Domov je tam kde sa človek narodí?

Príspevok v téme: Domov je tam kde sa človek narodí?
BornInTheUSA

Dávam sem tému ktorá nesúvisí zo zdravím, tak prepáčte. No ale zaujíma ma váš názor...
Akej národnosti je človek, ktorí ma oboch rodičov z inej inej krajiny ako v tej kde sa narodil? A následne vyrastal...čo podľa vás prevažuje, gény alebo prostredie v ktorom vyrastal? Neviem či je to pochopiteľne napísané...
ale ak je tu niekto, kto má napr. rodičov inej národnosti ako slovenskej a žije tu, cítite sa ako slováci? A naopak...ak ste žili viac ako pol života v cudzine kde sa cítite viac doma?
Nejde mi o to čo má človek napísané v občianskom, ale pocit kde sa cíti byť viac doma...
Ďakujem za názory a odpovede

Kycera

@ Mesačný princ,
miesto, kde som sa narodila a vyrastala je mojím DOMOVOM. Najdrahším...

Píšeš, že : "Pre mňa nie je domovom konkrétne miesto, ale skôr ľudia, emócie, či zážitky". V tom mojom domove je zahrnuté všetko, o čom píšeš : moji najbližší, rovesníci, prostredie, zážitky, pestva,...
Aj to MIESTO. Ak by si raz prešiel cestou, po kt. som 18 rokov dennodenne kráčala, garantujem Ti, že by si sa doň zamiloval!!! : D

Už mám nový domov a miesto na zemi, kt. mi moje rodisko pripomína. Je pre mňa takou životnou potrebou ako vzduch, kt. dýcham, ako voda, kt. pijem,... : )

lLily

no bol by to divny domov, ked by tam bol clovek celkom sam, ale castokrat tak ludia aj ziju - priputani na miesto, ktore je ich domovom a ostatni ludia v nom, su uz len take "doplnky", ktore by mu ani velmi nechybali, ked by tam neboli

BornInTheUSA

Ďakujem :)
Mne sa zas páči slovenčina. Doma sa nerozprávame inak ako po slovensky. Ale okrem toho sa s ňou nikde inde nestretávam.
Keď chodievame sa SK tak sa tiež všetci so mnou rozprávajú po slovensky, tu som sa jazyk naučila asi najviac.
A na fóre si môžem aspoň precvičiť gramatiku, skôr mám problém myšlienky sformulovať správne do textu tak aby sa to dalo pochopiť :D teda strašne dlho mi to trvá...

K tej mojej pôvodnej otázke. V poslednej dobe sa dosť nad všetkým zamýšľam tak som sa dostala aj k tejto téme. Potom ma napadlo, že sestra sa narodila na SK a žila tu len 4 roky teda nemyslím si, že za ten čas si na to slovensko nejako zvykla, ale napriek tomu jej bolo vždy bližšie a ja s bratom čo sme sa narodili v cudzine sme to tak nemali tak ma napadlo či tam nebude nejaká súvislosť s tým miestom narodenia.
Je to skôr len taká otázka zo zaujímavosti, zrejme na slovensku žiť nebudem, chcela som vedieť názory a skúsenosti ostatných ľudí.:)

Mesačný princ

Pre mňa nie je domovom konkrétne miesto ale skôr ľudia, emócie, či zážitky.

Ak by som ostal na mieste zvanom ,,DOMOV,, úplne sám, tak by to DOMOV nebol.

Okamžite by som sa dokázal zbaliť a odísť z konkrétneho miesta ak by som nemal na tom mieste nikoho blízkeho.

Z môjho pohľadu je to takto.

Mesačný princ

Kycera - neviem ako to máš ty, ale u mňa nebolo miesto kde som sa narodil či vyrastal spájané s domovom. Nikdy som to tak nevnímal.
Aj keď mám to miesto rád, myslím si, že ak by som niekde raz našiel skutočný domov, tak si na tie miesta spomeniem už len nostalgicky.

Marunka

Krásne píšeš :) Človek by nepovedal, že si sa narodila inde :) Poznám ľudí, čo sú v zahraničí 3 roky a zabúdajú gramatiku...
A vadí ti, že nemáš akoby jedno miesto, keď sa nad tým zamýšľaš? Podľa mňa nie je dôležité mať jedno konkrétne miesto, sama ho nemám. Keď som dlhšie v zahraničí, neviem si akosi predstaviť návrat späť na SR. A keď som tu, premýšľam, prečo som si nevedela predstaviť sa vrátiť :D Tam kde sa tvoja duša cíti dobre, tam je tvoj domov. A môžu to byť viaceré miesta :)
Inak, mimo témy, mám veľmi rada americkú angličtinu :D Kiežby som ju po tých rokoch ovládala ako ty haha

Kycera

Myslela som si, že si chlapec. : D
Je prirodzené, že to tak cítiš, veď si sa tam narodila a prežila tam kus svojho života, aj Tvoj brat. A ani náhodou ma to neprekvapuje, keďže domov sa spája aj s RODISKOM. A to isté platí aj o staršej sestre!

Pozri, dôležité je, máš rada krajinu svojich rodičov, že sa Ti páči jej jazyk, zvyky a mentalita. A že ovládaš materinskú reč. Na vysokej úrovni! Tak veľa šťastia, kočka, nech sa rozhodneš žiť kdekoľvek na svete, nezabudni na svoje korene a buď šťastná!

BornInTheUSA

Moji rodičia odcestovali za prácou do zahraničia, obaja sú slováci. Moja sestra sa narodila ešte na slovensku, ja a brat už v cudzine. Pýtam sa preto, že ona sa vždy cítila byť viac slovenkou , aj sa tu viac cítila doma a zakaždým keby ste sa jej opýtali kde by chcela žiť tak v tom má jasno. Ja a brat už v tom tak jasno nemáme, chcela som vedieť či to môže byť tým, že sme sa narodili už inde.
Mňa je srdcu blízka krajina kde som sa narodila, kde som vyrastala... ale mám rada aj slovensko, viac sa mi páči váš jazyk, aj vaše zvyky a všeobecne mentalita. Vždy sa teším keď sem mám prísť, ale keď už prídem zisťujem, akoby som tu nevedela žiť...neviem čím to je a ťažko sa to vysvetľuje...
Slovensko milujem rozumom, moju "rodnú" krajinu skôr srdcom, ale niekedy sa cítim že som pol na pol a nepatrím nikde :D Preto ma to zaujímalo...

Marunka

Domov je tam, kde ma to z určitého dôvodu priťahuje a cítim sa šťastná, úplná a prirodzená. Tam kde som vyrastala je to kvôli krásnej prírode, spomienkam z detstva, priateľstvám, ktoré mám do dnes, kvôli rodičom..
Mojím druhým domovom je miesto vzdialené 1675 km :) Vždy som vedela, že tam chcem žiť. Keď som tam prišla prvý raz, cítila som, že to kedysi bol tiež môj domov...asi to má súvis s minulými životmi :)