Sex pred svadbou?

Príspevok v téme: Sex pred svadbou?
nešťastnííík

Ahojte :-)

Mám 27 rokov, vážny vzťah už 5 rokov, ale ešte sme spolu nič bližšie nemali. Moji rodičia a aj jej rodičia sú veriaci a trvajú na tom, že sex až po svadbe. Mne je to dosť blbé, lebo aj tohto roku sme boli spolu na dovolenke, chodievame na spoločné víkendy, ona prespáva u nás, ja u nich a medzi nami nič bližšieho nie je.
Pomaly uvažujem, že by som sa mal oženiť, ale zase len kvôli tomu? Máte niekto podobnú skúsenosť, resp. vydržali ste až po svadbu?

anjelik *

A to mne sa vyčíta, že som rozprávkár. :o)) Filip, ale veď my predsa vôbec nie sme slobodní. Veď sa nerodíme preto, že chceme a ani nezomierame, lebo chceme. :o)) My sme len hlúpi a slabí a to určuje aj naše činy a skutky. Nie nebo a ani peklo, ale nezvládnutá myseľ, nezvládnuté duševné popudy a záchvevy, nezvládnuté zviera v nás. To určuje, akí sme. :o))
Tá duša, o ktorú toľko cirkev bojuje, je určujúca. Napadlo ťa vôbec niekedy, že práve tvoja duša, vôľa, pozornosť, je jedno, ako to nazveš..kam ju smeruješ a ku komu, keď sa tak veľmi modlíš a v kostole počúvaš kázne...že kto je ten najväčší lovec duší široko ďaleko v tomto vesmíre? ;o)) No jo, Sodoma Gomora, Velebnosti. :o)))

dvojpes

btw. cely tento koncept ma velky nedostatok v tom, ze vôbec nie je nutne ho dodrziavat vnutorne, autonomne. uplne staci, aby sa dodrziaval navonok.
autor temy ho vôbec nemusi brat vazne, podstatne je, aby si ju zobral pred tym, nez mu ona da. aj to uplne staci na to, aby splnil podmienky.
takze o akusi dusevnu lasku tu vôbec nejde.
takze by ma zaujimalo:
v takomto pripade je to Bohu uplne nanic, nic zotho, co chce, nedostane aky je teda jeho postoj?

Filip TT

Anjelik, tak vieš, hĺbka pekla kam môžeme klesnúť a výška neba kam môžeme vystúpať ohraničujú slobodu, ktorú sme dostali. Môžeme z nenávisti konať tie najstrašnejšie zverstvá a z lásky podstupovať tie najdojímavejšie obety. Na obe máme tu na Zemi priestor.

Krížom nám bolo ukázané, aké nákladné to pre Boha je opravovať naše hriechy. Boh tieto náklady podstupuje, lebo získava tie dobré duše, ktoré sú ochotné ísť aj do obety. Keby také duše nemal, mohol by celý podnik zrušiť ako neefektívny ako Sodomu a Gomoru.

anjelik *

Takže, ak teda dobre rozumiem. Stvoril muža a ženu, na svoj obraz. Aby sa nimi vyjadril. Je dokonalý, aj oni sú dokonalí. Ale súčasne majú to, čomu sa vraví slobodná vôľa a tak aj priestor pre nedokonalosť a tým páchanie hriechov, aby sa mohli modliť a kajať a vracať na správnu cestu. Tak? Nebolo by menej nákladné stvoriť ich bez slobodnej vôle a bez priestoru pre hriech? :o)
Lebo ak sa tak nestalo, tak Boh kalkuluje s niečím, čo by sa mohlo nazvať aj vývoj a ten by snáď mohol aj lepšie dozorovať, ako sa deje, vzhľadom k tomu, koľko je vo svete zla a násilia. Tak neviem, neviem, či to Boh = láska je až taká pravda. :o) Lebo také to obľúbené starých kostolných babiek, koho Boh miluje, krížom ho navštevuje, mi príde dosť démonické. ;o)

Filip TT

Som rád Anjelik, že Ťa niečo z toho, čo som napísal potešilo a pobavilo.

Čo myslíš, načo umelec tvorí dielo, načo spisovateľ vymýšľa dej a výrazové prostriedky, na čo filmár stvárňuje postavy? No nie na to, aby ich študoval, veď tie postavy nebudú múdrejšie ako on, tvorí ich na to, aby sa nimi vyjadril.

Boh-láska stvoril muža a ženu nato, aby sa nimi vyjadril. K tomu im dal slobodnú vôľu, lebo láska vyžaduje slobodnú vôľu. Lenže niektorí muži a ženy tú slobodnú vôľu nepoužijú na vyjadrenie lásky, ale vyjadrujú iné. A tým sa voči láske dopúšťajú hriechu.

anjelik *

Filip, teba čítať je čisté potešenie. Vždy napíšeš niečo, čo mi zlepší náladu a pobaví ma. :o))) Aj keď občas mi je kapku nevoľno, že to ako vážne? Tak napr. to s tým Bohom, čo stvoril muža a ženu, lebo ho zaujímajú veci ohľadom lásky. Nuž, Filip, ak je raz niekto Bohom, tak jednou z jeho vlastností by snáď malo byť hlboké poznanie a tak asi ťažko potrebuje Janka a Marienku, aby sa naučil, čo a ako a kedy sa robí. :o))) Dosť divná potreba pre bytosť, čo tvorí vesmíry. :o)))

Filip TT

dvojpes - čo sa týka Boha, tak toho to zaujíma v prípade, že Jeho podstatou je láska, čo je práve prípad kresťanského Boha. V tom prípade ho zaujíma všetko, čo sa týka lásky. Veď načo by stvoril človeka ako muža a ženu - na to, aby medzi nimi vznikalo to, čo ho zaujíma.

Filip TT

dvojpes máš pravdu v tom význame sexu až po svadbe - praktickým dôsledkom toho, že sa sex vytiahol von z manželstva je, že mnohí muži prestali ponúkať ženám vážny vzťah - to čo chcú, dostanú od ženy aj bez záväzného vzťahu.

Úroveň záväznosti ponúkaného vzťahu zdá sa stále klesá, teraz sa rozmáha "kamarátstvo s výhodami".

V diskusii niektorí tvrdia, že na pravidelný sex stačí aj láska bez záväzku, nakoniec to končí ale tým, že na pravidelný sex stačí aj sympatia, alebo len fyzická príťažlivosť. Žiadny vzťah už nie je potrebný.

Z inštituúcie záväzného vzťahu medzi mužom a ženou tak vlastne nezostal kameň na kameni.