Sebapoškodzovanie

Príspevok v téme: Sebapoškodzovanie
JazvickaEliska

Dobrý deň... Mám problémy so sebapoškodzovaním a rodičia a spolužiaci (áno, chodím do školy) o ničom nevedia. Včera ma zaujímal názor mojej mamy na sebapoškodzovanie a na to, aká by bola jej reakcia na to, že by som sa sebapoškodzovala. Jej reakcia bola nenormálna, zlá a odpudzujúca... O ľuďoch čo sa poškodzujú hovorí, že sú to psychopati zrelí na psychiatrickú liečebňu zo zamrežovanímy oknami a dverami ako vo väzení (ku psychiatrickej liečebni sa neskôr ešte vrátime). Ma otázku, že čo by spravila kebyže sa sebapoškodzujem. Odpoveď bola očakávaná: že ma prizabije, dá ma do tej spomínanej psychiatrickej liečebne kde ma ešte spútajú na lôžko atď. Jej názory sú neakceptovateľné. Nechce si pripustiť že mi doktori diagnostikovali depresiu rovnako ako ostatné veci. Hovorí, že chcem len zaujať pozornosť a ľutovať sa. Nechce a ani len sa nesnaží vypočuť ma a/alebo ma aspoň trochu pochopiť. Keď má takéto reakcie, tak nemôžem očakávať nič dobré z jej strany. A už vôbec nie to, že by si všimla niekedy moje jazvy na zápästí ktoré sú až príliš veľké a nápadné na to, aby som.sa vyhovorila napríklad že som sa porezala pri krájaní alebo niečo také.
Čo mám robiť keď mám takúto mamu?
Čo robiť ak si tie jazvy všimne?

Na telesnej výchove sme povinní nosiť tričká s krátkym rukávom. A to je ďaľší problém...
Ako ich zakryť?

Ospravdlňujem sa za príladne gramopisné chyby a vopred ďakujem.

Tomas12345

V tomto musím suhlasit s tvojou mamou. Naozaj clovek ktory sa sebaposkodzuje nie je normalny clovek a nie je to vobecv normalne a je to navyse velmi nebezpecne a ludia ktory sa sebaposkodzuju tak nemaju normalne uvazovanie a takyto ludia by sa mali dat liecit minimalne ambulantne liekmi na to urcenymi a ak to nebude zaberat tak do uvahy prichadza aj hospitalizacia.

Ziadna choroba neospravedlnuje sebaposkodzovanie, to ze mas depresiu nie je ziadna povolenka na sebaposkodzovanie. Je to uplne nelogicke aby clovek ktory ma depresiu sa zacal rezat, vsak to nedava absolutne ziaden zmysel. Clovek ktory ma depresiu ma hlavne najst priciny depresii a snazit sa ich odstranit, a na toto mozu pomoct lieky na psychiku alebo este lepsie zmena myslenia psyhoterapie, pozitivne myslenie, najdenie si konickov , viera v Boha.

Ak chces aby si to tvoja mama nevsimla tak s tým skrátka prestan, a tie jazvy ti po case uplne zmiznu. Nema ziaden zmysel sa sebaposkodzovat jedine co tym dosiahnes je akurat tak infekcia a rozne ine velmi nebezpecne ohrozenie zdravia.

jana333

kebyzelen ta v 18tke vyhodia z detskeho domova nemala by si nikoho musela by si sa rychlo ubytovat a zamestnat mala by si iba samu seba co by si robila? a ty sa rezes ako keby sa tvoje problemy z ktorych to prameni nedali vyriesit...

jana333

boze decka ja vas nechapem...mate strechu nad hlavou mate zdravie rodinu.... deti z detskeho domova co maju s prepacenim hovno maju viac rozumu ako decko co ma vsetko....nehnevaj sa ale naozaj niesi normalna... zacni sa venovat nejakemu kruzku, zalube a dostan rozum...

pedag

Ono problémy možno riešiť aj tak, že sa do nich nemusíš celá vkladať až tak, aby ťa to zabilo. Skús nad tým porozmýšľať. Možno o niekoľko rokov bude platiť iná psychológia, ale momentálne je toto výhodne.

skodnaa

Príčin je je vela...jednou z nich je, ze v tom vidi potešenie, úlavu a aspoň čiastočné odputanie od reality....bolest, ktorú citi, jej prinása pokoj a tak lepšie zvláda všetok stres....
Ja sa sice nerezem, ale robim si zádery, az tak, aby ma to bolelo čo najviac a aby mi tiekla krv, citim take uvolnenie v celom tele...som asi blazon..nezvládam bezne problemy v zivote, volim utekm pret utokom a ked to nezvladam tak si ubližujem...škoda, ale je to tak

Hmmm123

Kubo, spravny postreh.
Vela dalej aj tak zavisi aj od inych faktorov, ako napr. charakteru - ako ucitela, tak aj rodica, ako studium vyzera dalej v praxi.

Kubo11

Zamysleli ste sa niekedy nad týmto?
Keď sa niekto chce stať učiteľom a vychovávať deti musí mať maturitu a 5 rokov študovať na vysokej škole. Ale kto sa chce stať rodičom a tiež vychovávať deti, tomu stačí iba vykonať pohlavný styk. Výsledkom sú aj takéto problémy. Rodičia by sa mali vzdelávať.
Kúpte mame knihu "Rodičovstvo je veda". Ak ju nezoženiete, tak sa dá stiahnuť na uloz.to.
Snažte sa zachovať dobrý vzťah k svojej mame. Budete potrebovať jedna druhú.

pedag

Zober si to tak, ak to robíš, tak nejaký dôvod na to musíš mať. Bez vetra sa ani lístok nepohne. Prečo to robíš? Čo ťa motivuje? Čo ťa frustruje? Čo si tým kompenzuješ? Nespokojnosť? Ale s čím? Skús porozmýšľať a tú energiu investuj radšej do niečo iného, čo má hlavu, aj pätu, lebo to, čo robíš ty, tak toto nemá ani hlavu, ani pätu.

Jana Lukacova

JazvickaEliska: Vaša mama, tým ako k Vám pristupovala/je sa stala zdrojom Vašich problémov (tj. jej správanie vo Vás vyvolalo emócie, ktoré vo Vás ostali potlačené...tie sa teraz prejavujú depresiou, sebapoškodzovaním, atď).

Svoju pozornosť potrebujete zamerať v prvom rade na príčinu svojich problémov (prijať a prejaviť to, ako sa cítite - svoju bolesť, smútok), nie na maskovanie svojich rán, neubližujte si viac...a potrebujete sa tiež naučiť, ako viac mame nedovoliť, aby Vám ubližovala...sama si nesie so sebou svoje traumy, preto sa k Vám takto správa (nehľadajte u nej podporu, je to ako by sa začínajúci alkoholik snažil nájsť pomoc u ešte väčieho alkoholika)...Vy však môžete túto niť trápenia pretrhnúť a neprenášať ju ďalej jedného dňa na svoje deti a taktiež to môže pomôcť aj mame, aby čelila raz svojim vlastných traumám...sama som si (o.i.) zarezávala v minulosti do zápästia....aj riešenie Vašich problémov existuje ;).