Velikost IQ a úspěšnost žáka

Príspevok v téme: Velikost IQ a úspěšnost žáka
Dick

Již tolikrát zmiňovaná psychologická „veličina“ se stala předmětem dohadů, co vlastně vyjadřuje, protože už samotná inteligence, jakožto abstraktní pojem nemá jasnou definici. Ale nediskutujme nyní o tom, co je to IQ a inteligence, přijměme to jakožto určitou pomůcku k určování toho, jak různí lidé rozdílně reagují na konkrétní testy, a jestli existuje přímá úměra mezi schopností žáka studovat-učit se a velikostí jeho IQ.

Když si vlastně představím školu, tak ta má určité nastavení úrovně obtížnosti látky tak, aby ji zvládl co možná největší počet žáků. Největší zastoupení co do počtu (pokud se nebude jednat o nějak pečlivě vybranou skupinu) budou jedinci s IQ v rozsahu 90-110, tedy průměr, dále budou zastoupeny dvě krajnosti podprůměrného IQ a nadprůměrného IQ. Myslím, že je zbytečné diskutovat o tom, jestli je bystřejší vždycky ten s vyšším IQ, ale můžeme. Jestli je hloubavější a v neposlední řadě úspěšnější.

Je opravdu velikost IQ nějaký determinující prvek, nejedná-li se o vysloveně nízké hodnoty? Neplatí, že pokud člověk dosáhne alespoň IQ 90, může už být vzdělavatelný, a to minimálně středoškolsky?

Je to amatérský a velmi zjednodušený text, ale osobně mně zajímá, kolik (IQ) podle vás stačí k úspěchu ve škole i v pozdějším životě? Samozřejmě že všichni to nemůžou zvládnout, ale větší část to dokáže, nezávisle na této abstraktní hodnotě. Já jsem kritikem zjednodušeného nazírání na lidskou inteligenci, navíc důležitý je její rozvoj, dělá to škola dostatečně? Ideální by bylo vzdělávání individuální, šité na míru, protože pokud někdo přiřadí nějaké stejné číslo dvěma lidem, nebudou to stejní lidé a nebudou mít stejné schopnosti, o tom jsem přesvědčen.

0vecka

Dick na tvojom mieste by som radsej dal otazku ze co si ludia myslia o skolstve a potom sa odpichnes. lebo zakat tym ze povies nieco tak absurdne ako jedinu pravdu mi nepride ako dobry zaciatok...

iank co ti brani ist do zahranicia? rec vies? ak nie tak si daj rok a nauc sa, nemal by to byt problem ak nemas nejaku namahavu pracu

Dick

0vecka, máš pravdu, že to vymlouvání už je trapné, samo se mi to protiví u druhých, a sám to dělám. Už jsem napsal, pro mě, je prvním krokem opuštění místa kde žiji, zahraničí je už delší dobu mým snem. A budu dělat téměř cokoliv a rád. Asi jsem potřeboval více času. To téma ber jen jako zájem, zajímají mně reakce druhých, co si o tom myslí. Nakonec mnozí mají děti, ty už chodí do jiných škol, často v zahraničí.

0vecka

Dick niesi ziadna stratena generacia.. nemas nejaky dovod hadzat flintu do zita.. tebe sa len nechce a hladas vyhovorky.. kebyze das Tolko energie do niecoho uzitocneho tak by si mohol nieco dokazat

Dick

0vecka, víš jaký je můj problém, že jsem až moc realistický, protože snílkovství se nechávám do jiné sféry-to je umělecká sféra, emoce atd. Tady jsem až velký realista a nemohu se dívat na to, jak omezenci řídí tento svět, a přitom mají takové možnosti, ještě že neexistuje jeden druh školy, protože v mém případě, to byla fatální chyba-bohužel, jsem ta ztracená generace. A nejsem filosof, to pro ujasnění. Tady jsem jen pisálek. Není být na co pyšný, to dokáže mnoho lidí.

0vecka

Dick co je to mizerne vzdelanie? to je ako kebyze ti poviem ze si tazky alebo lahky... v porovnani s atomom si taky a v porovnani so slnkom lahky a teda aj to vzdelanie musis s niecim porovnavat a je nezmysel ho porovnavat s tym slnkom teda s najlepsim moznym. a tiez neni take mizerne ako ten atom.. takze neviem co sa ti nepaci... neviem preco spusta ludi vie len kritizovat a takto prehanat ale pozriet sa na to trosku realisticky a to tak ze mame spolocnost ktora funguje ze si mozes najst pracu a vdaka nej kupit rozne tovary a sluzby a to ze detska umrtnost klesla na uplne minimalne hodnoty v porovnani napr s 19. storocim atd.. proste tato spolocnost funguje a ma realne vysledky, idealna nebude nikdy ale tymto prehananim a tliachanim nic nezlepsis.

Dick

0vecka, já si myslím, že to naopak přede mnou rozebírali mnozí a nikde nedošli, protože dodnes existuje mizerný způsob vzdělání.

On mi ten život zase tak neuniká, to jen na okraj, mohl by uniknout, kdybych to přeháněl.

Raději k tématu.

0vecka

dickhead trefa do cierneho.... ale podla mna to uplne patri do psychologickeho profilu.. proste taky filozo co filozofuje rozobera nepodstatne detajly a zatial mu zivot unika medzi prsty... ale akoze v pohode mna na tom len vytaca ze to rozpisuje na litanie a nemam energiu to citat

Dick

dickhead, to bych neřekl, navíc kdo nechce, nemusí na to odpovídat, navíc mně to téma zajímá, a nejenom mně.

Myslím že naopak, když se podívám na některé příspěvky-na jejich úroveň, tak se podivuji že na ně někdo odpovídá, ale je mi to jedno. Když se ti to nelíbí, nečti to, není to spam. Těch příspěvků jsem tady napsal velice málo a už jsem téměř u konce. To jen na vysvětlenou.

Raději k tématu.