Požadovaná funkcia je prístupná iba pre administrátorov

Domov je tam kde sa človek narodí?

Príspevok v téme: Domov je tam kde sa človek narodí?
BornInTheUSA

Dávam sem tému ktorá nesúvisí zo zdravím, tak prepáčte. No ale zaujíma ma váš názor...
Akej národnosti je človek, ktorí ma oboch rodičov z inej inej krajiny ako v tej kde sa narodil? A následne vyrastal...čo podľa vás prevažuje, gény alebo prostredie v ktorom vyrastal? Neviem či je to pochopiteľne napísané...
ale ak je tu niekto, kto má napr. rodičov inej národnosti ako slovenskej a žije tu, cítite sa ako slováci? A naopak...ak ste žili viac ako pol života v cudzine kde sa cítite viac doma?
Nejde mi o to čo má človek napísané v občianskom, ale pocit kde sa cíti byť viac doma...
Ďakujem za názory a odpovede

BornInTheUSA

Marosko-n
Nedala som sem kontakt pretože si chcem písať s roznymi ludmi na rozne témy, tak ma to baví preto som napísala na verejné fórum.) Súhlasím s tým čo bolo napísané. Rodný kraj, teda miesto kde som sa narodila mám ale USA. Napriek tomu nemám pocit, že by som niekedy Slovensko zapierala...vela času som sa venovala slovenčine a učila som sa aj geografiu, históriu slovenska aj keď som to nemala povinné, bolo to na rodičoch ako velmi si na tom dajú záležať. Mne dost pomohlo že sme na sk cestovali tak často ako sa dalo, takže som si vytvorila vzťah z krajinou. Ale za ten čas čo som tu - jeden až dva mesiace- zrejme nepomáham slovensku ani v ekonomike ani žiadnym iným spôsobom. To je pravda.

Kycera myslím že som pochopila všetko čo si mi chcela vysvetliť :) Konečne :D

Kycera

BornInTheUSA,
sľúbila som, že sa ozvem. Tak som tu. : )

Ten Tvoj nick mi prezradil v prvom rade, kde si sa narodila : ), aj tú pieseň ( i rovnomenný album), ktorá tematicky patrí do toho istého súdka ako tie dve predchádzajúce. Mimochodom, aj táto sa mi páči. : D

Čo sa národnosti a štátnej príslušnosti týka, tam je každý laicky názor irelevantný, pretože je to ošetrené zákonom tej - ktorej krajiny. Takže inak sa chápať nedá!
Ty môžeš byť Američanka - teda americká štátna občianka, ale Tvoja národnosť nie je americká, francúzska,... Ak máš oboch rodičov slovenskej národnosti, túto národnosť máš automaticky aj Ty. Ak má jeden maďarskú, nemeckú,... a druhý slovenskú, národnosť môžeš si zvoliť sama. Ak si niečomu nerozumela, tak sa pýtaj, skúsim Ti to inak vysvetliť.

Iné je to s domovom, TOTO "sa dá inak chápať!" Nie je to žiadna "definícia". Tu môžeme vyjadriť svoje názory, to ako to "cítime a vnímame". Ako vidíš, názory sa rôznia a všetky sú správne! : D Kým pre jedného to dokáže byť aj neznámy kút sveta, pre druhého je to krajina, miesto, kde sa narodil. Tak to cítim ja, tak to cítiš aj Ty. : )

Ipsik

Ja som mal predkov cudzincov, ja ti neviem povedať, že čo a ako. Potom má človek asi inú mentalitu. To hovorím na základe reality. Čo považujem ja za normálne, ostatní to považujú za šialené. Ja mám pocit, že my si sadneme až tak o niekoľko rokov neskôr. Ale inak, pohoda, dám si Xanax a potom trochu chápem - ha, ha. Ale na Slovensku sa mi veľmi páči, je tu krásna príroda, veľa ovocia vhodného na vypálenie:-) Ja som sa napr. takmer zbláznil kvôli mentalite mojej ex. To, čo ona odo mňa požadovala, bolo pre mňa nenormálne, ale že kompletne. Že aby som chodil do práce s taškou, keď môžem pracovať z domu? Mňa šalený ešte nedal pozdraviť. A že finančne podporovať kamaráta, ktorý sa staral o svoju chorú mamu, že to je akože čo za novinka? A že jej nechcem poslať viac peňazí? A kvôli čomu? Ja neviem, ja už ničomu nerozumiem a ani nechcem, mentalita nepustí. S ním som aspoň pokecal, posrandoval, pohoda jahoda.

Marosko-n

Ani kontakt si nedala.
Domov je tam kde sa spokojne cítime. Žena pri mužovi, deti pri mame. A keď máš rodný kraj , tam si doma a môžeš si dupnúť nohou a povedať ja som tu doma !
Ale v cudzom kraji sme stále cudzincami a musíme sedieť ticho, mnohokrát zaťať aj zuby !
Svet sa už od kovbojských čias v Amerike veľmi zmenil, už neni čo objavovať. Dnes deti narodené v Juhoafrickej republike sa musia sťahovať z Afriky a nemôžu si dupnúť nohou, že sú v Afrike doma ! Musia isť po 200 rokoch preč, nechcú ich tam sú vyhnancami vo svojom rodisku.
Slovensko je krásna krajina treba si ju vážiť a zveľaďovať a nie pomáhať zapaďákom v ich národnosti a ich ekonomike !!!! A slovensko zapierať !, treba Slovensku pomôcť a zbaviť sa EU a Amerických zotročovateľov.

BornInTheUSA

Už sem veľmi nič nepíšete, takže sa pomaly rozlúčim... sú tu ovela dôležitejšie témy ktorým sa treba venovať ale ďakujem aj tak za všetky príspevky...majte sa tu dobre :)

BornInTheUSA

Priznám sa že tému som založila hlavne preto aby som mohla z niekým písať v slovenčine. :D Väčšinou po slovensky len rozprávam a takto si môžem trénovať aj gramatiku, je to dobrý tréning pre mňa... no a téma ako národnosť a podobne mi prišla ako najvhodnejšia. Dá sa rôzne chápať a stále je o čom písať.
Možno som použila nesprávne slová ale ja som to hlavne myslela tak, že ľudia majú väčšinou pocit nejakej národnej hrdosti alebo že niekam patria. Chcela som vedieť ako je to v prípade ak má niekto rodičov z inej krajiny ako v tej kde vyrastal. Ludia mi sem potom písali definíciu toho čo je domov a tak som vlastne dostala odpoveď na pôvodnú otázku, pretože pre mňa je tiež domov to miesto kde som vyrastala a je dosť možné že keď som priala svoj domov podvedome som priala aj krajinu kde sa to miesto nachádza. Jednoduchšie to vysvetliť neviem :D
Ale napríklad poznám viac takých ľudí čo sú na tom rovnako – majú rodičov úplne inej „národnosti“ ako kde vyrastali a skoro všetci sa cíti doma tu, kde prežili svoje detstvo. Možno to nie je pravidlo ale zrejme vo väčšine prípadov to tak bude.

Adusik90

Podla mna a je domov tam kde sa citis ako doma a je jedno kde to je . U mna je to tak ze tam kde som vyrastla to je moj domov ,, kde su spomienky , pocity a vsetko co s vyrastanim patri ale u kazdeho je to inac, no podla krajiny alebo povodu rodicov by som domov neurcovala... samozrejme pokial to tak sama necitis :D

zita 05

Domov je podľa mňa tam, kde sú ľudia, ktorých máš rada. Na miesta spomienok sa dá vracať, tie tu budú vždy. Ale ľudia...