Vedlajsie ucinky antidepresiv

Príspevok v téme: Vedlajsie ucinky antidepresiv
Cudzinec

Zdravim, uz raz som sem pisal.

Siel som za neurologickou kvoli trasu v prstoch (mimo toho vsak mavam aj bezdovodne pocity unavy a mentalnej vycerpanosti, tiez aj mravencenie v nohach alebo sa mi sam od seba nejaky sval napina par sekund, ale to len zriedka), urobila mi zakladne EMG vysetrenie na tetaniu s negativnym vysledkom, predpisala mi slabe antidepresiva (Sertralin Actavis 50mg) s tym, ze o dva tyzdne mam prist na kontrolu a urobia mi aj specialne EMG na tremor. Spravili mi pomerne podrobnu zdravotnu aj zivotnu anamnezu, takze doktorka usudila, ze to bude najskor problem psychosomaticky.

Ked som si prvy krat zobral polku tabletky (taku mam dennu davku na prvy tyzden), bol som uplne apaticky, nic ma nebavilo, mohol by ma prejst aj kamion a vobec by ma to nesralo, hoci tras zmizol, ale bolo mi to jedno. Mama chcela, aby som striasol slivky zo stromu, tak som tak aj urobil, ale zbierat sa mi uz nechcelo, proste som si len tak sadol a hoci mi mama dohovarala, nech zbieram, tak ani so mnou nehlo, vsetko bolo nudne a prazdne, bol som otupeny a chcelo sa mi len lezat a nic nerobit, no spat sa mi nedalo.

Rozhodol som sa, ze to budem brat radsej vecer nez rano, na dalsi den som sa citil celkom fajn az kym som si nezobral dalsiu poltabletku vecer. Zle sa mi spalo (tak ako aj predoslu noc), znova som bol otupeny. Povedal som si, ze to uz brat nebudem, ved nemam tazku depresiu a radsej nech sa mi trochu trasu prsty nez toto.

Tu druhu poltabletku som si dal vo stvrtok vecer, lenze ja sa stale citim divne. Rano, ked som sa zobudil, som si chytil tvar a mal som pocit, ze sa mojej tvare dotyka cudzi clovek a zaroven ze rukami sa dotykam cudzieho cloveka. Strasne som sa toho prelakol. Nastastie, uz potom ked som sa dotykal seba, tak uz to nebolo take rozdvojene ci ako to nazvat, no mam cely den pocity derealizacie. Vsetko mi pripada neskutocne, ako nejaka kopia reality ci pocitacova simulacia. Vsetko si potrebujem ohmatat, aby som si overil, ze je to skutocne, popravde ma tento stav strasne desi Tiez sa citim trochu otupeny a nesustredeny, hoci som trebars dnes soferoval a slo to celkom bez problemov. Vsetko je take prazdne a nic ma neserie, poziadal som dokonca mladsieho brata nech ma udrie, dal mi facku a niekolko silnejsich uderov pod pas a do brucha, bolelo ma to, ale vobec ma to nestvalo. Keby ma ulici niekto prepadol, asi by som zacal utekat len na zaklade racionalnej uvahy, ale nedokazal by som byt z toho nasraty. Prsty su sice az roboticky stabilne, stale sa netrasu, ale to je to, na com mi teraz najmenej zalezi.

Su taketo ucinky normalne? Prejde to? Co mam s tym robit? Odmietam dalej brat to svinstvo. Odporucili mi na neurologii psychoterapiu, tu hodlam kazdopadne vyskusat.

Totiz je pravda, ze mam sklon k nadmernemu sebapozorovaniu, takze asi aj preto som tak zdeseny z tychto pocitov, co teraz mam. Navyse mam z toho sialene myslienky. Napadlo ma trebars, ze ak ma toto neprejde, tak napisem depresivny roman o svojom zivote a potom spacham samovrazdu. Normalne by ma nic take nenapadlo. Prosim, poradte mi nieco, lebo mi je fakt blbo.

RNG

A je to potravinovy doplnok, tj nesmie mat ziadne postranne skodlive ucinky, inac by ho FDA velmi rychlo zakazala, a nie je to "medication", lebo to ako take nebolo FDA schvalene.
A co FDA neschvali ako liek/medication, to sa nesmie nazyvat liekom, to je dokonca v USA trestne.
Staci ti to len vyskusat, a uvidis, ze su vsetky tie tvrdenia loz. Akonahle niekde povedia "may cause"... znamena "moze sposobit", vyhybaju sa prehlaseniu, ze to "sposobuje u niekoho, statisticky signifikantne", a nie zanedbatelne, ako je to v tomto pripade.

RNG

Nuz tie poznamky nanutila nasa FDA doplnkovemu priemyslu na odstrasenie zakaznikov. Moja zena to pouziva presne takto, narazovo, ako som popisal, pre nu to pracuje, kludne s tym vodi, nijak ju to neuspava a ta fotosenzitivita je hlupost, lebo to, pouziva uz dlhe roky a kludne sa opaluje pri bazene.
Nehovorim, ze to niekomu nemoze posobit aj tie priznaky, ale zatial zo znamych som nestretol este jedneho, ktoremu by to robilo tie problemy co popisuju vyrobci z prinutenia FDA.

Sejla

Jedulka, už ti odpovedám na mail.
RNG - Vďaka, no našla som to paradise herbs a zopár ďalších produktov s obsahom oboch látok hypericin a hyperforin. Ale nerozumiem jednému, odporúčaš to na príležitostné použitie a výsledok do 2 hodín a v letáku píšu, že výsledky sa dostavia do 2-3 týždňov. No a vedľajšie účinky: May cause drowsiness. Do not drive or engage in activities requiring alertness. Medication may cause increased photosensitivity, avoid prolonged exposure to sunlight. - takže to pôsobí ako sedatívum? A ako ovplyvňuje sústredenie, napríklad na učenie?

jedulka

Sejla,lidé tady mají dobré zkusenosti,s iherbem,prý se tam dají sehnat všechny doplňky mnohem levněji.Ale dávej dobrý pozor aby cena nebyla ovlivněna na kvalitě.

RNG

Priroda nam poskytuje RADOVE ovela viac latok s liecivymi vlastnostami, ako vymysleli farmaceuri a organicki chemici a patentovali ich, kedze sa jedna o latky, co predtym nikde neboli a oni boli prvi, co ich stvorili
Ale hra na stvoritela je nevdacna uloha, lebo materialy, ktore nikdy predtym v prirode neboli a su skodlive padaju pod definiciu zamorenia.
A to plati na prakticky vsetky dnesne lieky.
Neurotransmitery su ale prirodne latky a daju sa do tela alebo priemo dodat, alebo dodat materialny na ne, polotovary, z ktoryc si ich telo moze vyrobit. Alebo existuju latky, co spomalia spotrebu neurotransmiterov a tak udrzia ich vyssie hladiny v mozgu.
Dobry priklad na to je vytazok z lubovnika.st johns wort, kde ucinna narazova davka musi obsahovat 3 mg hypericinu a 30 mg hyperforinu. Toto mam ucinok asi za 2 hodiny a trva vyse 8 hodin. A samozrejme ako potravinovy doplnok to nema ziadne skodlive vlastnosti, ani navykovost, takze to mozes brat kedykolvek ked to potrebujes. Ucinok je popisany ako SSRI, SNRI a dokonca to zvysuje aj hladinu GABA v mozgu.
Zialbohu velka vacsina vytazkov z lubovnika udava len hypericin, takze je ich ucinnost dost pochybna.
Ale na trehu su aj take, co maju oboje latky v sebe, ako napr produkt firmy Paradise Herb, kde 3 kapsule ti daju zhruba potrebnu davku hypericinu a hyperforinu.
Moja zena ich obcas pouziva, lebo neznasa davy alebo stresove situacie.
Aj ja som to vyskusal, ked som mal pri strese "vyskocit z koze" a naozaj to ucinkovalo aj na mna.
Lebo po vacsom strese som pozoroval na sebe tiez depresiu, hoci len docasnu.

Sejla

Jedulka, veruže prečítam, no mám skôr problém niečomu/niekomu uveriť, ale vyskúšam všetko, mám 1000 dôvodov žiť a byť veselá a mám aj motiváciu, len vieš ako to je keď si človek zvykne na väzenie a potom je "institucionalizovaný" :)) Toho, čo ťa sprevádza celý život, je ťažké sa zbaviť i keď je to čert osobne.

jedulka

Sejla,hlavně na ty úzkosti,předpokládám podle psaní,že jsi asi mladá, v tom věku má člověk ještě dost sil a energie se s tím porvat,ale když se toho nezbavíš teď, v pozdějším věku s tím budeš mít velké problémy.Prošla jsem celý net,nikde na světě není léku proti neurastenii, a nebo jak tomu budeš říkat.Léky jsou,ale jsou to drogy,anxiolytika a benzeodiazepiny. Ty jediný pomáhají,tak si o nich něco přečti.Ale nevěř všemu co se píše,probíhá tady "válka" mezi medicínou a přírodními doplňkami stravy.

Sejla

Jedulka, ďakujem, mrnem sa na to. Ja pravidelne beriem multivitamíny + vitamín C - aspoň 500mg denne, kupujem v Holland and Barrett čo je zrovna v akcii, občas aj ginko, lebo mávam nedokrvené končatiny, studené ruky nohy. Pomáha, no zišlo by sa niečo na tie úzkosti, lebo vtedy nie som schopná sa o seba postarať, brala som aj nejaké antistress bylinky, pomohlo mi to prestať fajčiť.

RNG

Co tam nie je su vitaminy B-15 a B-17, ktore lekarsky monopol jednoducho vyradil z vitaminov
Tak isto vitamin B-4, adenine, lebo si ho telo vyraba, zialbohu nie kazdeho telo v dostatku a to vedie k problemom s vyrobou energie(ATP=adenosine triphosphate)
en.wikipedia.org
B-17 je amygdalin, obsahujuci viazanu kyselinu kyanovodikovu, ako aj B-12 a rozne antioxidanty, a rozklada sa v kyslom prostredi rakovinnych buniek , uvolnovanim kyseliny kyanovodikovej ich vyhubi. Ale monopolnej medicine sa to nehodi, to by stratili hromady penazi z draheho liecenia rakovin, tak ho jednoducho ako vitamin vyradili a vobec ho nedovolia nazyvat liecivo. V USA je to dokonca trestne, takze sa tato uzitocna prirodna latka moze pouzivat len potajomky alebo v krajinach, kde je to este dovolene, napr v Mexiku.