Kontaktne sosovky iba doplnok okuliarov?

majka s.

tak dobre. skusim to este raz. nechapem, ze preco sosovka isla u doktorky lahsie von z oka ako ked doma si ju davam. mozno som doma trocha nervozna... asi fakt musim najst len ten cvik. ale trocha som sa zlakla, ked mi oko zcervenalo viacej a potom ma este hodnu dobu boleli oci obe.

age44

nie, obsah kyslika ma vyznam len pri dlhodobom noseni sosoviek, ak napr. po 10 rokoch nosenia nekvalitnych sos. zacnu prerastat cievy rohovkou - to ze sa rozmnozia cievy znamena, ze sa akoby snazia zabezpecit dostatok kyslika. ale na vkladanie a vyberanie sos. to nema vplyv. je mozne, ze mas o trolinku mensi polomer zakrivenia ako mas v skutocnosti, lebo sos. sa nevyrabaju vo vsetkych polomeroch.ty mozes mat napr. polomer 8.7 a sos. maju 8.6. ale aj tak by ti mali dobre sadnut. ja mam napr. dva typy sos. ktore pouzivam, jedny maju polomer 8.8, druhe 8.6 a tie mensie mi idu trochu tazsie von, ale da sa. vravi, skus si trochu zvlhcit oko roztokom a po chvili skus znovu. ked si najdes spravny sposob, pojde to lahsie.

majka s.

ahoj age. neviem, ako sa volaju tie sosovky. dala mi len 1 par na odskusanie. ale tie sosovky sa nedaju vybrat z oka. doktorka mi hovorila, ze mi odporuca tie najlacnejsie na zaklade vysetrenia. je mozne, ze ak su najlacnejsie, tak je tam aj najmenej kyslika? ked je viac kyslika, tak sa lahsie vyberu?

age44

cylindricke sosovky su pre ludi, ktori maju astigmatizmus, to znamena nerovnake zakrivenie sosovky - v urcitej osi je zakrivenie vacsie, napr. o pol dioptrie, o jednu, o dve a pol... ja mam tiez kratkozrakost s astigmatizmom v jednom oku, ale len -0.5 D a take sosovky ani nie su, takze sa mi jednoducho ku sferickym-6,5 este prirata ta polka dioptrie. cylindricke sosovky sa myslim robia az od tristvtre alebo od jednej dioptrie. majka, mas urcite len cistosfericke dioptrie, inak by si o cylindroch vedela.
co sa tyka spravnej strany sosoviek, sosovka ma vyzerat ako miska, vtedy je to spravna strana, ak vyzera ako tanier, je to na rubovej strane. niektore druhy sosoviek maju aj cisla, alebo oznacenie vyrobcu a podla toho poznas, ci je na spravnej strane, ale tie cisla su take malinke, ze neviem kto ich precita. ja som to napriklad roky ani nevedela, ze je tam daco napisane.
a scervenanie? oko si musi naozaj trochu zvyknut a aj ty musis ziskat rutinu, aby si si vedela lepsie poradit a neublizit si. ale nemyslim, ze by si si znicila zrak. to sa casom spravi. mne napr. na zaciatok odporucali len na dve hodiny. a aky typ sosoviek mas, majka? teda nazov.

majka s.

aha. no fajn. dakujem ti. ale aky je rozdiel medzi sosovkou bez cylindra a s cylindrom? s cylindrom sa lahsie vybera alebo co? a ked mi povedala, ze podla vysetrenia by mi odporucala tie najlacnejsie (za 1320 sk), tak je mozne, ze ma aj sosovka malo kyslika? a preto ide tazsie von?

dedy

majka.s mne tiez ide jedna(prava) lahsie ako druha(lava) no ked sa mi to na taky treti pokus nepodari, tak oci necham oddychnut a skusam vybrat neskor
.
ano aj mne slzia oci ked si ich davam ale to len chvilocku, a oci nemam cervene ani teraz, ked ma jedna sosovka trochu reze , lavu necitim vobec, pravu pri zmurkani a pozerani do stran, je to zvlastne
.
taktiez este ked sme boli u doktorky a ukazovala mi, ako sa cisti, tak z pravej sosovky odpadlo kusok modreho, doktorka sa tvarila, ze nic, no nemohlo to sposobit nejake poskodenie sosovky? hoci sosovka vyzera normalne a rezat zacala az po styroch dnoch nosenia?
.
aky moze byt dovod toho, ze sosovka reze, ked je urcite na spravnej strane?
.
majka.s mne dokotorka dala sosovky domov, az ked sa na 100% uistila, ze ich viem aj vybrat, co mi zo zaciatku neslo tak lahko, skoro vobec, ja ich vberam tak ze nadvihnem lavou rukou vrchne viecko, stiahnem spodne prostrednmikom pravej ruky a palcom a ukazovakom ich vystipnem (zo zaciatku som sa vzdy dotykala len ukazovakom a palcom nie, hoci som si mslela, ze sa dotykam, teraz uz davam pozor dotknem sa sosovky za spodny okraj na duhovke a ide to, lebo stiahnutie na bielko mi velmi neslo tak mi dala tento druh sposob, a ten sa mi zda vyhodnejsi)
.
zo zaciatku, ked som mala sosovku dlhsiu dobu, tak sa mi tazsie vyberala,ale teraz uz viem ako na to

dedy

ja mam sosovky (nepovedala mi aku dioptriu mi dala, no zda sa mi ze prave oko by malo mat viac) a trochu zle sa mi cita pravym okom
.
tiez ma prave oko reze, posledne dva- tri dni, no ani vycistenie nepomohlo a sosovka je na spravnej strane a moje sosovky maju na kraji cisla 123 a podla toho mam zistovat ci je na spravnej strane

majka s.

a este nieco: je mozne, ze ten druh sosoviek nie je pre mna vhodny? alebo nemozem nosit ziadne sosovky? doktorka mi povedala, ze vhodny druh je pre mna prave tento. tak ja uz fakt nechapem.
a este nieco som chcela. ake su to SOSOVKY S CYLINDROM? a aky je rozdiel medzi SOSOVKAMI S CYLINDROM a SOSOVKAMI BEZ CYLINDRA? lebo ja mam tie bez cylindra.

majka s.

ahoj age. bol to super pocit bez okuliarov. len taky strasny nezvyk. predsa len som nosila 10 rokov okuliare a zrazu sosovky :o). dnes som si zasa skusala dat sosovky. ked som ich mala v oku, tak to bolo celkom dobre. ale po asi pol hodine ma oko zacalo svrbiet, zacalo cervenat, tak som sosovku isla vybrat (samozrejme, ze s cistymi rukami... ako inak). jedna isla uplne v pohode von, ale tu druhu som zasa 10 minut davala von. a zasa mi tak scervenalo oko, ze to bolo priam hrozne. ked som si ju napokon vybrala (skusala som iny sposob (ze som ju zosunula na bielko a potom "vystipla", ako mi odporucala lekarka. oko sa mi tak zacervenalo, ze to bolo hrozne. asi 2,5 hodiny ma velmi boleli oci a cervene boli ako paradajka... (popraskane cievky som mala). teraz sa kusok upokojili. ako mam tie sosovky nosit do haja? su zle ci co? nechcem prist o zrak tymto sposobom, ze si ich znicim.