Po operacii mozočku

Príspevok v téme: Po operacii mozočku
Skero

Dobry vecer, už mam par dni po operacii. Mal som 2 nadory pri sebe na malom mozocku. Este neviem ci zhubne alebo nezhubne. ale onkologiu si nepripustam do uvahy
Som uz doma, niesom v nemocnici, odtial ma normalne prepustili. Bol som 2 operovany, prvy krat to vybrali a potom podla MR som mal niake krvacanie este, potom podla MR aj CT to je v poriadku.
Moje pocity su teraz take: prava ruka je taka nemotorna oproti lavej, (som lavak) vacsinu veci aj tak robievam lavou rukou, ale snazim sa zamestnavat aj pravu
Ked prizmurim oci, citim akoby boli opuchnute, vidim normalne ai pohyb ocami je vporiadku oproti stavu pred operaciou.
Nohy citim tiez akoby boli opuchnute, ale len pri skrceni palcov alebo natiahnuti lytka, a citim to iba akoby po kolena, normalne pritom chodim
Chcem sa opytat ak tu niekto podobny je co bol podobne operovany
za aky cas sa zotavil
Mna to uz nebavi nic nerobit nemat skoro ziadny pohyb co ma unavy aby som mohol vnoci vklude spat, chcem naspet zit naplno, pracovat atd. Mam 19 rokov, da sa povedat ze cely zivot pred sebou, viem ze to chce cas na zotavenie, rana na hlave uz chyta chrastu, tak dufam ze kym zmizne chrasta bude aj ruka, noha, tvar vpohode.

Tomas12345

Skero :

No a to magneticku rezonanciu ti robili celého tela alebo len hlavy ? Pokial len hlavy tak nemaju ako zistit či su nejake metastazy i inde v tele.

Ja si myslím že pokial nemas metastázy a nádor ty bol vybratý tak je to na dobrej ceste. Uz len nastávajú udržovacia radioterapia a možno i chemo.

V sucasnosti uz existuju lieky ktore dokazu minimalizovat neziaduce ucinky. Tak napríklad existuju lieky proti zvracaniu spôsobene chemoterapiu. Co sa vlasov týka tie by som teraz fakt neriešil, navyše po 2-3 mesiacoch narastú i ked ale v inej forme a pravdepodobne redšie. Rovnako tak už sú i ucinne lieky proti bolesti, zápalom, atd.

S tými výživovými a prírodnými doplnkami ktore radil sg by som bol opatrný. Niektore sa možu kontraindikovať s chemoterapiou, preto je pri kazdom vyzivovom doplnku vhod prekontaktovat to s doktorom.

Skero

Vysetrenia len CT, a 2x MR po operacii ako kontrolne.
Metastazy neviem ci niake zistili, zistim si to v nedelu vecer ked budem pri zdravotnej karte.
Fyzicku kondiciu som mal dobru. Teraz to neviem moc posudit Silu v rukach aj nohach mam, zmyslovo sa mam ako predtym,pocitovo mam stale ruku slabsiu a hlavu tam kde mam ranu citim akoby bolo naokolo opuchnute,
A SG dakujem. Aj tebe Tomas dakujem ze sa zaujimas a radiš.

sg

Skus pozriet stranky RNG rakovina..., tiez medicinalne huby, asi huba cordyceps, coriolus..., mozes sa poradit na stranke uspesna-lecba.cz.

Tomas12345

Skero :

No tak to si jeden z tých lepšich prípadov ked sa ten nádor dal vybrať celý. No a aké ostatné vysetrenia ty robili ? Metastázy ti nejake zistili ?

No v tomto si moc nevyberies, ina udržiavacia liečba okrem radioterapie a chemoterapie neexistuje. Jedine ak protinádorove lieky ale to má podobné účinky ako radioterapia. Este existuje imunoterapia v liecbe rakoviny, avsak tá sa podáva len pri rakovine kože a navyse len v niektorych prípadoch kedy to poistovna schváli pretože je drahá.

U teba by bola najefektivnejsia liecba pokial nemáš metastazy a nádor bol vybrarý už len zopár dávok udržiavacej chemoterapie a máš v podstate po liecbe. Po liecbe by si mal byť pravidelne sledovaný, pretože tento typ choroby zvykne relapsovať v 35% prípadoch.

Fyzicku kondiciu máš aku ? Vela totiž závisí ako budes znášat radioterapiu i od fyzickej kondície, ale aj psychiky.

Tomas12345

Skepo :

No tak to si jeden z tých lepšich prípadov ked sa ten nádor dal vybrať celý. No a aké ostatné vysetrenia ty robili ? Metastázy ti nejake zistili ?

No v tomto si moc nevyberies, ina udržiavacia liečba okrem radioterapie a chemoterapie neexistuje. Jedine ak protinádorove lieky ale to má podobné účinky ako radioterapia. Este existuje imunoterapia v liecbe rakoviny, avsak tá sa podáva len pri rakovine kože a navyse len v niektorych prípadoch kedy to poistovna schváli pretože je drahá.

U teba by bola najefektivnejsia liecba pokial nemáš metastazy a nádor bol vybrarý už len zopár dávok udržiavacej chemoterapie a máš v podstate po liecbe. Po liecbe by si mal byť pravidelne sledovaný, pretože tento typ choroby zvykne relapsovať v 35% prípadoch.

Fyzicku kondiciu máš aku ? Vela totiž závisí ako budes znášat radioterapiu i od fyzickej kondície, ale aj psychiky.

Skero

Ano, vybrali ho. Tak zevraj nakoniec bol jeden a velky. Doktori z kramaroch vraj vsetko vybrali. Dost sa bojim tych terapii, uz som hadam cely internet precital otom a nasledky niesu moc pekne. Neviem ci to prijmem. Neexistuje nieco ine ?

Tomas12345

Skero :

Po poslednom ožarovaní zvyknu vlasy narást tak o 2 - 3 mesiace, ale v niektorých prípadoch nemusia už po ožarovaní vlasy narást.

No ono si dospelý a nikto ta nemoze prinutit zostat na klinike, ale pravdepodobne to situácia vyžadovať bude, pretože meduloblastom je agresívny nádor pri ktorom bude treba väčšie dávky chemoterapie i radioterapie, a zrejme budeš musieť byť aj hospitalizovany počas určitého obdobia.

No tak mohla by pomôcť, ono ako záleží i od velkosti nádoru, tvaru nádoru, existencii metastáz a i od celkovej fyzickej kondície pacienta. Ty hovoríš že ty tie nádory z hlavy už vybrali, takže v podstate už ten meduloblastom nemáš nie ?

Pokial sa ty pri operácii podarilo vybrat vsetky zhubné nádory, pričom metastazy sa nepotvrdili, tak už zostáva len preventívna chemo + radioterapia aby zlikvidovala malé mnozstvo rakovinových buniek ktoré ešte v tvojej hlave mohli po operácii zostať. Ak je to takto, tak potom po pár ožarovaniach by si mohol byť vyliečený, s tým že ty spravia onkomarkery, a magneticku rezonanciu, ktorá ak bude v poriadku tak si v podstate vylieceny.

Skero

Takze bol to zhubny nador, meduloblastom, vzacny nador, najcastejsie byva u deti, u dospelych je ojedineli. Agresivita nadoru IV.
Onkolog ma este len poslal do Ziliny na klinicku onkologiu. Tam pojdem dalsi tyzden. Pravdepodobne budem mat radioterapie mozno aj chemoterapie.
Moja otazky: Narastú mi naspet vlasy po ozarovani? a Mozem tu radioterapiu aj chemoterapiu absolvovat tak ze tam budem chodit? Lebo do nemocnice nechcem na dlhsiu dobu ist lezat.
A pomoze ta radioterapia ? okrem toho ze ma skor poskodi.

Skero

Vysledky prišli. sice moc tomu nerozumiem, ale na jednom papieri je napisane ze musim stym ist na onkologiu. V piatok idem k neurologicke tak pojdem aj na tu onkologiu.