SIBO - skúsenosti?

Príspevok v téme: SIBO - skúsenosti?
aiai

Bolo mi diagnostikované bakteriálne prerastanie tenkého čreva (SIBO), po dvojitej dávke antibiotík sa môj stav nezmenil. Máte niekto s touto chorobou skúsenosti, odporúčania, príp. poznáte odborníkov na toto ochorenie (gastroenterológov, dietológov, atď.), ktorí by mi vedeli trochu vniesť svetlo do tohto problému?

Moja gastroenterologička mi po antibiotikách odporučila, aby som vyskúšal bezlepkovú diétu, aj keď celiakiu ani alergiu na lepok nemám, ale v testoch zo stolice vyšla pšen a ražná múka pozitívne, spolu so zemiakmi, ryžou, sójou a strukovinami, mrkvou, paradajkami a rôznymi morskými príšerami.

veľa mi už neostalo možností, čo jesť...

m3g8g1

Dobry den vsetkym ;)

Mam velmi podobny pripad ako mal @golstar

V juli 2019 som mal otravu jedlom (yersinia - par dni zvracanie, hnacky, horucka). Diagnostikovali mi na zaciatku zial iba helikobaktera, ten som preliecil mastichou aj antibiotikami. Po 2 mesiacoch bol negativny, ale subjektivne tazkosti mi zostali (bolest brucha, netravenie, chudnutie). Po mnohych navstevach niekolkych ambulancii mi zistili az v januari 2020, ze som mal otravu yersiniou (mal som vtedy uz len zvysene protilatky v krvi, vytery aj stolica uz boli negativne). Lekari (obvodna aj gastroenterolog) sa zhodli, ze zrejme mam Sibo. Dychovy test som neabsolvoval, nakolko su teraz pozastavene kvoli Covid19. Mnohe dalsie vysetrenia inu diagnozu nepotvrdili, tak mi na gastro nasadili Normix. Po dobrati prveho balenia (7 dni) som citil velke zlepsenie (vela energie, viac sily, subjektivne mozno 90% plneho zdravia). Zial, po 2 tyzdnoch sa problemy vratili (aj ked v mensej miere). Beriem teraz druhe balenie (mal som odstup 3 tyzdne) a cakam, ako mi bude. Dufam, ze sa aspon zastavi chudnutie a budem schopny pribrat naspat a normalne fungovat. Mimochodom, lekar mi nekazal drzat ziadnu dietu ("nejedzte, co vam skodi") a povedal, ze probiotika nemam brat ziadne pocas liecby. Mam pocit, ze Normix mi sposobuje vedlajsie ucinky (nespavost a zvlastne sny).

Nemate nahodou este niekto podobne problemy a skusenosti? Ake pocity ste mali medzi jednotlivymi cyklami kury Normixom? Cital som v praci Dr. Pimentela aj pozitivne ucinky prokinetik, nestretli ste sa s tym niekto?

Mejo

zdravim vas, chcem poprosit o radu, lebo pisete tu ze ste absolvovali viacnasobnu kuru antibiotikami na SIBO...mam ozatku ze ako dlho ste brali lednotlice kury, ake ste mali medzi nimi rozostupy a ci to bola stále kúra s liekom Normix alebo vam menili tie antibiotiká, Dakujem za odpoved :)

Sonie

golstar,
tak nech ti to len vydrží keď si sa vyliečil a dúfam že si tvoje rady prečítajú tí čo trpia SIBO a s ním spojené ďalšie ochorenia....

golstar

@Sonie

Pisem tu ako clovek, ktory sa vyliecil a snazi sa pomoct ostatnym. Ja som si tym presiel na prelome rokov 2016/17 a 17/18 sa mi to vratilo. Uz viac ako rok som v poriadku.

A 'nejaky Pimentel' je lekar, co sa tomu venuje 20 rokov ako vyskumnik aj klinicky lekar, takze odporucam ostatnym, ktory sa tomu nerozumeju tak skvele ako ty, aby si pozreli jeho pracu. To prirodzene neznamena, ze vie vsetko, ale som si takmer isty, ze vie viac, ako ktorykolvek s miestnych mudrlantov.

Sonie

Ja nemusím lepšie pochopiť nejakého Pimentela. Dôležité je nájsť spôsob liečby a vyliečiť sa, to želám aj tebe. Nám sa stav už lepší a to je dôležité. Neverím tomu že to prerastanie baktérií z hrubého čreva do tenkého je stav trvalý.

golstar

@Sonie

Berberin som neskusal, ale viem, ze ho pouziva viacerov lekarov na SIBO aj na Slovensku, takze zrejme na tom nieco bude.

Mne ale Normix realne zabral, aj bez vedlajsich ucinkov, takze nebol dovod experimentovat. Bral som ho v 3. cykloch, ako som uz spominal v predoslych spravach pod dohladom gastroenterologa.

Na tu otravu by som sa predsalen pozrel trochu inak. Ta mala dve fazy:
1. akutna - par dni po - horucky, nechutenstvo, vracanie a ine traviace tazkosti - pravdepodobna pritomnosti patogenu, napr campylobakter
2. chronicka - mesiace po otrave - nafukovanie, celkovy pocit netravenia, schudnutie 4-5kg v priebehu dvoch mesiacov - tu sa ziaden patogen testami nepotvrdil, jedine SIBO

Z toho plynie, ze SIBO zrejme bolo dosledkom akutnej otravy, avsak v chronickej faze jeho zlozenie bolo tvorene standardnymi bakteriami - prirodzenou florou. Opat, pre lepsie pochopenie odporucam pracu dr. Pimentela, ktora toto potvrdzuje.

Sonie

A čo tak ten berberín neskúšal si? Otrava jedlom je vlastne požitie jedla napadnuté nejakou baktériou. A takým môže by aj Campylobakter- je to z hľadiska jej objavenia novodobá baktéria. Campylobaktériu prekonala moja dcéra, ukázali to krvné testy, ale nemala žiadne príznaky. Berberín - Dráč-obyčajný je ale len pre dospelých, ja som zasa čítala nejaký článok o ňom v súvislosti SIBO.

golstar

@Sonie

Nove vyskumy ukazuju, ze SIBO je castokrat sposobene otravou jedlom a tam tie ATB skutocne pomahaju. Sam som toho dokazom. Odporucam prejst si vyskumnu pracu dr. Pimentela, link nizsie.

Taktiez je vyvratene, ze SIBO je sposobene branim omeprazolu, co bola niekdajsia teoria.

@sui4

Neliecim sa uz dlhsie, som v pohode. Primarna pomocka boli ATB, FODMAP dieta je pomocka na kratkodobnu ulavu.

Co sa tyka tvojej poznamky, ze neexperimentujem, opak je pravdou. Skusal som vselico mozne a nezabralo, skor som si kratkodobo ublizil. Z oreganoveho oleja mi byvalo tazko a to som skusal velmi nizke davky. Jediny experiment, ktory mi vysiel a beriem to dlhodobo je Betain HCl, jednu tabletku s vacsim jedlom.

Sonie

Pri SIBO prerastajú baktérie z hrubého čreva do tenkého. Napr. baktérie ktoré trávia fruktózu a laktózu u zdravého človeka sa nachádzajú v hrubom čreve, ak sa dostanú do tenkého čreva, tam nepatria a robia tráviace problémy. Nemyslím že ATB tomu veľa pomôžu, pretože tie ničia celú črevnú mikroflóru. Ja by som brala probiotika dlhodobo a vhodnú vlákninu. Zo stravy by som vylúčila načas jedlá ktoré potrebujú na trávenie baktérie fruktózy a laktózy. A jedna bylina je údajne vhodná- Dráč obyčajný-obsahuje horký alkaloid -berberín.

sui4

mam tiez sibo a neviem ako sa stym popasovat, mam normix na 2 tyzdne a zabera, dr mi povedal ze ziadnu dietu mi netreba,po ukonceni liecby mam normalny rezim,, neviem s cim si potom pomoct, akym doplnkom,, vie mi niekto poradit? Kolko normixu ste brali aby sa ulavilo a v akom časovom rozmedzi,, som v tom novacik, ,,je dvolezite dodrziavat fot map,, kedy si mozem kupit oregano po dobrati normixu,,?? dá sa z toho vlastne dostať? hovori sa ze v crevach sa tvori najvecsie mnozstvo serotoninu, po polhodine co som si dal Normix som to pocitil ten uzasny stav po dvoch rokoch ale mam dni kedy to je na figu ,este ma caka 3 dni uzivania, momentalne som unaveni, vcera som si dal sladke , doktor mi povedal ze fakt nemusim nic dodrziavat,,, tak čo pomaha Normix,, golstar vyjadri sa pls, prides mi relativne racionalny, ako pozeram ze sa liecis uz nejaky cas a moc neexprimentujes, bol by som vdacny za radu ako to co najjednoduchsie upraviť, ďakujem