SIBO - skúsenosti?

Príspevok v téme: SIBO - skúsenosti?
aiai

Bolo mi diagnostikované bakteriálne prerastanie tenkého čreva (SIBO), po dvojitej dávke antibiotík sa môj stav nezmenil. Máte niekto s touto chorobou skúsenosti, odporúčania, príp. poznáte odborníkov na toto ochorenie (gastroenterológov, dietológov, atď.), ktorí by mi vedeli trochu vniesť svetlo do tohto problému?

Moja gastroenterologička mi po antibiotikách odporučila, aby som vyskúšal bezlepkovú diétu, aj keď celiakiu ani alergiu na lepok nemám, ale v testoch zo stolice vyšla pšen a ražná múka pozitívne, spolu so zemiakmi, ryžou, sójou a strukovinami, mrkvou, paradajkami a rôznymi morskými príšerami.

veľa mi už neostalo možností, čo jesť...

golstar

Ahoj Lucia,
nizkosacharidova dieta pomaha znizovat symptomy, hlavne pred liecbou a v obdobi liecby, ale dlhodobo to nie je riesenie a pre niekoho to moze byt nebezpecne (zarovne niekto to moze skvele tolerovat cely zivot). Toto prave moze viest k vyhladovaniu mikroflory (aj tej zdravej, bez ktorej nevieme zit).
Po antibiotickej liecbe sa znizil pocet "dobrej" aj "zlej" mikroflory. U vela ludi tam nastava priestor na prebudovanie mikroflory. Probiotika su tazka marketingova zalezitost, ale je preukazene, ze umele probiotika sa nevedia zaradit do ludskej mikroflory a ak aj maju prospesny ucinok, tak kratkodoby. Z probiotik jediny preukazany pomocnik v pripade SIBO je Lactobacillus Plantarum, ktory sa oplati skusit. Vsetky ostatne su bez presvedcivych vysledkov. Na Slovensku viem o dvoch produktoch - DOFI-PLUS Adult s vitaminami a Probicus od spol. Generica.
To, co realne dokaze prebudovat mikrofloru su prebiotika - dobre vyberana vlaknina. Zahranicni lekari odporucaju hlavne ciastocne hydrolyzovanu guarovu gumu (PHGG - partially hydrolyzed guar gum). Na Slovensku ju mame napr v produkte Nestle Optifibre, s tym mam dobre skusenosti. Mozno to je vhodne skusit po antibiotickej liecbe.
Pripajam publikaciu, ktora o tom pojednava a testovala PHGG pri SIBO. :)
Vela stastia, je to boj na dlhe trate ...
www.ncbi.nlm.nih.gov

slecnalucia

Ahoj GolStar,
vyzerá to že sa vyznáš :)
podobné informácie som si naštudovala aj v zahraničnej literatúre. Zaujíma ma nízkosacharidová strava...Narazila som totiz na knihu ktorí sa volá The SIBO Solution, ktorá kombinuje low FODMAP s SCD a paleo stravou. Ide o veľmi reštriktívne stravovanie za účelom vyliečenia SIBO a dosiahnutia negatívnych výsledkov dychového testu,, ktoré "povoľuje" prijímať sacharidy len z ovocia a zeleniny - aj to obmedzene (bez akýchkoľvek obilnín, ryže, zemiakov atď). hollywoodhomestead.com. Aké sú tvoje skúsenosti s nízkosacharidovou stravou v tomto prípade? Btw. traviace problemy mam uz 5 rokov, vystriedala som uz viacero gastroenteorologov, na SIBO test som sa po "samostudiu" objednala sama, kedze som mala mnoho priznakov a dlhodobych problemov. Zaroven som uz takmer 2 mesiace po prvej kure Normixu a problemy sa mi opat vratili, aj napriek 100% dodrziavaniu stravy+prirodne atb (oreganovy olej, berberin,probiotika)
Ďakujem za info + privitam vsetky odkazy na informacie, kt. mi pomoze v tomto boji.. Lucia

golstar

Ahoj PoRadim,
SIBO mi diagnostikovali dychovym testom v BA - Dr. Ulicky.

Tetaniu mi diagnostikovali asi 2mesiace predtym, ako mi diagnostikovali SIBO (a mesiac potom, ako som sa priotravil), takze 3 mesiace som nechapal co mi je a bal sa vsetkeho mozneho. Casto trpim mravcenim - hlavne v pravom chodidle a tiez mam problemy s extremnou(neprirodzenou) malatnostou po sportovom vykone - viem, co je byt zdravy a rozbit sa fyzicky, ale teraz to znasam omnoho horsie.

V publikaciach, ktore som pripajal je uvedene, ze SIBO sposobuje zhorsene vstrebavanie magnezia, vapnika, B12, vitaminov A,D,E,K (a dalsich zivin).

Na zmiernenie tetanie skusam pouzivat magneziove soly, ktore sa daju kupit napr v Kauflande/Tescu. Ich vyhoda je, ze obchadzaju traviaci trakt a magnezium sa vstrebava transdermalne.

Ano, postup, kde sa najprv vyhladi SIBO (antibioticky) a potom sa tym zmierni tetania sedi aj mne. Teraz sa mi SIBO zial trochu vracia (pocitovo), takze planujem znova navstivit lekara. Je to cesta na dlhe trate ..

PoRadim

Ahoj Golstar,
tvoj prispevok mi velmi pomohol pochopit, co sposobuje problemy mne... vdaka.
Ako ti zistili to SIBO? lebo u mna bolo podozrenie a v dalsom zazname uz mam SIBO ako diagnozu ale vobec mi lekar o tom nepovedal.
Skusal na mne vseliake diety ale cele to viedlo k tomu, ze napokon mi zistili aj tetaniu (nedostatok magnezia a s tym spojene rozne krcovite stavy)
Vzdy mi bolo divne, ze stavy sa zhorsuju po poziti sladkych, alkoholickych napojov, alebo sladkosti. Vsetky tieto veci inak aj odburavaju horcik, takze ono to cele asi spolu nejak suvisi.
Preto si myslim, ze tej tetanie sa najrychlejsie zbavim, ak poslem do certa najskor tie zle bakterie a vyriesim SIBO.

golstar

SIBO - Small Intestine Bacterial Overgrowth - oznacuje nadmerne mnozstvo bakterii v tenkom creve. Nemusi sa vzdy jednat o "zle" bakterie, niekedy sa jedna len o translokaciu "dobrych" bakterii z hrubeho creva (kde patria), do tenkeho creva (kde nepatria).

Ja sa zo SIBOm pasujem uz nieco vyse rok a hodnotim, ze som na tom o takych 85% lepsie, ako pred rokom. Rozobrat celu problematiku do jednej spravy je velmi narocne, ale rad odpisem aj na mail a pomozem, kolko budem vediet.

Mne v zasade pomohli nasledovne veci:
1. Normix - viackrat som sa vsak stretol s tym, ze bakterie nan lahko ziskavaju rezistenciu a preto niekomu nemusi slapat - je dobre vyskusat aj prirodne antibiotika:
1b. Oreganovy olej v kapsuliach (odskusal som Now Foods), jeho uloha je podobna ako pri Normixe, ma velmi podobnu ucinnost [1] a ZREJME menej vedlajsich ucinkov
2. Nizkosacharidova strava - hlavne v zaciatkoch, kedze SIBO su bakterie, ktore primarne ziju z prijatych sacharidov, ktore nasledovne premienaju na plyn - Hydrogen, pripadne Metan. Takato strava sposobila nahle zlepsenie nafukovania, kedze som prestal krmit bakterie.
3. Prebiotika (Butren) a probiotika (L. plantarum) po antibiotickej liecbe na znovu-nasadenie zdravej mikroflory.

SIBO je porucha crevnej mikroflory. Ta sa dnes cim dalej tym viac povazuje za samostatny organ ludskeho tela, ktory naplna v nasom organizme mnozstvo funkcii. V mojom pripade k ziskaniu SIBa doslo zrejme po otrave mliecnym jedlom v restauracii. Dostat toto cele znova do rovnovahy je naozaj beh na dlhe trate, mne este po roku stale chyba mojich pocitovych (subjektivnych) 15% do toho, aby som sa citil tak, ako predtym.

Mimochodom, clovek so SIBO-m je nachylny aj na deficity magnezia, vapnika(vit. D), vit B12, caste pH nerovnovahy - acidoza, etc [2, 3], takze toto moze sposobovat dalsie problemy a spirala pokracuje.

[1] - Chedid V.: Herbal Therapy Is Equivalent to Rifaximin for the Treatment of Small Intestinal Bacterial Overgrowth, 2014
[2] - Dukowicz A.C.: Small Intestinal Bacterial Overgrowth, 2007
[3] - Bures J.: Small intestinal bacterial overgrowth syndrome, 2013

jablko

Ahojte, priatelovi diagnostikovali SIBO pred par mesiacmi. Vybral uz asi 4 davky Normixu. Pri prvej liecbe, ktorá trvala 2 tyzdne mu bolo trosku lepsie, no potom sa problemy opat vratili. Pri dalsich brani ATB uz necitil vobec ziadnu zmenu. Vyzivova poradkyna mu odporucila jest delenu stravu, no ani to nepomaha a nafukuje ho prakticky zo vsetkeho. Dobre mu je jedine ked je hladny. Uz je z toho aj dost psychicky vycerpany, pretoze neustale ma brucho ako balon a najhorsie je to vecer pred spanim. Tieto problemy ma uz zhruba 2 roky. Ake mate skusenosti? Pomohlo Vam nieco? Za kazdu radu dakujem.

hehe1

kolko je dvojita davka antibiotik? uzivat sa ma 6-12 tyzdnov, to je len zaciatok, treba doplnit kvalitne probiotika, je to beh na dlhe trate, nie na dva tyzdne alebo mesiac

golstar

Na otazku, ze co jest by som odporucil nasledovat tento link:

thumbnails-visually.netdna-ssl.com

FODMAP dieta je urcite dobry sposob na zaciatok. Je to lekarsky overena metoda, ktora oslabuje prejavy SIBO.

golstar

Dobry den, ja mam za sebou 3 kury antibiotik na SIBO.

Moje prejavy sa postupne po kazdej kure sa zlepsovali. Po 1. som prestal chudnut, po 2. som bol schopny pribrat naspat a po 3. uz som sa citil vyrazne lepsie. Aktualne som vsak polroka od poslednej kury a mam pocit, ze niekedy prejavy sa, aj ked v slabsej miere opakuju.

Aky je Vas tip SIBO (prehananie alebo zacpa)? V jednom aj druhom pripade je velmi pravdepodobne, ze Vami pozite jedlo je nedostatocne stravene a to je dovod, preco sa naslo v stolici (nie kvoli alergii) - to, ze je v stolici nestravene neznamena, ze ho nemozte jest. Kedze SIBO dokaze vyrazne zrychlit(ale aj spomalit) traviaci trakt, je mozne, ze toto jedlo sa proste dotravit nestihne. O alergii na niektore z potravin, ktore pisete som ani nepocul.