Investičné sporenie

Príspevok v téme: Investičné sporenie
Lenkalienka02

Ahojte,
práve som si bola za účelom sporenia založiť "šikovné investičné sporenie" v slsp. Bolo mi vysvetlené, že 70% vkladu pôjde na účet sporenia a 30% sa rozdelí do dlhopisových fondov a aktívneho portfólia. Všetko vyzeralo ok, že mi rokmi peniaze začnú pribúdať. Lenže teraz sa v tom trošku vŕtam a zisťujem, že môžem na tom aj prerobiť, nakoľko fondy môžu aj klesať. Tak a teraz už mám pochybnosti. Máte niekto skúsenosti s presne týmto typom sporenia? Mám to ísť zrušiť alebo sa nemusím báť?

JacoJafe

Today, crypto exchanges are one of the ways to trade cryptocurrencies. Such platforms allow traders to buy and sell various digital coins and enter the cryptocurrency market with ease. Cryptocurrency exchanges do not have relatively large fees and users can use them from anywhere in the world.
cryptorobotics.co
In addition, most cryptocurrency exchanges allow their users to use advanced features through which traders can quickly and efficiently enter and exit trades as well as store their assets in a secure crypto wallet. Therefore, an important step in crypto trading is the choice of a cryptocurrency exchange. We have selected for you the top 3 best crypto wallets.

spinavyp03t

čo sa týka investovania, pracujem v tejto oblasti, fondy ktoré vám ponúkajú banky sú fondy na ktorých moc nezarobíte, len tam máte väčší výnos ako na sporiacom účte, vkladnej knižke alebo termínovanom vklade, kde je úroková sadzba 0,5% (kde ako), fondov je veľa a treba vedieť kam investovať, treba sledovať situáciu vo svete, nie len investovať hala-bala, a pani v banke ktorá vám nepovedala pravidvé informácie porušila predpis, zrejme potrebovala sporenie do plnenia plánu tak vás obalamutila, pracovníci banky sú povinný dať klientovi všetky potrebné informácie o investíciach, zase je dobre dodržať investičný horizont, ak prachy viažete na 4 roky a po pol roku ste v mínuse 10e tak sa toho netreba hneď zľaknúť a vybrať, keďže horiznot je 4 roky tak za 4 roky by vám to malo zarobiť, nie veľa ale niečo vám to zarobí, taktiež si treba uvedomiť že momentálne je úroková sadzba na termiňákoch, vkladných knižkách a sporiacich účtoch dosť nízka, a najbližšie 2 roky by sa to nemalo nejak rapídne zmeniť, ak je úroková sadzba nízka, ceny dlhopisov rastú, ak dlhopisy klesajú, úroková sadzba bude stúpať, to je dané, toto správanie, čo sa týka indexov, akcií, sú to investície s veľkou volatilitou, tie fondy kolíšu a investor ktorý nerád znáša riziko by do tohto fondu nemal investovať, lebo ho šľak trafí, pre takých sú čo moc riziko neznášajú sú práve fondy ktoré su zložené z termínovaných vkladov čo je dá sa povedať celkom bezpečné a kolísavosť tam nieje tak vysoká, alebo dlhopisy, poprípade sú aj zmiešané fondy kde sú aj termináky aj dlhopisy, ale ak investujete do takýchto fondov, nezbohatnete, tiež si jedno musíte uvedomiť fondy keby ste si premietnete do grafu, vyzerajú ako húsenková dráha, tiež som zachytil info že fondy v banke niesú riadené, celkom by som oponoval lebo sú už aj riadené fondy v bankách, často krát sa mi stáva že príde za mnou klient a povie mi, do toho fondu mi dajte peniaze keď sa mu tak darí, treba si uvedomiť že fajn tomu fondu sa darí a už je dosť blízko svojho maxima, cena podielových listov je vysoká a tento fond už nemá veľký potenciál zarobiť, v takomto prípade je potreba počkať kým trocha spadne a tak investovať, ale to veľa ľudí nechápe, vidia len zisk, a že sa mu darí, a blbec v banke vám jasné že investuje lebo má z vas plnenie do plánu, tiež je podstatné vedieť kedy peniaze vybrať, musíte si uvedomiť že prerobíte len vtedy ak sa zľaknete a z fondu vyberiete práve v momente keď sa mu nedarí, fondy bánk niesú fondy bmg invest kde spoločnosť pripravila klientov o všetky prachy, od vtedy sa veľa veci v investe zmenilo, klient už je chránený smernicami, nariadeniami či NBS alebo ECB, ako som už vyššie spomenul, vo fondoch ktoré vám banka ponúka nezbihatnete, troška si môžete privyrobiť, ale za tú dobu čo tam peniaze máte a ten objem penazí čo im viažete sú to drobné, zbohatnúť sa dá na akciách, indexoch, teraz najnovší "fenomén" kryptomeny, čo je tiež veľmi otázne a dlho by som tam peniaze nedržal a intenzívne to sledoval, dosť som sa rozpísal a ani som tretinu z toho čo som chcel napísať som nenapísal, čo sa týka investičného sporenia, nieje to zlé, za mňa určite lepšie ako termiňák alebo vkladná knižka, po malých častiach v správnom čase dokážete zarobiť, ale ako som už spomenul, nezbohatnete... a aspoň vám to dá aspoň nejaké všeobecné znalosti a malé skúsenosti s investovaním,

Marp

sikovne investicne sporenie je totalne slaby produkt. Sporil som do toho presne 30 mesiacov po 30 eur. Vysledna suma 898 €. Strata 2€. Cim skor to zrusis, tym lepsie.

Bubliii

Dá sa zarobiť aj s fondami, ale ako bolo povedané, nikto nevie, aká bude situácia na trhu. Fond, čo napr posledné roky stúpal, môže klesnúť a naopak. Ak chce niekto mať istý príjem, určite sú najlepšie dlhopisy, ktoré majú nízke riziko a obstoja aj počas hosp.krízy. Tie je ale najlepšie dať si na dlhšie, napr 10 rokov. Akciové fondy sú na kratšie obdobie, určené na zarobenie, ale vždy je tu riziko prepadu. No a pokiaľ fondom vôbec nerozumiem ako tuto autorka, určite by som sa do toho nepúšťala, však hádam nebudem dávať peniaze niekam, o ničom nič neviem, Ak chce niekto investovať do fondov, nec si aj niečo naštuduje a potom sa môže slobodne rozhodnúť, kde dá aké peniaze a nie podľa toho, čo mu natára tetuška v banke.

Pope

Všetko je vecou matematiky, diverzifikácie a očakávaní. Existujú agresívne formy prístupu, menej agresívne a konzervatívne. A ak investor správne diverzifikuje, tak aj v prípade poklesu nie je v panike. Najhoršie je investovať celú sumu do jedného portfólia. Ja som začal sledovať toto www.sk.start-solutions.eu a som zvedavý, ako to bude ďalej vyzerať. Je to tiež jedna z moderných agresívnych foriem investovania. Jedná sa o tzv. PAMM, kde si nájdeš obchodníka a kopíruješ jeho obchody www.sk.start-solutions.eu. A samozrejme, je toho viacej, kde si to vieš rozložiť. Zoznam pamm poskytovateľov je aj na www.etoro.com. Hlavne netreba byt negativne naladený na investovanie

eko

Ono dost zalezi aj ake fondy mate. Ci len jeden, alebo viacero.

Napr. v jednej banke mam asi 5 druhov fondov, co teoreticky mali rast. V priemere vsak kumulativne stale osciluju okolo pociatocneho vkladu a vacsinou casu je to cele v minuse. Uz vyse 10 rokov....

ojka

Lenkalienka02, ja mám tento "ŠIK" v SLSP tiež a zatiaľ som spokojná. Nevýhodou je naozaj to, že fondy nemajú zaručenú presne fixnú hodnotu vedúcu k zhodnoteniu vložených peňazí, ale je to sporenie určené na viac ako 3-5 rokov. V banke som sa rozprávala s pracovníčkami, ktoré majú tiež tento produkt, a že sa to na ten čas oplatí. Krátkodobo určite nie. Čo mi vadí je to, že cez IB sa "sporenie" sa nedá skontrolovať, avšak chodia mi k tomu každý mesiac osobitné výpisy, tak ten prehľad tam je.
Keď si rušila tento produkt, boli ti účtované aj nejaké poplatky? A čo peniaze? Boli vrátené v plnej výške, alebo si za ten čas "prerobila"?

Lenkalienka02

Tak som sa teda nakoniec rozhodla. Dnes som bola v banke to sporenie zrušiť (pani nebola 2x nadšená, ale čo už) a teraz opäť dumám kam s tými peniažkami. Zatiaľ ich nechám na obyčajnom sporiacom účte kým sa nerozhodnem kam s nimi ďalej. Zároveň sa chcem poďakovať za Vaše odpovede a skúsenosti. Pekný večer. :-)

0vecka

je jedno kto ti co hovori realita je taka ze je nemozne mat bezpracne zisk ani 2% nad inflaciu.. takze kazdy kto ti ponuka viac pracuje s rizikom...

eko

Investovanie vo fondoch /hlavne v bankach/ je len taky holub na streche. Ak do toho je zainteresovana este poistovna a ide to cez nu, tak to uz je holub na streche bez hlavy, noh a kridel....

Vtip vo fondoch v bankach spociva v tom, ze sa nedaju riadit. Su tam vstupne poplatky, spravcovske poplatky, casto aj vystupne poplatky. Ked v banke zadate nakup fondov, tak sa casto moze stat, ze kym je prikaz zrealizovany, prebehnu 2-3 tyzdne. Tak isto pri predaji. Takze aj ked si myslite, ze kupujete, ci predavate za dobru cenu, nikdy neviete odhadnut, aka bude o 2-3 tyzdne. Fondy maju aj spravcovske poplatky zo zisku, ktore sa casto pohybuju na urovni 2 percent /niektore aj viac/. Nevidite ich vo vypise, ale fond to robi tak, ze si od zisku rovno odpocita poplatky a potom vam ukaze len zisk po odpocitani poplatkov. Preto je vhodne vyberat len urcite fondy a kto investuje do fondov, radsej nech investuje cez brokera povedzme do ETF indexovych fondov, ktore maju nizke poplatky a su viazane na index napr. SP500 a ine. Tu je ale dalsi problem, ze kedze sme v EU, je mena EURo a fondy byvaju casto aj v USD. Cize podstupujete kurzove riziko - ak sa bude fondu darit a dolar bude klesat... zas prerobite. Pri ETF fondoch su zase poplatky podla vysky investicie a za kazdy nakup, predaj a tak sa neoplati tam davat male ciastky, ale nieco nasporit a potom investovat uz urcite sumicky.

Ak chce niekto sporit pre dieta, tak asi najjednoduchsia alternativa je to stavebne sporenie. Niektore sporitelne maju aj poplatok zdarma, napr. do 3 mesiacov po narodeni dietata, alebo zalozenie dietatu je viazany poplatok fixny a nie podla vysky cielovej sumy. Ak je rodic schopny nasporit dietatu tych 1340EUR rocne /to plati pre tento rok/, tak spolu s podporou statu sa dostava na par percentne zhodnotenie.

Produkty ktore miesaju akciove fondy a dlhopisy, treba si u nich preverit vsetky podmienky vyberu a poplatky. Casto sa v prvych rokoch, ak by clovek vyberal peniaze, vyplacaju totiz sprostredkovatelovi odmeny a moze sa vam stat, ze odkupna hodnota fondov bude po 1-2, dokonca aj 3-5 rokoch, nizsia ako ste tam vlozili. Aj keby fondy zarabali. Zalezi, ako maju robene zmluvy. Este jedna vec - ze jedna pani nieco povie pri prepazke, NIKDY NEBERTE AKO BERNU MINCU. Lebo o par rokov, ked to bude chciet zrusit, sa dozviete, ze vam to pani zle vysvetlila. Chcite vediet, kde to co povedala je v zmluve, ci vo vseobecnych podmienkach a ako su tieto podmienky menene. Banky casto robia, ze naslubuju klientom kadeco a 3-4x rocne si kludne zmenia podmienky a cenniky. A vuala... zrazu je z toho prepadak, na okradanie klienta. Ked dojde k zmene podmienok a vy nenamietate /lebo ste ich necitali/, tak dojde k automatickej akceptacii a zmluva pokracuje dalej. Cize aj to co dnes plati, v buducnosti platit uz celkom nemusi, lebo budu ine mantinely...

Dalsi hnus je zase to, ze mozete dosiahnut straty, ak su investicie rozdelene a platit este zo zisku dan + odvody. Kym starty napr. z predchazajucich rokov sa nezapocitavaju, atd. Celkovo je teda investicia do fondov dost zlozita na orientovanie sa a ponuka velmi neiste zhodnotenie. To co vidite na zostatkoch, nemusi byt odkupna realna hodnota, keby ste to hned chceli zpenazit spat.