Ahojte. Chcem sa len poradiť s niekym, kto má podobný problém. Som dosť chudej postavy, aj keď diéty nikdy nedržím, ale mám väčší zadok, resp. väčšina tuku sa mi práve doň ukladá a vyzerá to potom dosť nevyvážene. Potrebujem poradiť, čo mám robiť, lebo pri kardio by som schudla celá a ešte chudšia nechcem byť :( a pri drepoch, čo vidím na druhých, tak by mi to ešte viac zvýraznilo zadok, už teraz ho mám dosť vypuklý, neprimerane k postave. Tak teraz vôbec neviem.
Ďakujem za všetky rady.
Ako zmenšiť zadok
-odkaz odstránený-
Neposielajte kel "do kelu", radšej ho zjedzte
Táto zdravá, dostupná a ľahko spracovateľná potravina posilňuje imunitný systém, znižuje hladinu cholesterolu a bojuje proti vzniku rakoviny. Okrem toho obsahuje viac vitamínu C ako niektoré citrusy. Kel je doslova studnicou zdravia, preto by ste ho mali zaradiť do vášho jedálnička čo najskôr.
Kel
Ten, kto má rád kel určite robí dobre, podporuje svoje zdravie, ktoré je naozaj ukryté v keli a nie „v keli“. Aj preto by sme sa mali postarať o to, aby sa kel často ocitol na našom stole. Máme si z čoho vybrať. Najčastejšie pripravujeme jedlá z dvoch druhov: z kelu hlávkového a ružičkového. Vynikajúci je aj kel zelenofialový či kučeravý.
Čo v sebe ukrýva?
Kel má vysoký obsah vitamínu C, niektoré zdroje uvádzajú, že dokonca viac než citrusové plody, najmä v surovom stave. Už sto gramov kelu nám zabezpečí dennú dávku tohto vitamínu. Je významným zdrojom kyseliny listovej a betakaroténu, ktorý sa mení na vitamín A. Okrem toho kel obsahuje vitamín B a E, minerálne látky, ako vápnik (najviac spomedzi všetkých druhov zeleniny), železo, sodík, draslík, horčík, fosfor. Vďaka vysokému obsahu železa pozitívne ovlyvňuje tvorbu červených krviniek.
Vitamín A chráni oči, ovplyvňuje pokožku a zvyšuje odolnosť voči infekciám. Železo, vitamín B a kyselina listová ovplyvňujú tvorbu červených krviniek. Kel znižuje cholesterol, posilňuje imunitný systém a vláknina pozitívne ovplyvňuje zažívací systém. Málokto vie, že účinne chráni telo pred vznikom rakoviny, najmä tej močového mechúra. A ešte jedna „babská rada“ – na bolesti kĺbov a chrbtice sú účinné obklady z listov kelu, ktoré je dobré trošku poklepať tĺčikom.
V keli sa nachádza obrovské množstvo antioxidantov ako flavonidy a kerotenoidy. Karotenoidy chránia naše telo pred stresom a posilňujú naše zdravie, zatiaľ čo flavonidy pomáhajú bojovať proti vzniku rakovinotvorných buniek. Rovnako ako všetky zelené druhy zeleniny, aj kel nás chráni pred vznikom rakoviny žalúdka, tenkého i hrubého čreva.
Dámy určite poteší fakt, že kel pomáha k mladistvej pokožke, pevným nechtom a krásnym lesklým vlasom.
Pošlite nadváhu "do kelu"
Kel je vynikajúcim spoločníkom pri diétach či očistných kúrach. Môže za to jeho vysoký obsah vody, nízka kalorická hodnota a žiaden tuk. Je vhodnou náhradou za prílohy, ľahkou večerou či prísadou do raňajkovej pomazánky. Vďaka vysokému obsahu vlákniny prečití črevá a zabráni vzniku zápchy alebo hnačky. Vhodný je tiež pri budovaní svalovej hmoty. Obsahuje totiž množstvo aminokyselín, dávku proteínu a vápniku. Mangán je dôležitý pri metabolizme bielkovín a sacharidov.
Kelový šalát
Kel v kuchyni
Je nesmierne veľa vynikajúcich receptov ako pripraviť kel. Na rozdiel od kapusty väčšina kuchárov kel pripravuje tepelne upravený. Tepelná úprava, žiaľ kel upravuje i tak, že znehodnocuje cenné vitamíny. Ak sa rozhodneme pre tepelnú úpravu lepšie je kel dusiť, než variť. Kel pripravujeme krátko, pri vysokej teplote a bez pokrievky, aby si udržal peknú zelenú farbu. Pripravuje sa podobne ako kapusta a výborne sa dopĺňa s cesnakom. Vhodný je aj do studených šalátov, nátierok alebo do polievok.
Prečo sú dôležité omega-3 mastné kyseliny?
Omega 3-mastné kyseliny sú zázrakom, ktorý nám ponúka príroda. Ich pravidelný príjem je jedno z najlepších rozhodnutí, aké môže napríklad tehotná žena urobiť pre svoje dieťa.
Omega-3 mastné kyseliny v potrave
Doktor Andrew Stoll z Harvardskej univerzity je presvedčený o tom, že keby sa často vyskytovali v strave Američanov, každoročne by zachránili 70-tisíc životov a znížili počet smrteľných arytmií srdca o 30 percent.
Kde hľadať omega-3 mastné kyseliny?
V rastlinnej ríši sa nachádzajú v ľanových semienkach, no tento zázrak nájdeme predovšetkým v zdravých rybách, čo je niekedy veľmi ťažké posúdiť. Najzdravšie sú totiž tie, ktoré ulovili vo voľnej prírode a nie z chovov. Ak už sa vám podarí zistiť, v akých vodách plávali ryby, ktoré sa chystáte kúpiť, vyberte si v prvom rade lososa, veľké množstvo omega-3 mastných kyselín majú aj ančovičky, sardinky s kosťami, atlantický sleď, atlantická makrela, pstruh dúhový, mečiar obyčajný alebo tuniak biely. Rybí olej nájdete aj v tabletách v lekárni, no radšej sa poraďte s lekárom, ako často a v akých dávkach ho užívať.
Berme si príklad z Eskimákov a starých Japoncov
Odborníci dlho nevedeli prísť na to, prečo Eskimáci, ktorí žijú vo svojom teritóriu a živia sa prevažne rybami, majú podstatne menej tuku a cholesterolu v krvi ako Európania, aj keď ich strava obsahuje rovnaké alebo dokonca ešte vyššie množstvo tuku. V mäse tučných rýb a tuleňov konzumujú obrovské množstvo bielkovín a ich strava je chudobná na cukry.
Zdravotný význam rýb je zrejmý aj v japonskej populácii, pre ktorú boli ryby po stáročia základom jedálneho lístka. Pri emigrácii japonskej rodiny do USA, ktorá sa postupne preorientuje na západné stravovacie návyky, obyčajne vzrastie počet kardiovaskulárnych ochorení v ďalších generáciách.
Na čo všetko sú dobré?
Začnime bunkovými membránami. Omega-3 mastné kyseliny sú zabudované do buniek. Ich membrány sú vďaka tomu priepustnejšie, a preto môžu bunky medzi sebou komunikovať. To napríklad znamená, že neurotransmitery potrebné na navodenie dobrých pocitov, ako sú sérotonín a dopamín, sa môžu dostať do bunky a z nej oveľa ľahšie, a tak navodzujú lepšiu náladu. Vedci v súčasnosti skúmajú vplyv omega-3 mastných kyselín na liečenie depresie.
Prečítajte si tiež:
Sezóna zdravých tukov je tu!
Ľanové semienka- malé, ale zdravé
Čo spôsobujú niektoré potraviny v našom tele?
Významný vplyv majú aj na problémové správanie, myslenie a prežívanie. Pozitívne pôsobia na vývoj mozgu ľudského plodu. Množstvo omega-3 mastných kyselín v strave tehotných žien pomáha určiť inteligenciu dieťaťa, jeho motorické zručnosti, ale aj sklon k antisociálnemu správaniu.
Omega 3-mastné kyseliny majú aj protizápalové účinky, čo pomáha pri liečbe prakticky všetkých degeneratívnych chorôb od ochorení srdca až po Alzheimerovu chorobu.
Podporujú tiež cirkuláciu krvi, pôsobia aj na riedenie krvi, pomáhajú znižovať krvný tlak a pre diabetikov sú účinné z hľadiska zlepšenia metabolizmu inzulínu a glukózy.
Čo sú to dobré a zlé tuky?
Rozdiel medzi zdravými a nezdravými tukmi v jedle
Tuky sú pre náš organizmus nevyhnutnosťou, treba však odlišovať dobré od tých zlých. Tie najhoršie a najzákernejšie tuky sú transmastné kyseliny. Ide o jedy, ktoré sa nachádzajú napríklad v sušienkach, pečive, zákuskoch, šiškách, hranolčekoch a väčšine margarínov, skrátka takmer vo všetkom, čo je už na prvý pohľad lahodné a zároveň nezdravé. Vznikajú pri priemyselných úpravách teplom alebo hydrogenizáciou na výrobu margarínov či pri vyprážaní na rastlinných olejoch.
Vyhnúť sa treba aj nasýteným mastným kyselinám nachádzajúcim sa v tučnom mäse a plnotučných mliečnych výrobkoch, v loji, bravčovej masti či vo vaječnom žĺtku. Okrem toho, že sa ručička na našej váhe pre ne pohybuje stále viac doprava, stúpa nám v krvi aj hladina zlého cholesterolu a tým sa zvyšuje aj riziko srdcovo-cievnych ochorení. Nie všetky sú však za každých okolností zlé. Niektoré ich formy sa nachádzajú napríklad v orechoch, ktorým sa určite vyhýbať netreba.
No a napokon tu máme tie dobré tuky – nenasýtené mastné kyseliny, ktoré sa ďalej delia na mononenasýtené a môžeme ich nájsť napríklad v olivovom oleji a polynenasýtené (omega-6 a omega-3 mastné kyseliny).
Zdroje: kniha 150 najzdravších potravín na svete, webové stránky schudnut-ako.meu.zoznam.sk, -odkaz odstránený-
Zadok ked je vipukly tak je to pekne na žene. Čo chceš byt jak lata?
Jedávaj ananás. grepovú šťavu a mliečne nappoje Lakto. Casei pomáha aj proteinové nápoje, bežne v potravinách. Ja si robievam smoothie, teda mixované ovocie - kiwi, jablko - kiwi, pomaranč - banán, mlieko. Môžeš aj experimerntovať s iným ovocím. Z pohybovej aktivity je dobra chôdza a plávanie. Ono sa tá zadnica časom vcukne, som živý dôkaz.
Ahoj, pracujem v spolocnosti Forever, mozno si o nej pocula, ponukame siroke spektrum pripravkov pre zdravie a krasu na baze kvalitneho aloe vera.
Ak chces stratit par centimetrov z konkretnej casti tela ty alebo aj ine zeny, odporucam ti nas Aloe body toning kit, koreho sucastou su tri produkty. Budes ich nanasat len na problematicke casti tela, skvele ucinky ma napriklad pri celulitide na stehnach.
Kontaktuj ma cez fb mam tam novu stranku, napis mi do spravy a dozvies sa viac.
www.facebook.com
Alebo piste na email, ti co chcete schudnut ci detoxikovat, upravit stav vlasov, ci pleti.