriet? To budes riesit az ked ochories. Da sa uzavriet rizne poistenie, ak sa bojis. Ja som bral hypoteku po 30-tke a uz ju 15 rokov platim a este mam dalsich 15 a co? Vtedy dom stal menej, tak ho predam so ziskom, doplatim hypoteku a zo zbytku si kupim byt. Ceny nehnutelnosti stupaju a ja mam uroky 1,01% takze sa mi skor oplati hypoteka ako si setrit, lebo ta cena ide hore. Ludia vobec nevedia uvazovat a su presne taki strachopudi ako ty. Myslis, ze banka ta chce v pripade, ze prides o prijem obrat o dom? Oni chcu splatky aj preto mi hned hovorili, ze ak sa nieco stane, nemam mlcat, ale prist co najskor, ze su moznosti ako odklad splatok, nesplacanie istiny alebo predlzenie doby splacania a pod. Predaj iba v naozaj krajnom pripade, vacsinou ak clovek skonci v base mi hovorili.

sklamanamlada

Zivot s hypotekou neni ziadna radost ale peklo.Cely plat jedneho z partnerov ide na uver a najom a clovek pocita ci si moze nove tenisky kupit . Teraz si moj zlaty autor predstav ze zo dna na den vazne ochories alebo prides o robotu v dnesnej neistej dobe s 100 000 eurovym uverom to je naozaj dovod na oslavu. Ja by som radsej brala zivot aky bol p
red rokmi nemala by som exoticke ovocie ani banany ani pracku plienky by som decku prala hoc aj v rukach ale mala by som pokojny zivot a istoty a hlavne istu pracu. Ja sa zasa cudujem co sa stazuju starsie rocniky.

mom

Robia kurierov. Ok. Co budu robit v 60tke? Kurierov? Dalej, ked ona pojde na MD a jeden prijem vypadne, zas, co budu robit? Budu sedet doma bez vyletov a zrat si nervy, lebo teraz je im hej. A teraz - usetria? Alebo z mesiaca do mesiaca. Toto nie je debata o tom, ci su stastni, ale ci su spokojni so svojim zivotom, zazemim a istotami, byvanim... Ci je aj nejaka vizia do buducna, zalozny plan. Btw aj bezdomovec moze byt stastny, ked najde 5 eciek na zemi ne?

tasty

Rozumiem, to je veľmi pozitívne ako o nich píšeš, spokojnosť a šťastie je dôležité.

Ja som chcela len poukázať, že ľudia sa sťažujú, že nemajú peniaze, že nie sú šťastní, či tu, alebo všeobecne,
skôr vidím problém, že sú zdeprimovaní, nevedia na čo v tomto svete sú, nepociťujú šťastie, nevedia ho v ničom nájsť,,,, tak ani nemajú životnú energiu si hľadať prácu, sú trpkí bez hocijakého entuziazmu pre čokoľvek, proste stratili zmysel žiť nič ich nenapĺňa,,,,,

ale v tomto svete tento problém zaškatulkovali že kvôli práci je to tak, že jednoducho je ťažko si nájsť prácu,,, a preto človek nie je šťastný

(nevylučujem, že tu na SVK je veľmi ťažko si zohnať prácu, ale vyššie som písala o úplne niečom inom, snáď to niekto aj pochopí :)

Patdesiatnik

Tasty, oni chodia do prace od 7.00-17.00 aj s cestou od ich domu a naspat. Niekdey robia aj v sobotu, ked je toho vela, ale nestava sa to casto. A stastni su, ked k nim idem na navstevu, tak su usmievavi, objimaju sa, ked sedia na gauci, ona je vzdy opreta o neho. Chodia na vylety cez vikendy. Radi spolu varia, pozeraju telku, vsak to vidim, ze to nie je iba o praci.
Ja som chcel poukazat iba, ze tu maju ludia realne moznosti dobre zit, lenze sa stazuju, ze vsetko je zle, nastavia sa tak a potom to aj zle je. Nasa prechodova generacia to mala asi tak 15 rokov zle, ked sa tu fakt nedalo nic riesit.

tasty

a čo im podľa Teba závidím? čo môžem závidieť ľudom, ktorých ani nepoznám, neviem z čoho si usúdil, že som závistlivá.
Ja len vysvetlujem, že peniaze ku šťastiu nestačia, šťastie je o niečom inom.

tasty

ja som síce všetky príspevky sťažujúcich sa nečítala

ale jedno viem

peniaze šťastie nezaručujú, môže mať človek všetko, ale skutočne šťastný vôbec nemusí byť,
možno má radosť chvílkovú, že ide na dovolenku, kúpi si nové auto,

šťastie je o niečom inom

skadial vieš, že sú skutočne šťastní? robia 8h denne, stále ten istý kolotoč, idú na dovolenku, kupia si veci, podla toho súdiš, že sú šťastní??? možno aj sú ja neviem nepoznám ich,, ,,, ale človek by si mal uvodemiť, že skutočné šťstie neprinesú peniaze