Preco sa mladi stazujete?

Príspevok v téme: Preco sa mladi stazujete?
Patdesiatnik

Ked citam, ako sa tu mnohi stazujete na zivot, ako tu je zle, tak vas vobec nechapem. Ja som vchadzal do dospelosti, ked tu bol chaos. Socik skoncil a nik presne nevedel, kam to tu smeruje. Nepodnikalo sa, sukromne firmy boli v zaciatkoch, v zamestnani sa zarabalo podla tabuliek a prestali sa pridelovat byty. Ja som mal sice este ziadost, ale bolo mi povedane, ze uz zbytocne. Ludia, ktori mali pridelene byty si ich za smiesnu cenu odkupili a nam uz nic ine neostalo ako ubytovne a podnajmy. Ja s manzelkou a deckom na krku. Potom niekto vymyslel stavebne sporenie. 6 rokov som sporil, len ceny bytov isli o stovky percent rocne hore a tak to co som nasporil sa znehodnotilo a neoplatilo sa zobrat uver, lebo by som nic nekupil. Potom konecne nastupili hypoteky, ktoru som ihned zobral a postavil dom, no mal som uz dost po 30-tke. Teraz moj mlady synovec, skoncil skolu v 19, potom zacal robit kuriera na zivnost (plat ma okolo 1.100,- plus niekedy za nieco navyse ak vo firme treba, tak dostane 100-200 eur). Ked mal 21 rokov, tak isiel do banky, dostal hypoteku, dal si postavit dom za 130.000,-, splaca 400 mesacne. Nasiel si priatelku, tiez kurierku, uz su zobrati, maju 24 rokov, ona ma taky isty plat, maju nove auta, chodia na dovolenky a vravia, ze sa tu dobre zije, lebo maju vsetko, co potrebuju a pochvaluju si to. Dieta planuju po 30-tke.
Oni su prikladom toho, ze sa tu da lahko zit teraz mladym. Na kuriera nepotrebujete skolu a maju vela volnych miest, dokonca si stazuju, ze nemozu zohnat ludi, ktori by tam robili, lebo sa im nechce makat. Kto sa stazuje, ze je tu zle, tak tu mate cestu a prestante s tym, lebo vidim, ze komu sa chce a ma ciel, tak sa tu ma velmi dobre.

Patdesiatnik

Ytbv, zomrela mi mama pred 2 rokmi a? Mala rakovinu criev. Skor som bol rad, ze zomrela a uz sa netrapi. Beriem to ako sucast zivota, musia sa ludia narodit a umriet. Beriem to pragmaticky.
Aliss, o tom, ako beries ludi, rozhodujes ty. Napr. ja okrem ineho prevadzkujem eshop. Niekedy si ludia zasielky nepreberu. Musim ist na postu, zaplatit znova spatne postovne, ale nejako to so mnou nic nerobi, zarobim inde, na inych, je to stale dost. Maju si pravo zasielku neprevziat, ratam s tym. Na FB je skupina Nepreberaci zasielok, kde podnikatelia strasne nadavaju na nich. Ja toto vobec nemozem pochopit, preco to potom robia, ked su taki negativisticki. My Slovaci sme taki cudni, nadavat si, hned sa ideme bit, lutujeme sa, ze sa nam tu zle zije... a nevidime si na koniec svojho nosa. Vsetko to zle si kazdy robi iba sam sebe. Ja som robil s ludmi aj tak, ze som chodieval na servis k nim a ku mne sa spravali ok, len kolegovia tvrdili opak, tak neviem, kde je chyba... mozno v tom, ze niekto napise, ze pozna kuriera, ktoreho kazdy bozi den uhryzne nejaky pes a kazdy rozumny clovek vie, ze to ani zdaleka nemoze byt pravda a ze ten, kto taketo nieco vypusta do eteru ma nejaky velky psychicjy problem, bez urazky...

Ytbv

Patdesiatnik- samozrejme je aj veľa pozitivnych pripadov otom nepochybujem ale niektoré veci človek neovplyvni..napriklad úmrtie v rodine,smrť si nevybera či si šťastný či mlady...pochopiš keď ti zomrie niekto...:)

Aliss

Co sa tyka prace kuriera, robil si to niekedy? Moj znamy ano...jeho bezny prac. den zacinal o 4. Cize vstaval 3.30. Domov chodil medzi 18-19. Za cely den nemal cas sa najest, ked sa mu podarilo nieco zjest pocas soferovania, tak bol rad. Aspon raz denne ho pokusal pes, hoci malokedy vstupil nikomu priamo na pozemok. A ti ludia...akoze ja by som to nevydrzala robit ani tyzden. Zavolas niekomu, kto samozrejme nedviha. Pokusis sa o to este 5 raz, zatial vybavis ine baliky v danej lokalite. Potom ti to ten clovek zdvihne a povie "som u Ivety, taky zlty dom, hned vedla mostu, tu si preberiem balicek". Ty samozrejme nevies kde byva Iveta a uz toboz nevies, kde je tam most. Ked podobnych poziadavok pocujes za den 50, tak mas chut tym ludom zakrutit krkom. Nebudem menovat spolocnost, pre ktoru robil, ale viem si predstavit, ze to bol des. Ak si niekto tuto pracu predstavuje ako pohodovu, gratulujem a odkazujem, aby si to siel vyskusat :) Netvrdim, ze kazda spolocnost takto funguje, asi daky sukromnik to ma inak nastavene. Ale robit s ludmi a mat takuto pracovnu dobu? Za mna nie a ak ano, lebo niekto to robit predsa musi, tak urcite to nie je dreamjob. Sorry, napisal si to tu, tak som sa toho chytila a chcela poukazat na to, ze zas take terno to nie je. Malokto to vydrzi robit dlhodobo. Preto kurier, ktory chodi k nam, ma moj obdiv, nikdy ho nezatazujem kravinami, vzdy mam nachystane nejake drobne navyse, snazim sa byt vzdy pritomna doma, ak nieco objednavam....

Patdesiatnik

Ytbv - zbytocne riesis druhych, ze to maju oni zle neznamena, ze ty to nemozes mat inak. Je aj dost pozitivnych opacnych prikladov, len o tych sa prilis nepise, lebo negativne informacie sa siria 7x lepsie ako tie pozitivne.
Ja mam 50 rokov, vsetci moji rovesnici sa stazuju, ze v tomto veku je to uz cele na figu a ja sa cudujem, ze o com tocia...
Ale ako som pisal, sem asi chodia iba nestastni ludia s velkymi psychickymi problemami a utapaju a lutuju sa tu vo svojom pseudonestasti...

Aliss

Jemin, ani neviem na co skor reagovat....Mily autor, kazda doba prinasa pre danu mladu generaciu nieco, co vidi ako problem, zataz atd. V tvojej mladosti to bolo to, co opisujes. A mas pravdu. Ale zas nastala ina doba a mladi ludia sa pasuju s inymi problemami. Pre teba mozno smiesnymi problemami, ale ver, ze pre nich je to nieco, co bytostne riesia. A citia sa mozno tak, ako ty v ich veku. Plus to, aka je doba pretechnizovana...Zijeme vo svete, kde kliknes, zatvoris, nepaci sa ti nieco, tak to vymenis, nikto nic neopravuje, neobnovuje, sedis s clovekom v kaviarni a pises si zaroven s niekym na nete, aplikaciou sa zoznamis, rozides, cez aplikaciu sa pomaly vy*eres (pardon)...Pracujem s detmi, ktore si myslia uz teraz v tak nizkom veku, ze zivot je ako pocitacova hra. Prehras? Zabiju ta? Super, das si hru od zaciatku a ides dalej. Maju absolutne posunute hranice vnimania. Aki asi maju byt mladi ludia vyrastajuci v takom prostredi? Aj tu na fore vidis desiatky tem (ak nie su fake), ze mlady clovek sa zamysla nad tym, ze ak nema auto, nebude mat ani partnerku. Vobec nevnima svoje hodnoty, nevie, ze zivot, laska a stastie nie su o majetku a ze na smrtelnej posteli ti bude fuk, ci si mal niekedy auto alebo nie. Predstav si, ze takto zije strasne strasne vela mladych ludi, viac im zalezi na fiktivnych priatelstvach a lajkoch na internete, viazne komunikacia, porovnavaju si fotky na nete, riesia kto co ma a ak to nemam aj ja, som nic.....A kopec kopec veci by som tu mohla este vypisat. Ty si si v dobe svojej mladosti musel prejst niecim, co bolo priznacne pre dobu, v ktorej si zil. Dnes je to to iste. Mladi si prechadzaju niecim, co je priznacne pre tuto dobu. A tak, ako to tebe hlava neberie, az bude dnesna mlada generacia v tvojom veku, budu zmyslat presne rovnako, ked sa budu pozerat na mladych....

Ytbv

Patdesiatnik- a ty to zas vidíš vsetko priliš ružovo...a to mam celkom pozitivny pristup k životu ale to že sa rozpada každá druha rodina,že ludia si siahaju na život lebo ich nebavi to akosi nevidíš alebo nechceš vidieť...jasne je aj dosť uspešnych ludi ale to čo sa deje v zdravotníctve napriklad,alebo že sú nefunkčne rodiny to nepoprieš..teda pokym nezijes mimo realitu v nejakej svojej bubline...

Patdesiatnik

Ovecky, nechapem, preco beries hypoteku ako zataz? Uroky su fakt velmi nizke a je to lepsie a lacnejsie, ako vyhadzovat peniaze za podnajom. Byvat niekde musis a ked sa pre nieco rozhodnes skoncit, tak s bankou nehnutelnost predas, doplati sa hypoteka a zbytok je tvoj. Napr. ja som bral hypoteku 88.000 na velky 2-poschodovy dom (190 m2) s 8 arovym pozemkom, z toho je 44.000 splatenych a dom ma teraz hodnotu 220.000, som si dal urobit znalecky odhad kvoli jednej veci, cize ak teraz prestanem, tak som 176.000 v pluse a mozem si kupit byt napr. Este bude 9 rokov platit.
Ludia sa iba boja slov hypoteka a dlhy, zablokuju si myslenie, ale si realne nezistia, co to obnasa a co to pre nich znamena v skutocnosti.
Ja napr. mam nasporenych asi 33.000 eur, ale mi ani nenapadne za tychto podmienok urobit mimoriadnu splatku a znizit si tu hypoteku. Ved urok je 1,01% iba! Prikladam obrazok.

Kontr0lor

Ja by som hypotéku nikdy nebral. Rodičia mali na dom a skončilo to tak, že ako rodina nemáme ani trvali pobyt. Takže ak budem musel žiť sám, prenajmem si jedno-izbový byt a viem že hocikedy môžem prenajať sklad, tam dať veci a odísť kdekoľvek. Neviem si predstaviť platiť niečo desiatky rokov. A ani by som si to nemohol z platu na východe sk dovoliť.

Ovecky

Tak a tu mame krasny priklad zdegenerovanej slovenskej spolocnosti. Ludia, ktori maju na hrbe 130 tis. hypo na 30r a robotu, kde ich nahanaju od rana do vecera, su zakonite stastni, ved co by im chybalo? :D WTF? :D Chvalabohu ze podaktori z nas maju v hlave aj rozum a vyuziju zahranicne zarobky, aby hentake splatky bankam do papule ani davat nikdy nemuseli. Kriste, ozaj co zavidiet, fakt. Idealny zivot. Normalne oslava v rodine, ked mladi dostanu uver, nech sa mozu zaradit do BEEE kolobehu. Vela stastia prajem...

Patdesiatnik

BJ_2, ak takto uvazujes, mal.by si s tym nieco robit. Ja som iba chcel.ukazat cestu, ak by to niekto potreboval, lebo svet je taky, akym sposobom sa na neho clovek pozera.
Ste tu velmi zvlastni ludia, nepoznam takto uvazujucich v mojom okoli. Asi toto forum Zdravie pritahuje iba specificku skupinu ludi a dufam, ze nie prilis pocetnu.
No nemali by ste si tu jeden druhemu vypisovat taketo negativne veci, lebo sa vsetci tahate vzajomne na dno.
Brrr normalne mi prebehli teraz z toho po chrbte zimomriavky. Toto tu nerobi cloveku dobre...