Zbytočné vyzliekanie u lekára?

Príspevok v téme: Zbytočné vyzliekanie u lekára?
1Simona

Ahojte,
mám 21 rokov a teraz som menila lekára, lebo prakticky som sa k tomu v meste mojej VŠ ani nedostala - vždy som ochorela doma.
V piatok som sa bola k nemu zaregistrovať a prišlo mi dosť čudné ako prebiehalo vyšetrenie. Bolo mi to až ponižujúce a dosť trápne.
Keď mi sestrička založila kartotéku - odmerala tlak, tak som išla k lekárovi.
On mi kázal vyzliecť sa do nohavičiek a to bez predchádzajúce komentára. Nechala som si podprsenku, tak mi kázal vyzliecť si aj tú. Nechápem načo až do nohavičiek keď sa ma až potom začal vypytovať o chorobách a tak. V nohavičkách som čítala aj obrázky na stene,....
Neskôr ma popočúval, prezrel chrbát, prehmatal prsníky. Kázal mi ľahnúť si a stiahnuť si nohavičky do pol stehna. Prehmatal mi celé brucho a podpazušie.
Prišlo mi to veľmi ponižujúce a čo som mala lekára predtým tak aj keď som bola chorá, ale pri preventívke som si v pohode nechávala podprsenku, ba niekedy keď som išla k nemu na kontrolu ma počúval aj cez tričko.
Aké máte skúsenosti vy?

Tre_CA

Prítomnosť medikov nie ste povinný strpieť a už ich rázne odmietam aj ja, lebo poväčšine sa správajú ako nevychované detská.
Ja som bola v nemocnici po operácii a na vizitu prišla tiež skupinka medikov, kde boli poväčšine chlapci. Ja som mala 19, oni o pár rokov viac. Práve ma prepúšťali a lekár im kázal spraviť prepúšťaciu správu a dostala som sa do rúk 2 chalanom. Tí sa chceli schuti zabaviť a mysleli si, že budem ochotná sa tam vyzliecť a oni sa budú zabávať. Poznám viac prípadov keď sa takto správali, nakoľko medzitým sa zo mňa stala študentka fyzioterapie a stretávam sa s ľuďmi, ktorí majú takéto skúsenosti.
Ja som menila tiež detského lekára, ktorý bol maximálne v pohode a nevyžadoval vyzliekanie do nohavičiek, ale musela som odísť od neho kvôli vzdialenosti od školy. Dostala som sa k dospeláckej lekárke, k žene a pri založení karty som zažila poriadne ponižujúce vyšetrenie aj ja. Kázala mi vyzliecť sa, keď som si nechala podprsenku, tak sa ma spýtala, že načo čakám?! Vyzliekla som si aj tú, ale keďže bolo teplo a ambulancia na prízemí, pri otvorenom okne, to bolo maximálne trápne. Vyšetrila ma, ale bola strašne drzá a nakoniec mi bez slova stiahla nohavičky takmer po kolená.
Ledva som prečkala 6 mesiacov a prehlásila som sa k druhému lekárovi, síce chlapovi, ale je v pohode. Prvý krát, pri zakladaní karty ma síce tiež vyšetril, podprsenka síce išla tiež dole, ale to sa nedá porovnať. Bol slušný a síce som bola iba v nohavičkách, nemala som pocit, že by bol nejaký chybný. Odvtedy som už bola u neho párkrát, či už kvôli chorobe, alebo nejakým potvrdeniam, ale je to v pohode.

skolacka

Pre Luiton X: viem si zivo predstavit ako si sa citil ked na teba cumeli medici. Ale ja som to mala este horsie. Ked som mala 14 r. bola som na ARO v nemocnici, na pristrojoch s kopou hadiciek v sebe. Jedneho dna ma zacali preberat z umeleho spanku a oznamili mi ze mi budu vyberat hadicky. Oblbnuta som netusila kde vsade ich mam kedze som bola v umelom spanku asi tyzden a v bdelom stave do mna ziadne hadice nedavali. Tak zacali vyberat. S tym ze v miestnosti bola kopa mladych medikov. Najma chlapci a 1 mlada holka. Doktor mi odhrnul paplon a dalej to nebudem radsej ani popisovat... Bolo mi trapne, hanblivo, ved som bola skolacka na zakladke ale v stave otapenosti a celkovej slabosti mi bolo po chvili jedno co robia a ze mi tam vsetci cumia. Ale uz by som to nechcela zazit nikdy viac. Podla mna by sa mali vopred pacienta alebo rodica pacienta spytat ci mozu byt pritomni na vysetreniach aj medici pocas pacientovej hospitalizacii. Neviem, mozno to uz teraz tak funguje a mozno nie.
K autorke diskusneho prispevku: u obvodaka by som sa cela nevyzliekla, max len vrch ale spodok isto nie. Moja lekarka ked robi prehliadku tak pokazde mam spodne pradlo, pripadne mi povie aby som si posunula nizsie nohavicky. Ale nic viac. Stary uchyl sa nezaprel.

LuitonX

Ja som bol vypísaný na operáciu na neurochirurgii a dostal som sa do rúk medikom. Lekár na internom oddelení na mňa zhúkol, že sa mám vyzliecť až do spodného prádla a tiež som chlap a nebolo mi to príjemné. Za ním stálo asi 7 medikov, ktorý boli horší ako pubertiaci a vyšetrovali ma po jednom. Maximálne trápne. Neviem si predstaviť, že by som bol žena a mal by som rodiť pri medikoch.

Vincennes

11Kaya - pripadá mi zvláštne, čo píšeš, lebo aj ja som nedávno menila lekárku, od dorastovej som si preniesla kartu k lekárke pre dospelých, a žiadna vstupná prehliadka ani vyzliekanie sa nekonalo. Len som jej dala kartu, podpísala dohodu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti a to bolo všetko. Práve preto som chcela lekárku, lebo som vedela, že lekár-muž by určite nevynechal príležitosť, aby ma ako novú pacientku "dôkladne vyšetril" celkom vyzlečenú, tak ako sa to stalo tebe. Ešte to by mi chýbalo, aby ma obchytával a obzeral voľajaký úchyl v bielom plášti. Som zvedavá, či je ten tvoj lekár tiež taký "dôkladný", keď mu tam príde ako nová pacientka nejaká stará babka :)

dudof

Pri predoperačnom vyšetrení na internom mi doktorka asi tak 45 ročná tiež úplne bez slova rozopla nohavice a posunula boxerky keď mi prehmatávala brucho. Bolo to divné a to som chlap. Doktori by mali aspoň dopredu upozorniť čo idú robiť. Možno ich to otravuje ja neviem ale pacient by nemal mať nepríjemný pocit. Sedel som tam ešte 20 minút kým všetko spísala a stále sa škerila ako priblblá.

11Kaya

Lekár Vás určite nevyzlečie kvôli tomu, že by Vás chcel obzerať, alebo ešte nevidel ženu alebo chlapa.
Mám 20, do 18tich som mala detskú lekárku, ktorá mi roky predpisovala rovnaké antibiotiká pri každom ochorení a vyšetrenie u nej pozostávala z toho, že ma popočúvala cez tričko a pozrela sa mi do hrdla.
Keď som zmenila lekára, pôvodne som chcela ísť k jednej lekárke, ktorú poznám, ale keďže tá tam nebola a ja som potrebovala súrne lekára, zaregistrovala som sa u lekára - chlapa, kvôli má okolo 50-ky.
Na prvom vyšetrení som sa hanbila, lebo som nebola zvyknutá na vyzliekanie a on mi hneď pri registrácii povedal, že sa mám vyzliecť do nohavičiek. Vtedy mi zistil šelest na srdci a hoci som bez problémov, nevedela som o ňom.
Odvtedy sa nemusím vyzliekať do nohavičiek pri každom vyšetrení, ale ak potrebuje, tak mi bez problémov odtiahne podprsenku, alebo vytiahne a nerobím z toho vedu.
A čo ak Ti prehmatal prsia? Podľa mňa na tom nič zvláštne nie je, prvýkrát prehmatal aj moje, lebo mi v podpazuší našiel zväčšenú uzlinu a keď sa ma spýtal, kedy som bola u gynekológa, tak som mu povedala, že som ešte nebola, tak zrejme preto.

Ixela

Reagujem na Simonu a podobných ktorí niečo také zažili. Na bežnej preventívnej prehliadke sa určite netreba vyzliekať do nohaviečiek bez podprsenky. Toto ani len gynekolog nemá čo vyžadovať aby mu tam pacientka v ambulancii pobehovala skoro úplne nahá. Je to zneužívanie zo strany lekára. A je to očividné zneužívanie ak je pacientka žena a lekár muž. A keď je pacientka mladá tak jasné tu ide o zneužitie postavenia lekár-pacient.
Za ďalšie, obyčajný obvodný lekár nemá čo prehmatávať prsníky. Toto už nerobia ani gynekologovia ale dajú žene manuál ako si prsníky sama vyšetrovať pohmatom. Tu ide doslova o obťažovanie pacientky!!!
Lekár má povinnosť!!! konať tak aby sa pacient/ka necítila ponižujúco!
Treba si vedieť aj pusu otvoriť a spýtať sa môžem sa obliecť už? Načo ti má vyšetrovať brucho alebo zrak s odhalenými prsníkmi???
Mnoho lekárov najmä starších ktorí už majú problém užiť si krásu ženského mladého tela zneužíva to ak k ním príde na vyšetrenie mladá pacientka. Aj moja dcéra mala podozrenie na zápal žlčníka alebo slepého čreva nevedelo sa o čo ide. Lekár skoro už dôchodca jej kázal dať si dole nohavice a ľahnúť si na vyš. stôl. Načo? Nestačilo si nohavice stiahnúť na bedrá?
Takže milé dámy, nebojte sa ozvať ak máte pocit že lekár zneužíva svoje postavenie na obkukávanie a obchytávanie vaších intímnych partií tela ktoré nespadavajú do jeho kompetencie.