Velikost IQ a úspěšnost žáka

Príspevok v téme: Velikost IQ a úspěšnost žáka
Dick

Již tolikrát zmiňovaná psychologická „veličina“ se stala předmětem dohadů, co vlastně vyjadřuje, protože už samotná inteligence, jakožto abstraktní pojem nemá jasnou definici. Ale nediskutujme nyní o tom, co je to IQ a inteligence, přijměme to jakožto určitou pomůcku k určování toho, jak různí lidé rozdílně reagují na konkrétní testy, a jestli existuje přímá úměra mezi schopností žáka studovat-učit se a velikostí jeho IQ.

Když si vlastně představím školu, tak ta má určité nastavení úrovně obtížnosti látky tak, aby ji zvládl co možná největší počet žáků. Největší zastoupení co do počtu (pokud se nebude jednat o nějak pečlivě vybranou skupinu) budou jedinci s IQ v rozsahu 90-110, tedy průměr, dále budou zastoupeny dvě krajnosti podprůměrného IQ a nadprůměrného IQ. Myslím, že je zbytečné diskutovat o tom, jestli je bystřejší vždycky ten s vyšším IQ, ale můžeme. Jestli je hloubavější a v neposlední řadě úspěšnější.

Je opravdu velikost IQ nějaký determinující prvek, nejedná-li se o vysloveně nízké hodnoty? Neplatí, že pokud člověk dosáhne alespoň IQ 90, může už být vzdělavatelný, a to minimálně středoškolsky?

Je to amatérský a velmi zjednodušený text, ale osobně mně zajímá, kolik (IQ) podle vás stačí k úspěchu ve škole i v pozdějším životě? Samozřejmě že všichni to nemůžou zvládnout, ale větší část to dokáže, nezávisle na této abstraktní hodnotě. Já jsem kritikem zjednodušeného nazírání na lidskou inteligenci, navíc důležitý je její rozvoj, dělá to škola dostatečně? Ideální by bylo vzdělávání individuální, šité na míru, protože pokud někdo přiřadí nějaké stejné číslo dvěma lidem, nebudou to stejní lidé a nebudou mít stejné schopnosti, o tom jsem přesvědčen.

Boring life

Boze dick ty musis mat riadne nudny zivot ked sem kazdu "hodinu" pridavas tieto trapne temy :D ak nemas dievca ani sa necudujem. A teraz hejteri podte domna :D

Dick

michael067, tak se tak nechovej, pracuj na sobě, a rozhodně nepiš, nebo nemluv někomu, jaké máš IQ, nezní to věrohodně, už jsem to napsal do svého posledního příspěvku,

Kdybych to tvrdil o sobě, a klidně bych mohl, nejenom že by to nebyla pravda, ale podezírali by mně, že se asi se mnou něco děje.

Dnes jsem se dozvěděl, že IQ 82, to už je praktická škola, takže pokud někdo má učební obor a více, nemůže mít pod IQ 90, maturita ani náhodou.

Já jsem také zbabral jedny testy na VŠ, ale to nemá nic společného s IQ, ale něčím úplně jiným.

Já nemám důvody se podceňovat, ale rozhodně je škodlivé se přeceňovat. Pracuj na sobě, jsem také umělecky nadaný, ale i rozumově.

michael067

No tak našiel som ďalšiu zaujímavú poznámku: "Podľa prieskumov etologov 40% populácie má nižšiu inteligenciu ako ľudoopi predovšetkým šimpanzy a gorily"
20:30 potom 20:55
www.youtube.com
Toto jej výsledok toho vzdelávania.
To je to čo mám stále na mysli nesprávať sa ako primitívny primát.
Keď to niekomu poviem tak každý len, "ale čo nebuď suchár, odviaž sa"
Nie len sa nechcem správať primitívne, ale každý to berie tak že buď som suchár alebo slaboch.

Dick

michael067, to nejsou testy všeobecných vědomostí, ale tety inteligence-IQ. Potom musí existovat korelace, mezi výsledky v testu a schopností se učit, to už představuje problém.

Ano, většina se shodne, že IQ 90+ znamená předstupeň, pro získání maturity, v dnešní době nic těžkého, záleží ale, na které škole. Jsou více náročné školy a méně náročné.

Pokud jde o specifické talenty, tak na to základní škola v podstatě kašle. Není vůle změny, Toto dnes musí řešit odpovědný rodič, který má zájem o rozvoj svého dítěte. Dnes už mají možnost si dítě vzdělávat sami, platit si učitelé, vybírat alternativní školy, elitní školy, to je dobře, protože každý jsme jiný. Jednotnost je chyba, to tady už bylo, a vím, co to napáchalo.

Ti talentovaní jdou studovat dále, ti méně se musí spokojit s maturitou, či učebním oborem, existují však výjimky. Pokud jde o umělecké obory, tam IQ nehraje moc velikou roli, pokud je v určité úrovni, a má člověk ještě jiné vlastnosti, vykompenzuje to.

Je velmi dobře, že existují rozdíly mezi lidmi, méně dobře je, že jsou propastné finanční rozdíly, ale musíme se umět prát, ne fňukat.

michael067

Ak chceš skončiť strednú školu IQ by malo byť aspoň okolo 90 bodov.
Ano IQ je len číslo ale to číslo výchadza z testov, z testov všeobecných vedomostí.
" dělá to škola dostatečně?" Nie, školský systém je zastaralý, ale našťastie sú tu aspoň mimoškolské aktivity a krúžky, kde si ľudia môžu všimnúť že máš na niečo talent, alebo že ťa niečo baví.

Dick

Máte tady jeden problém, vy se neumíte vyjádřit k tématu, odbočujete, a mě tak svádíte, abych odbočoval, pokud k tomu nemáte co napsat, tak nepište nic, myslím že jsem ten text napsal jasně.

Dick

0vecka, nemyslíš si, že by bylo trochu nudné, kdyby to bylo jen pár vět. Ty jsi typický technik, asi IT, stručný, věcný, logický. Já vidím věci široce, složitě. Jinak rád čtu delší příspěvky, pokud v nich je něco podstatného, až na výjimky.

Kdybych tu napsal jednu otázku, věř, že by na to nikdo neodpověděl, vím to.

0vecka

Dick problem je ze ked ti to niekto napadne tak ty mu odpovies slohom na 600 slov otvoris nove temy ktore sa len velmi zhruba tykaju toho zakladneho sporu a tym sa zabije kazda diskusia lebo to nikoho nebavi

Dick

0vecka, to není absolutní pravda, kdo chce, ať to napadne a přesvědčí mně.

Pár věcí mi trochu brání v odjezdu, ale to se lehce vyřeší. Co se týče jazyka, tak trochu oprášit znalosti angličtiny, zbytek až na místě, na němčinu ten přechod není až tak složitý, ale tento jazyk jsem se neučil, každopádně ho chci zvládnout. Zbytek až v průběhu života v cizině. Zatím jsou to jen plány, ale už je to ve mně dlouho, musí se to povést. Dříve než za rok, do konce tohoto roku už ne, ale bude to předsevzetí.