Budem si môcť dovoliť vlastné bývanie?

Príspevok v téme: Budem si môcť dovoliť vlastné bývanie?
prezyvka45648

AHojte, chcem sa opýtať... teraz bývam u rodičov a po skončení vš by som chcel odísť bývať preč sám (priateľku nemám takže by som si všetko musel platiť sám).

Počítam s tým, že budem zarábať maximálne tak 700-800 v hrubom (mám blbý odbor vš, som tam len kvôli titulu a kvôli tomu, že ma nechajú rodičia doma pokiaľ som na škole)

Bol by som najradšej keby som si mohol bývať sám a bez spolubývajúcich... poznáte niekoho, kto zarába takto málo a vie si poplatiť byt/garsonku v Bratislave (alebo na okraji BA) ?

Alebo sa budem musieť zmieriť s tým, že si budem deliť byt so spolubývajúcimi?

malySatan

denisaf toto nepochopíme... a nehovoriac o tom, ze hypoteka sa da aj poistit, ze v pripade nevyhnutnosti je moznost na 6 mesiacov odlozit splátky.. a ked si clovek odkladá bokom nemá problem, ako prve vyplatim hypo, naklady na byt zo zvyskom hospodarim potom a nie naopak..

denisaf

Ludia ja vas obdivujem. Davate roky peniaze do podnajmov zijete roky s dalsimi 4mi ludmi v prenajatom byte a ake vobec mate plany do buducna??? Hypoteka sa v pohode da zvladat a aspon si platite vlastne. Nechapem coho sa tak vsetci boja a vyhadzuju peniaze roky za podnajmy ktore nikdy nebudu ich. Ja mam hypo sama menila som pocas toho aj pracu a vsetko som zvladla.

Jax

Nechapem, preco chce mlady clovek bez zavazkov robit zrovna v bradavici na Dunaji za 600e.
Bez von, AT, DE, Skandinavia, kdekolvek len nie BA.

dobreuz

Ja zade odporúčam vys**ť sa na blbú Bratislavu a ísť radšej do menšieho mesta, kde je všetko omnoho lacnejšie.

malySatan

zaujimave je ako sa ludom máli, vidieť to aj cez sviatky ked kazdy tvrdí ze nema peniaze, ale kupuju veci , zradlo ktore ani nestihnu pojesť a končí v kontajneroch...
su ludia ktorých spoločný príjem v rodine je 950€ a dokážu z toho zaplatit aj energie, aj deti uživiť... a niekto kto byva u rodičov mu je 950€ v čistom málo... ešte znie otázka ze kolko mesačne si z 950€ pri mama hotely niekto ušetrí... ja kým som zila u rodicov
a zarabala 10 000 korun slovenskych, kazdy mesiac som odkladala 6000sk, 1000sk som davala rodicom, 3 000SK mi ostalo na cestovné, stravu, hygienicke potreby (á 100€) a to že som si našetrila a v 19 a 20 r. absolvovala 2 plasticke operacie dokopy v hodnote 80 000 sk - (á 2700€ ) v 22 rokoch som si zobrala hypoteku , kupila byt a z nasporenych penazi kupila zariadenie bytu... tie peniaze vidím kde som investovala...
a je to vela penazí...

ked sa spetne pozriete na svoje zarobky a vypocitate si to,
kolko je to za 12 mesiacov =

napr. 950€ v cistom x 12 = 11 400€ ročne,..
2 roky - 22 800 €
3roky- 34 200 €
4 roky - 45 600€
-kolko z toho mate nasetrene??? je to vela penazí,... a kolko z toho ste pre*j*e*b*a*l*i ??

čím viac človek zaraba tým horšie vie hospodariť s peniazmi,.. a viem to aj podla seba.. lebo teraz mám 1500€ v čistom a ked tak spetne pozerám kolko € dám zbytočne do žrádla, do somarín, techniky, napr. kupila som navigacku do auta, autokameru - nepouzivam , nova, stoji mi v skrini... a tak sa to nabalí... že odlozím si mecasne 500€, 200€ ma stoja komplet naklady na byt aj s hypotekou, no a ten zvysok? 800€ p*r*e*j*e*b*kám na kraviny.. :-D

Mellania

Chlapče, s platom 700 - 800 eur v hrubom môžeš akurát tak zostať doma u rodičov v detskej izbičke... teda pokiaľ nemáš nič našetrené, nejaké úspory, s ktorými by si si prilepšoval k platu. Úver ti banka aj tak neschváli, takže o vlastnom bývaní môžeš len snívať.

Ja už 3 roky bývam sama v prenajatom byte v centre Bratislavy, za ktorý platím mesačne 420 eur, z výplaty mi zostane 130 eur a keď mi to nestačí, siahnem po mojich úsporách, takže si môžem kúpiť všetko, čo potrebujem, a vôbec nemám pocit, že by som si niečo "nemohla dovoliť" (samozrejme, nerozhadzujem na blbosti ako alkohol, cigarety, posedenia na káve, v reštauráciách a pod.).

Mám však veľké šťastie, lebo nedávno som zdedila polovicu jednej veľkej nehnuteľnosti v BA, takže na budúci rok si už idem kupovať vlastný byt :) samozrejme v Bratislave. Už sa na to veľmi teším :)

Zzuuus

Sorry, ale sam bez sance. Ja zarabam 950€ v cistom a este som u rodicov (mam 31 rokov a popri praci studujem aj externe VS). Momentalne uz riesime s priatelom pozemok a dom, ale keby som sama, tiez mozem max podnajom s viac spolubyvajucimi alebo mamahotel :-/

Suzie111

A este doplnim, svoje byvanie si na zaciatok s platom ktory uvadzas podla mna dovolit nebudes moct. Garzonky sa tu pohybuju od 400 eur aj to podla toho v akom stave je. Cize Pokial nechces jest cely mesiac suche cestoviny a vifonky a chces byvat slusne sam tak s platom ktory pises v BA velmi sam v byte nepochodis. :)

Suzie111

Na zaciatok urcite odporucam najst si spolubyvanie v byte s niekym/je toho plny internet-facebookove stranky na podnajom v BA napriklad/.
Nemusis hned byvat s niekym priamo v izbe. Za 250€ plus minus si vies najst v pohode izbu v Bratislave v nejakom byte kde budete 2ja,3ja na byte kazdy vo svojej izbe. Ja ako clovek co som sem /BA/ pred 3 rokmi prisla a moj nastupny plat bol 600 v cistom a byvala som takto v izbe samostatnej na byte s 2 dalsimi ludmi ti mozem povedat ze som to vtedy vedela utiahnut. Mala som aj na stravu, aj na ubytovanie, dokonca som si vedela kupit aj to co som potrebovala aj som si mhdcku v pohode zaplatila. Rodicia mi nic neprispievali takze som sa spoliehala na seba. Nieco som aj odlozila a vobec som nezivorila.
Takze podla mna sa uplne v pohode da. Teraz uz mam ale hypoteku, svoj byt a priatela a podstatne vyssi plat takze 600 eur by mi teraz urcite nestacilo :)
Takze smelo do toho. Nie kazdy mesiac budes mat ruzovy lebo ako pisali ludia moze sa stat ze ochories alebo budes mat iny vydavok za ktory budes musiet dat peniazky no ak sa budes snazit a hlavne budes chciet tak urcite nemas nad cim uvazovat :)
Byvala som v podnajmoch na bytoch viacerich /Aj priamo v centre aj mimo centra/ spoznala som super ludi s kt.som dodnes v kontakte a este to take podnajmove byvanie kym nebyvas sam alebo teda sam a uz aj vo svojom ma to take svoje caro :) Stale mas klud no ak potrebujes spolocnost tak su tam spolubyvajuci. Pozor na to ale s kym ides byvat, to si stale dopredu zisti :) ! Prajem vela stastia

malySatan

kontrolor
no ked s vysokou školou bude mať chalan v hrubom 700€ tak bud si moze buchat hlavu o stenu on ze bol sprostí ze zabil 3? roky zivota na vyske zbytocne, alebo moze nadavat na rodicov ze ho donutili? ale v konecnom dosledku to bolo jeho rozhodnutie, lebo mna tiez donutili pod vyhrazkami ze ma vyhodia z domu ist na prijimacky kde samozrejme boli so mnou a keby mohli by aj v miestnosti vedla mna sedeli pri pisani tesku- ktory som zamerne neurobila :-D takze som sa rychlo zamestnala, zobrala hypoteku a dovi dopo... a tak mam byt, coskoro idem kupovat dom, riesim druhu hypo, byt dam do prenajmu a odtial mi este pojde minimalne 50€ do vrecka....

chalanisko to moze ist robit do VW kde zarobi viac + ubytovanie bude mat v byte zabezpečené.. takze tak... a nebude jediný kto tam pojde pracovať s vysokou skolou.. poznam tam takych ludí, aj kamoska mi tam robi s vš