Depresia, porovnavanie sa, škola...

Príspevok v téme: Depresia, porovnavanie sa, škola...
2019n

Ahojte, mám 19 rokov a v máji 2018 som odmaturovala na gympli. Dlho som nevedela kam ísť na vysokú školu, všetci mi vraveli, že by som mala ísť na jazyky, lebo to mi ide (vždy ma v škole bavila angličtina a francúzština, ktorú ovládam plynulo). Ale ja som bola hlúpa a povedala si, že nepôjdem študovať jazyky, že to sa uplatním max niekde ako učiteľka a prekladateľkou som nechcela byť. Tak som si povedala, že s ekonomickou sa uplatním vždy a dobre. A tu nastala chyba. Ja som bola stále v depresiách, úplne bez chuti do života a absolútne som sa nedokázala učiť, mala som k tomu neuveriteľný odpor. Avšak vždy som bola výbornou žiačkou. Moje trápenie sa neskončilo ani keď som odišla z VŠ. Našla som si prácu na takého pol roka, keďže sa plánujem určite vrátiť na výšku a tentokrát študovať jazyky, lebo na ekonomickej som si uvedomila, že to je to, čo reálne chcem študovať a baví ma to. Ale späť k veci. Proste sa strašne trápim, že som tú školu nechala, aj keď by som sa tentokrát nerozhodla inak a určite by sa na ňu nevrátila. Ale som v depresiách, že mi to nevyšlo a musím čakať ešte niekoľko mesiacov kým pôjdem znova na školu. Cítim sa ako nula a úplne bezcenná. Navyše sa veľmi porovnávam s mojími bývalými spolužiakmi, že ako to je možné, že aj tí hlupejší sú ešte na škole a ja nie, že môjmu priateľovi to napr. vychádza a mne nie. Cítim sa menejcenná. Síce si poviem, že pol roka zbehne ako nič, veď v apríli už mám prijímačky dokonca. Poviem si aj to, že aspoň prácou získam skúsenosť a aspoň niečo zarobím..lenže problém je v tom, že to tak necítim, iba sa o tom presviedčam. Necítim sa byť zrelá ešte na takúto prácu, aj keď tam využívam aj angličtinu aj francúzštinu. Som dennodenne v depresii a nedokážem sa z ničoho tešiť. Iba mám stále obavy a stresy ako to všetko zvládnem a vyčítam si to, že som si zlú VŠ vybrala a musím teraz čakať kým znova pôjdem do školy...ako sa presvedčiť o tom, že táto situácia naozaj nie je až taká zlá, ako to ja vnímam? A ako sa prestať porovnávať s ostatnými?

2019n

Matyo no hej, skôr to je nespokojnosť z tej situácie tento stav, ale už dlhšie premýšľam nad návštevou psychológa, pretože naozaj moja psychika celkovo nie je v pohode a keď sa mi stane v živote niečo také, ako s tou školou, tak mi to ešte psychiku zhoršuje..ale je fakt, že mnoho študentov toto prežíva a nie som ani prvá, ani posledná, ktorá si zle vybrala školu na prvýkrát. Človek sa v tomto veku len hladá, ja to všetko viem, ale aj tak ma to nejako zožiera..

Dobreuz nechodila som na EUBU, chodila som do Česka (kam sa asi chystám aj vrátiť, pretože mesto sa mi veľmi páčilo)..a úprimne som to nevzdala kvôli matematike. Nebola ľahká, ale bol to jediný predmet, ktorému som ešte ako tak venovala čas a chytala sa trocha. Mne najmä tú školu dosť znechutili aj učitelia, aj keď je jasné, že na výške budú mať iný prístup k študentom ako na strednej, ale tam to bol extrém. Mám pocit, že tam niektorých profesorov prijali len preto, aby to prvákom dobre znechutili a poodchádzali. Nikto z mojich známych to na škole tak nemal čo sa týka prístupu profesorov. Ale to je na dlhšie.

2019n

Tatianka11234 veľmi rada by som ti napísala a dozvedela sa tvoju situáciu, ale nechcem tu zverejňovať mail takto verejne, najmä keď obsahuje celé moje meno:/

Matyo

Toto nie sú žiadne vážne životné problémy, kvôli ktorým by mal mať človek depresiu, ty ani depresiu nemáš, depresiou nazývaš iba momentálne sklamanie a úzkosť, že to na prvýkrát nevyšlo. Takéto "problémy" zažíva množstvo mladých ľudí a študentov, ale fakt sa nič vážne nedeje. Máš mladosť, zdravie a ak máš ešte aj blízkych ľudí, ktorí ťa v ťažkých chvíľach podržia, tak máš v podstate všetko potrebné k životu. Škola sa dá zmeniť, stačí počkať do nového školského roka, popritom si privyrobiť. Don't worry be happy...

Tatianka11234

Ahoj, mala som velmi velmi podobnu situaciu.. tiez som isla na EUBU a odisla z nej a mala depresie. Ked chces napis sem email, napisem ti :)

2019n

Tomas12345 nie, nikde som nenapísala, že moje šťastie je založené na tom, na akú školu chodím. Nikdy som nebola zrovna pozitívny človek a v 3. ročníku zažila asi najväčšie depky doteraz a bola som na škole. Ale teraz nechcem, aby ma niekto ľutoval. Chcem len povedať, že každý máme svoje priority a túžby v živote. A tou mojou prioritou je škola a nevyšlo mi to prvý rok, tak som z toho nešťastná, lebo to nešlo podľa môjho “plánu”. Cítim sa proste lepšie keď som na škole, asi aj preto, že ešte nie som úplne ‘zrelá’ a pripravená na dospelácky život. A keď sa mi niečo takto pokazí (lebo pre mňa to bolo zlyhanie), tak som z toho nešťastná a nezvládam tieto situácie dobre po psychickej stránke.

2019n

malySatan to je fakt, že priveľa rozmýšľam a mnohokrát aj nad blbosťami a potom sa viac trápim. Teším sa z toho, že tou prácou získam novú skúsenosť a aj pracovné návyky, to je fakt. S tým wellnesom by som to naozaj mala skúsiť, len teraz mi to moc časovo nevychádza.. cez víkendy sa plánujem učiť nakoľko by som si chcela spraviť certifikát vo februári

2019n

daniela2 presne to by som povedala aj ja. Som celkom perfekcionistka, to si všímam. Keď niečo nejde podľa mojich predstáv, niečo nejde hladko, tak som z toho mimo. Nad tou literatúrou som premýšľala aj ja, že by som si zistila od terajších študentov na tej škole aké knihy budem musieť čítať a pustiť sa do toho, nech mám toho možno troška menej keď znova nastúpim do školy a nech nie som úplne stratená. Asi to naozaj je zisk, len teraz to tak nedokážem vnímať, keďže mi to reálne ešte nič také nedalo, resp. ešte nepociťujem, že to je zisk. Teraz je skôr silnejší ten pocit viny a trápenie sa...

malySatan

aj ja som perfekcionista, problem je že privela rozmyslaš.. je super ze nie si ako mnoho studentov ktori vyciciavaju rodicov... ze nerobia nikde.. super ze pracujes,... mozu si z teba brat praveze ostatni priklad... je to super, aj pracovne navyky ziskaš.. a okrem prace nejake konicky? lebo ako som pisala problem je ze vela rozmyslas, treba spomaliť, vypnuť... zober sa niekam na výlet, na vikend do welness - su rozne lacne hoteliky male s virivkami, lacné... ale iba ty sama.. ! bez frajera, lebo zas by ste riesili skolu, prácu... poznam aj podla seba, ze ked som sla niekam si oddychnut do welnes a brala som kamosku tak som si neoddychla, lebo jej furt chodila huba.... o jej problemoch,,.. nabuduce ked som sla , mala ist so mnou, no na poslednu chvilu, polhodinu pred odchodom mi zahlasila ze nejde lebo dostala kramy.. :-D tak som sla sama... a bolo to uuuzasnneeeeee, niečo neskutočne, ticho, klud, uživala som si vyrivku, ticho... ze som nemusela rozpravat, nikoho počuvať...
takze odporučam... chod pekne na masáž, hned zajtra sa objednaj, chod zrelaxovat, odporucam do welnes , - virivky, bazenov ist v strede tyzdna kedy je tam najmenej ludí... naj. cas pred obedom ,.. vyskusaj.... vypni mobil, a relax...