Náhla smrť papagája kakariki - kde som urobila chybu?

Príspevok v téme: Náhla smrť papagája kakariki - kde som urobila chybu?
sirka-80

Moju samičku kakariki sme mali 6 mesiacov. Nebola dokrmovaná a ani po 6 mesiacoch sa nám nedala pohladkať - iba výnimočne. Chovali sme ju samú ako domáceho miláčika. Vždy bola veselá a spokojná. Prvé vajíčka zniesla po 3 mesiacoch - spolu 9 kusov. Ďalšia znáška sa opakovala po 2 mesačnej pauze. Doteraz zniesla 3 vajíčka. A zrazu nastal problém. Od rána bola apatická, driemala na bidielku počas celého dňa, našuchorené perie. Postupne po obede pribudli drobné problémy s koordináciou pri chôdzi a lietaní. Vajíčko som nenahmatala, takže problémy s vytlačením to neboli. Zrazu sa dala zobrať aj do ruky. Jej koniec však nabral rýchly spád. Skôr ako sme sa stihli vybrať k veterinárovi chytili ju kŕče, nemohla najskôr ovládať nožičku, mala ju zovretú a vystretú, nedokázala chodiť, potom nasledovala triaška až behom možno 15 minút zomrela.

A ja som nešťastná, čo spôsobilo jej smrť. Chovateľ povedal, že to mohla byť porážka. Vraj interval medzi znáškami vajíčok bol veľmi krátky. Prispela som k jej smrti aj ja, keď som ju zobrala do ruky, keďže sa predtým dala pohladkať iba výnimočne? ... Ak viete, poraďte. Teraz sa bojím, či si mám kúpiť aj ďalšieho papagája, aby mi aj ten po 6 mesiacoch nezomrel.

Deria

A este...ked korelka vzdy trochu zjedla z tej rastliny, nemusela hned uhynut, ak zjedla malicko. Ale opakovane obhryzanie rastliny jej mohlo postupne privodit smrt, hlavne ak zjedla viac naraz. Mala korelka trus v poriadku, nemavala hnacky? Nechyba z tej rastliny väcsi kusok? Nuz to su uz len spekulacie, pravdu sa uz nedozvieme. Ked rada hryzkala rastlinu, chybalo je mozno zelene. Napr. mrkvova vnat, uhorka, cukina, salaty tiez ale len zo zahradky (a nie vela) lebo tie su najviac striekane, co je dalsie nebezpecie otravy.

Deria

Anonym, no akoze co je teflon, dofrasa, co neviem uz po slovensky? Ha, isteze viem ale nehovori sa aj po slovensky teflon alebo sa mylim? Hm, tie panvice su potiahnute takym ochrannym povlakom, aby neprihorelo jedlo.

Deria

Ahoj sirka-80, ano, vtaciky/zvieratka su mojou laskou, preto rada poradim, ak viem, takze rado sa stalo.:) Nakolko som nikdy nechovala mlade a korelky mam 1.x, tie vajicka nenesu, vlastne beriem iba opustene vtaciky, ktorych nikto nechcel, neviem ti poradit s tymi vajickami ale mozem sa poinformovat na vtacom fore v DE, kde je vela specialistov a skusenych chovatelov. Ti to vedia urcite. Viem ale tolko, ze urcite musis zvysit prisun kalcia pri znaske vajec, cize len sepia nestaci.
Co sa tyka vet, navstevujem obcas aj Parrotclub forum na SK a odtial viem, ze dr.Faga v Trnave je udajne dobry na operencov. To by si mala asi najblizsieho od Nitry. Nuz specialisti na operencov je aj tu problem, niektori chovatelia cestuju aj 200 km k takemu, niekedy aj viac. A naco chces ist teraz k vet? Myslis, ze ti povie, naco korelka uhynula? Urcite nie. V takych pripadoch, ak sa ma zistit, na co vtacik uhynul, sa robi pitva a to hned potom, ako uhynie, teraz je uz neskoro.
Tazko povedat, ci nebola tvoja korelka otravena, 98% izbovych rastlin je pre vtaciky jedovatych, preto ziadne rastliny v izbe, kde su vtaci! Inac zem moze takisto obsahovat rozne chemikalie.
Pises, ze naklicujes. To je super vec, to su najlepsie vitaminy. Najjednoduchsie je naklicovat na sitku. Zmes zrna pre korelky vyumyvam v teplej vode a necham namocene cez noc. Na druhy den premyjem dobre teplou vodou a dam na sitko, pod sitko nadobu, sitko prykryjem iba papierom alebo tenkou utierkou a necham v teple stat. Kazdych 6 hod. oplachnem dokladne pod teplou tecucou vodou. Pri naklicovani treba dbat velmi na hygienu. Zakazdym, ked davas papuchovi klicky, ich tiez treba dobre preplachnut a kuchynskym papierom trochu presusit. Moji ak nezjedia vsetko za ca 6 hodin, ked je moc teplo, tak aj za 4 hod., zbytok vyhadzujem, lebo v teple sa rychlo tvoria bakterie, co je pre vtacikov dost nebezpecne.

sirka-80

Ahoj Deria, ďakujem, že si napísala. Všimla som si aj na iných príspevkoch, že vtáčiky sú tvoja láska.
Môjho papagája som mala v obývačke, kde sú aj izbové rastliny - palmy. Obhrýzala ich však už dávno - len do nich ďobla, žiadne veľké množstvá. A nikdy nebol problém. Zelené jedávala naklíčené proso a to vyďobávala zo zeme.Na vajíčka mala vždy v klietke zavesenú sépiovú kosť a tú jedávala.

Zaujímalo by ma ešte, či je normálne, aby papagáj zniesol počas 6 mesiacov svojho života až 13 vajíčok v 2 cykloch, s prestávkou cca. 1,5 mesiaca. Nie je to na tak malého vtáčika priveľa vajíčok? Chovateľ od ktorého sme ju zobrali povedal, že jemu samičky znášajú iba 2-krát do roka.Dá sa vôbec nejako tento znášací cyklus ovplyvniť, zastaviť alebo aspoň spomaliť?

No a vet je kapitola sama o sebe. Jedna vet mi povedala, že na Slovensku o žiadnom vtáčom špecialistovi nevie. Neviete mi nejakého poradiť? Som z Nitry... Zajtra sa vyberiem za iným vet a som zvedavá, čo mi povie ...

Deria

Je mi luto, co sa stalo a dovod uz nezistis. Nemas v izbe nejake rastliny, ku ktorym mala pristup? Mozno nieco ine, co jej uskodilo? Ak ano, mohla to byt otrava. Takmer vsetky rastliny su pre papuskov jedovate. Mala dostatok kalcia? Pri znasani vajicok sa musi dodavat viac. Dalej teflonky, hlavne nove, ak sa prehreju nad 200°C a vtacik to vdychuje, moze ho to behom par minut ci hodin usmrtit. Hm, porazka prichadza tiez do uvahy ale skor by som tipovala na otravu. To, ze si jej urychlila smrt zobranim do ruky je pravda, nakolko nebola ochocena. Ale v tomto pripade si jej vlastne pomohla, aspon sa dlho netrapila.
A ak si budes chciet zadovazit znova papuska, bolo by fajn, keby si mohla hned dvoch, pretoze drzat osameleho papucha je proti prirode, papagaje ziju zasadne v krdloch, ci paroch, nikdy nie sami! Osamote nemozu viest plnohodnotny zivot a v zajati je to ovela horsie, oni nepotrebuju cloveka ale partnera svojho druhu. Zial este vela ludi to podcenuje alebo z nevedomosti si zadovazia casto len jedneho.:(
A este....vzdy je dobre si zistit dobreho veterinara, ktory sa vyzna vo vtactve, este pokym je papusik zdravy, lebo ak sa nieco prihodi, niet casu na hladanie, hlavne u vtactva je nutne ist hned, len co pridu prve priznaky, tam moze ist o minuty, ci hodiny, u vtacikov to moze ist velmi rychlo. A ak nemas poruke odbornika, hociaky vet by jej aj tak nebol pomohol.