Manzel chce spisat zavet a svoju cast domu darovat synovcom

Príspevok v téme: Manzel chce spisat zavet a svoju cast domu darovat synovcom
Zmatena1

Ahojte mame s manzelom dom kde ja som prispela priblizne 1/3 a on 2/3, hypoteku nemame. Dom je mensieho typu. Kedze nebudeme mat deti zo zdravotnych dovodov, manzel chce svoju cast dat pisat synovcom. Myslite si, ze je to v poriadku? Neviem preco, ale citim sa ako posledna chudina. Synovci maju kazdy uz svoj vlastny dom a este maju dostat aj 2/3 z tohto. A ked sa manzel pominie skor, tak ja budem 1/3 vlastnik a oni si ma mozu odtialto na stare kolena vyhodit? Preco mam pocit, ze manzelove rozhodnutie ma ponizuje?

0v4cka

sonie odkiaľ máš tu informáciu že manželka nepríde o dedičstvo? všade na nete píšu právnici že vylúčiť manželku s dedičstva je ľahké. ona nepríde len o to o čo by neprišla pri rozvode.

Sonie

Pri dedení zo zákona dedia deti a manželka, deti polovicu, manželka polovicu. Po úmrtí partnera zvyčajne zvyčajne manželka býva v byte alebo v dome až do svojej smrti. Deti sa môžu svojej polovice vzdať v jej prospech, ale skôr by to nemali robiť, lebo matka by mohla s celým dedičstvom nakladať sama ako chce a v niektorých rodinách môžu nastať problémy, je to individuálne, nik nepozná rodinné vzťahy.
Ak sa však spíše závet, manželka tiež nie je vydedená o svoj podiel nepríde. Manžel však so svojim podielom môže nakladať ako chce pokiaľ nemá priamych dedičov v prvom rade dedenia -deti -ich deti, teda vnuci atď.....asi tak tomu rozumiem.

0v4cka

lol blbosť podľa internetu sa manželka vydedit nedá ale stačí napísať závet a vylúčiť ju. ťažké je to len s deťmi.

Sonie

Zmatena1 v prvom rade píšeš že nebudete mať deti a nerozmýšľate nad adopciu dieťaťa? Dedí sa totiž zo závetu a zo zákona. Aj keď sa dedí zo závetu existujú tzv. neopomenuteľní dedičia a to sú deti aj adoptované. Závet manžel ešte nemá spísaný - teda iba chce, asi to medzi vami nie je dobré. Pokiaľ by určil v závete dedičov synovcov, tak budú jeho polovicu dediť oni, pokiaľ nemáte deti. Neviem ako to máte vyriešené s tými investíciami, kto dal viac a kto menej, ale majetok, ktorý ste nadobudli spolu patrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Teda vlastníš polovicu vášho majetku - domu. Ak by manžel nespísal závet, dedí sa zo zákona. Ak nebudete mať žiadne deti ani adoptované, tak v tom prípade by si po manželovi dedila všetko ty.
Ale kde je napísané kto skôr zomrie?

0v4cka

defcon má pravdu ak ju nevidedil a neni notarska zapisnica zvláštne ze má to nenapadlo. vydedit manželku neni ľahké.

0v4cka

orol podľa mňa je to normálna vec. každý chce zabezpečiť svoje potomstvo. ak nemáš tak zabezpečia bratovi. radšej ako cudzie. tomuto úplne rozumiem akurát že tu ženu by mal nechať dôstojne dožiť.

orol1

defkon, jej stary to urcite dal urobit pravnikovi, ona to mozno napisala zjednodusene, len podstatu
ale ktovie
zda sa, ze synovci su mu blizsi ako ona

Defcon

Preco pisete bludy, ked sa v zavetoch a vydedeniach nevyznate ?
Zavetom nemozno vydedit zakonneho dedica prveho radu ( manzelku, priame potomstvo ). V tomto pripade bude zavet relativne neplatny.
Vydedenie sa robi vylucne formou listiny o vydedeni, kde sa presne uvedie dovod vydedenia a tieto dovody su taxativne vymenovane zakonom.
Ak nema manzel priame deti, tak jediny dedic prveho radu si ty, a ak je v zavete nieco inak, tak ten podiel domu sice ziskaju, ale musia ti vyplatit jeho cenu.....tebe poskytuje zakon vacsiu silu ako je manzelov zavet.
On moze este za zivota svoj diel darovat, alebo teba vydedit, ovsem to nie je len tak. Je to notarska zapisnica a musia tam byt presne dovody uvedene.

Marosko-n

Ak ste mu boli dobrou manželkou ,Tak by to mal nechať Vám. V opačnom prípade má pravo to dať komu chce.
Lebo milovanej žene človek dá aj celý život aj všetok majetok, lebo jej verí, že ho spravodlivo rozdelí. Ale ak chýbala v manželstve láska aj Božia láska, tak život stál za nič!, s tou ženou.