Naco su medziludske vztahy

Príspevok v téme: Naco su medziludske vztahy
Gertruda

Iba ma tak napadlo, nemyslite, ze sme trochu drasticky preludnili planetu? A teraz sme vsetci nuteni stretavat desiatky az stovky ludi denne, musime sa tvarit, ze nam to tak vyhovuje, ze si nestojime v ceste, ze nam nevadi spolusediaca v autobuse, ktora zjedla na ranajky 50 tuniakov, ze nam nevadi cakat v rade na vsetko, ze nam nevadia hlucni susedia atd...
Nielen to, ale my sa este navyse musime neustale pretvarovat, ze sme straaasne radi, ked natrafime na nejakeho znameho na ulici, pytat sa ho ako sa ma, aj ked nas to nezaujima a odpovedat na tu istu otazku nechutne otrepanymi frazami, aj ked nie su pravdive. Hlavne len aby sme nemuseli s niekym nadviazat uprimnu, empaticku, hlbsiu konverzaciu.
Tak o com su medziludske vztahy, prezradi mi to niekto? O tom, ze sa stretne 10 ludi v piatok vecer v podniku, len aby o sebe kazdy vytvaral dojem spolocenskeho cloveka, ktory nezaostava v modnych trendoch, ani v mnozstve vypiteho alkoholu? Aby kazdemu ukazal svoje ego?
Preco sa ludia nechcu zblizit na nejakej zaujimavej urovni?
A teraz moj hlavny problem. Kedze z vyssie napisaneho textu ste si mohli vsimnut, ze nie som velmi cool, mam este jednu staznost. Ako je mozne, ze sa vam, ludom, neustale chce smiat na nesmierne nudnych vtipoch? Niekto ma totiz obvinil, ze nemam zmysel pre humor, ja som mu na to odpovedala, ze mozno nie je az taky vtipny, ako si o sebe mysli a vytvorila si dalsieho nepriatela. Skratka, tak raz za uhorsky rok niekto povie dobry vtip, zvysok nemozem ani vystat.
Nemyslite si, ze by sme si uplne vystacili s 10 percentami interakcii, ktore podstupujeme? Ten zvysok je taky hnusny falosny precukreny balast. A potom sa cudujeme, ze sa zvysuje agresivita, kriminalita a depresie vo vacsich mestach.

Gertruda

No rozmain psychologia nula bodov, ani za vedomosti, ani za talent, ale mozno by ta vzali ako konspiracneho teoretika na recesia. sk

Róz Marín

no gertruda ale skus si este raz precitat svoj prvy prispevok v tejto teme. neznie voci ludom velmi lichotivo. takze ked podotknes ze mi vyznel naliehavejsie tak ano lebo si ho tak napisala. a je fajn ze ti ludia ako taki nevadia len ich vzorce spravania, no ludia maju tie vzorce spravania a ty si ich popisala vela a dokonca by si si aj vystacila s 10% interakcii. takze trosku si protirecis ked tvrdis ze tvoj postoj k ludom nie je silne hodnotiaci, mozno trochu menis retoriku alebo ta ta kritika ohledne humoru uz trosku presla. alebo ked chceme slovickarit mozme pouzit ine slova ako napriklad ze si dost hakliva. a ked je niekto dost haklivy tak ma obycajne problem sam so sebou. lebo ty tak ako kazdy mas v sebe filter cez ktory filtrujes co k tebe prichadza z tych medziludskych interakcii. to neber v zlom len ti vysvetlujem co si myslim.

no a kedze si taka hakliva tak asi sa sebou nezaoberas tym spravnym sposobom. ked uz tvrdis ze moja rada je ako radit rybe aby si obcas zaplavala. mas ludi ktori sa sebou radsej nezaoberaju, potom mas ludi ktori sa sebou zaoberaju ale nikam to nevedie, lebo to robia nafigu a iba preslapuju na mieste a potom mas ludi ktori sa sebou vedia zaoberat a aj im to nieco v zivote dava. jednym z klucov k rieseniu je uprimnost k sebe samemu ale bez odsudzovania a lutovania sa.
a klucom nie je akceptovat vsetko v realite. takto si to zle pochopila. klucom je akceptovat svoje chyby, svoje nedostatky a tie potom dokazes akceptovat aj u druhych. ked mas zhovievavejsi a laskavejsi a priatelskejsi postoj k sebe mas ho aj k druhym. alebo ich aspon beries s vacsim nadhladom, si z ich nedostatkami zmierenejsie. nehovorim ze mas akceptovat na sebe ked si k ludom hnusna, pretoze to je zase cas na sebareflexiu a polozenie si otazky co je za touto formou agresivity. napriklad. ani nehovorim ze niekedy netreba druhych uzemnit a ze si treba nechat nasrat na hlavu. ale ked si clovek upravi ten filter tak zisti ze mnohe veci ktore ho pred tym srali ho uz tak neseru a berie ich inak. jasne ze ludi nezmenis, nikto tu nechce menit svet. musis zmenit ten filter. schvalne nepisem ze musis zmenit seba, mozes ba vlastne mala by si byt sama sebou, ale vyrovnanejsia.

Gertruda

Roz Marin, chapem a suhlasim s tym, ze kazdy by mal aspon z casu na cas praktizovat introspekciu a analyzovat, snazit sa pochopit svoje city, problemy, bloky.. Toto je ale pre mna rada ako poradit rybe, aby si obcas skusila zaplavat. Tak este raz, moj prispevok mozno vyznel pre teba naliehavejsie, nez bol mysleny. Ja nechodim po vonku s hnevom na ludi samotnych. Riesim iba principy, akesi vzorce. Moj pristup k ludom nie je silne hodnotiaci, odsudzujuci a ani k sebe samej. Iba robim rozdiely v tom, s cim sa integrujem. Ak mi niekto povie konstruktivnu kritiku na nieco, co robim zle, nebudem sa urazat, nebudem to brat ako osobny utok, pretoze je to skor pre mna sanca sa zlepsit. A takto to beriem aj opacne. Ak kritizujem nieco na druhom, kritizujem iba ten akt, ten vysledok, nie toho cloveka ako takeho. V skratke, ludia mi nevadia, vadia mi len niektore ich vzorce spravania. A toto nie je o tom, ze by som ich teraz vsetkych chcela spasit, iba uvazujem nad tym, preco to tak je.
A myslim si, ze tak ako ostatne zivocisne druhy, tak aj my ludia vlastne len podliehame matke prirode a jej zakonom. Ked sa premnozi druh, nastane sutazivost medzi jednotlivcami, agresia a potom prirodzena selekcia. Darwinov princip nie je zrovna preslaveny ako mierumilovny.
A toto sa deje u ludi, ibaze na takej podprahovej, skrytej urovni, pretoze sme si vytvorili spolocnost, v ktorej zvieracie spravanie je potlacane.
Akceptovat realitu a naucit sa byt v nej stasny? Toto je zvlastne, lebo nepoznam asi nikoho, komu by sa pacilo vsetko, co sa dnes deje vo svete, ba co i len v najblizsom okoli.
Pre mna je dolezite aj vytvorit si vlastne hodnoty, vlastne presvedcenie a hoci asi tu nikto z nas vyrazne nezmeni svet, ale minimalne moze aspon inspirovat okolie.

Prezyvka055

Vacsinu ludi k zivotu nepotrebujes takze ich mozes veselo ignorovat, skoda plytvat energiu nad zamyslanim sa nad ich blbostou. Aj vo velkom meste sa da skryt.

Róz Marín

Gertruda nie som si isty ci v tej poslednej casti tvojho posledneho prispevku o noseni masky narazas na moj prispevok alebo ci si necitala moj prispevok alebo citala ale si ho nepochopila. kazdopadne ja som nemal na mysli aby si nosila masku, ale aby si pochopila svoj problem s ludmi. lebo jedna vec je byt vyrazne introvertny typ cloveka povedzme (netvrdim ze si taka, nepoznam ta) a zariadit sa podla toho ale ina vec je pocitovat akusi povedzme averziu voci ludom alebo proste byt voci nim nejak negativnejsie naladena, alebo nespokojna s nimi.

cize pochopit svoj problem s ludmi a zariadit sa podla toho ako ti to vyhovuje. nie nosit masku, nosit masku by znamenalo ze si sa nezariadila tak ako to tebe vyhovuje a nieco hrajes, a to som na mysli nemal.
a mimochodom nakoniec mozno zistis ze to co nazyvas problem nie je problem ale ze si taky typ povahy, napriklad introvertny. a mozno zistis ze to s introverziou nesuvisi, ale ze mas problem so svojim sebahodnotenim, sebavedomim a to ze hundres na ludi je v skutocnosti odrazom tvojich negativnych pocitov zo seba samej, tvojich pocitov neistoty.
ja som silny introvert a vela krat si vystacim sam. vacsina ludi okolo mna sa cuduje. dokazem ale medzi nimi fungovat lenze ked mi zacnu vadit a ja mam potrebu sa stiahnut niekam do samoty, tak dokazem rozlisovat kedy je to preto lebo sa citim z ludi unaveny pretoze som od prirody introvertny a kedy je to preto lebo mi niekto vadi pretoze sme si nesadli povahovo, alebo ma nahneval, atd atd atd. rozumies mi ? klucove je to pochopenie seba, svojich pocitov.

ludia su rozni, su taki s ktorymi si tvoja povaha sadne, su taki s ktorymi nie, takze ked ty tvrdis ze vsetci su o nicom tak je mi jasne ze chyba bude v tebe, v tom ako ludi vnimas, v tom aky mas ku nim postoj, alebo akych s akymi ludmi si sa rozhodla stretavat, nie nevyhnutne v nich, pretoze oni su rozni a ty si mozes vybrat, ale ked si voci nim vsetkym negativne naladena, tak si nedokazes vyberat, lebo vtedy si podla teba vsetci nahovno. rozumies mi ?

adr1a.

Gertruda, ja by som ti odporucala sa stretavat a byt v spolocnosti vzacnych ludi, hl.intelektualov vedcov, roznych vyskumnikov lekarov docentov profesorov spisovatelov cestovatelov, ludi z charity, ci veducich postov, no aj umelcov, ludi, co uz svojim rozumom intelektom pracou zanietenim zivotom ai nieco v zivote dosiahli a dokazali. Zhovarat sa s nimi, no hlavne - ich pocuvat. Su to uzasne stretnutia, obohacujuce inspirujuce povznasajuce, uplne ta vynesu do inych sfer, nakopnu nabiju ta, takyto ludia hlavne Davaju. Nie beru) nie ako ta seda masa o ktorej pises