Medziludske vztahy

Príspevok v téme: Medziludske vztahy
ivi111

caute, uz dlhsie ma trapi ludska hierarchia. trapi ma asi hlavne preto, lebo mam casto pocit, ze v nej som nizko. a trapi ma aj len tak, ze vobec existuje, ze mi to pripada tak zversky. od detstva som dost dobrak, co sa ludia akoby snazili strasne zneuzivat, cakala by som rovnake navrat, ale hovnajs. blbe, ze toto vidim aj na svojej neteri, ktora nema ani dva roky. narozdiel odo mna je dost dominantna a nejak si ma vzdy vyberie, ked potrebuje niekoho poskriabat alebo vytahat za vlasy. viem, ze nemozem plakat, ze svet je zly, takze sa chcem opytat a poradit, co s tym robit. existuju na to nejake kurzy, rady, literatura, ktora vam pomohla?
dalsia vec, ktora s tym iste suvisi, je ze si neviem najst staleho partnera. stale len pocuvam, ze je to neuveritelne, ze nemam, ale nejak to nikdy nevydrzi, akoby muzi videli iba povrch a zaujimal ich iba sex. ale toto je druhotne, viem, ze kludne mozem byt do konca zivota sama, lebo aj take sa stava.

Delete

Tým čím sme sa stávame len radikálnym odmietnutím toho, čo by z nás chceli mať ostatní.

Všetci ľudia sa musia prispôsobiť a robiť to, čo od nich požaduje systém a spoločnosť. Bohužiaľ sa vlastný názor a tie ,,správne,,hodnoty v dnešnom svete nenosia a ak sa aj nosia tak tí ľudia, ktorí ich vyznávajú a ktorí si ich cenia sú postavení na okraj spoločnosti, aby sa na nich zabudlo.

Janno82

Niekedy to býva tak, že človek ustúpi či potlačí niečo v sebe preto, aby iným vyhovel, aby iný boli šťastní, spokojní, najmä ak sa to týka blízkych ľudí. Nakoniec to ale dopadne tak, že sa to ako keby otočí proti nemu a nie je šťastný ani on, ani jeho blízky. Tým nevravím to, že človek by mal jednať iba egoisticky, ale nemal by sa rozhodovať iba na základe toho, aby vyhovel druhým.

ivi111

neviem, nie som asi taketo chudatko :) skor som sa nieco chcela naucit z niekoho mudrosti, a to tak uplne neprislo.

qmka

??? Nikto ti nepomohol? Ivi, s prepacenim, ale ked si nevies zobrat nic z tych rad co ti tu napisali, tak ti niet pomoci. Zamysli sa nad sebou. Bud zmenis svoj postoj alebo mozes nariekat dalej.

ivi111

a ano, bolo by to fajn, keby sa tak spravali aj ini. nemyslim si, ze sa vylucuje mat inych rad - nemat rad seba. ale suvislost to ma, a to taku, ze ma, aj tu, ludia zacinaju presviedcat, ze asi fakt seba nemam rada. cize uz fakt neviem, ci to aj nezacina byt dosledok, ale o tom, ze by to bola pricina, nic neviem.

Sejla

ivi, no aby som ti dala nejaku prakticku radu, tak asi zacni viac racionalne uvazovat, neviem, kolko mas rokov, ale skus niekedy posudzovat situacie a spravanie ludi objektivne, nie len subjektivne. Ja som este nikdy nevidela nikoho bezdovodne kricat po niekom, vzdy to ma (aj ked hlupy, ale predsa) dovod.
A skus si co najviac citat o asertivnom spravani a praktizovat ho, postupne. Nie len ze sa da naucit branit, ale aj predvidat a zabranit tomu, aby si sa tolko branit musela.

ivi111

stryco - niekedy samozrejme nepoviem presne, co si myslim, aby ludia nereagovali negativne. podla toho o co ide. ak su to cudzi, pre mna nepodstatni, ludia a/alebo nedolezita vec, tak sa mi nechce ist do otvorenych konfliktov. kto to tak nerobi? neviem, akoze ist s davom, kebyze toto robim, tak som presne ten priemerny typ, co s nicim nema problem, nad nicim nerozmysla. okrem toho som novinar, takze nemat nazor ide asi mimo mna. len ma unavuje cely zivot riesit kto z koho, ako keby vsetko bolo len o tom. niekedy to neriesim vobec, ale chcela by som mat rovnovahu, byt nad vecou, s cim mi tu nikto nejak velmi nepomohol, skor to zase islo do konfliktov.

stryco

ivi co podla teba znamena mysliet na inych? lebo ja mam na to nazor, s ktorym sa mozno vacsina nebude stotoznovat, ale podla mna kazdy mysli v prvom rade na seba, bez vynimky. akurat kazdy to ma trochu inak. ty mozno od toho, ze chces aby sa druhi citili fajn cakas, ze sa s nimi skamaratis, vytvoris nejaky vztah, ze ti ti ludia budu vdacni, nejakym sposobom sa budu spravat naspat k tebe alebo ti mozno len robi dobre, ze sa ini maju dobre. ale prioritne to robis preto aby si uspokojila tuto svoju potrebu. co ako nutne nie je zle, len mi to pride tak, ze akoby tito ludia stracali samich seba lebo cely zivot sa toci nie okolo nich ale okolo niekoho ineho a podla mna su mozno casto aj nesamostatni.

stryco

ivi ty nie si ta, kto tu vyvolal negativnu atmosferu, mozes byt v pohode.

podstatou je, ze musis vediet kedy povedat nie. ked poziadavka niekoho, resp. jeho spravanie narusa tvoj zivot, vtedy je na mieste povedat nie. samozrejme obcas sa treba vediet prisposobit, ci ustupit, ale nie vzdy. tu hranicu si musis nastavit sama. a nie sa vzdy da povedat aj slusne, napr. "prepac, ale dnes nemozem lebo ..." ako je to s tebou a prezentovanim tvojich nazorov? dokazes povedat, co si myslis? ale skor si typ, ktory ide s davom? radsej nepovies presne co si myslis aby ludia nereagovali negativne a zapadali si? inak respekt nezalezi od pohlavia, ci fyzickej dispozicie, ma to samozrejme svoj vplyv, ale nie je to primarna vec.