Dá sa náš osud ovplyvniť, alebo ho máme vopred predurčený?

p.d.

Ja si myslim, ze cela pravda o zivote je cloveku zastreta. Podla mna zijeme vsetci v nejakom sebaklame, tiez si myslim, ze cely tento svet je postaveny na jednom velkom klamstve. Mne pride klamstvo ako zivotny princip tohto sveta.
Ked spozname skutocnu pravdu, tak nas uz taketo otazky trapit nebudu. Ale kto nam garantuje pravdu? Ktory Boh? Jedni tvrdia to, druhi hento, dokonca, ze vraj aj Boh sa musi z casu na cas reinkarnovat. No, riadny galimatijas:)
Ja si myslim, ze clovek je uz v principe oklamany vlastnou psychikou. Keby sme si uvedomovali vsetko, tak by sme neboli schopni spravit nic.

p.d.

Este ma v tejto suvislosti napadla jedna vec. Clovek moze robit rozhodnutia bud vedome alebo tie rozhodnutia vznikaju podvedome na zaklade istych potrieb a pod. Ak clovek necha riadit svoj svet len takpovediac autopilotom, tak to aj tak vyzera, hoci netvrdim, ze to musi nutne vyzerat zle. To je nieco ako osud. Nie je to nieco mimo nas, je to v nas, v cloveku je cely vesmir, my sme jeho verna kopia:)

xxy

jasne, ze ho ovplynujes svojimi rozhodnutiami, ci uz dobrymi alebo zlymi.. problem je, ze nikdy nevies, ci riesenie, ktore si vyberas je v konecnom dosledku dobre alebo. na to prides az potom, cize cele to je opat vsetko o stasti, ako vzdy.

doubledog

ADP
niektori si vyberaju zivot v utrpeni zamerne, je to nieco ako trening duse.
ked trenujes, tiez si zamerne vyberas utrpenie a nie je to kvoli masochizmu. je to kvoli tvojmu rozvoju.

a podobne je to aj s vtelenim. v istom stadiu si uz dusa vtelenie nevybera, zostava bez tela.

ono je to samozrejme mrte komplikovane.
ale hrube crty toho celeho su zrejme.
ale aby sme si rozumeli, nevyberas si cely kompletny osud, skor si vyberas podmienky a okolnosti zivota, tvoje konkretne reakcie a spravanie su to, co zivot naplna.

Deria

lulita, divila by si sa, kolko toho clovek moze zmenit svojim konanim, comu predchadza prave myslienka. a ze mame vsetko iba z kniziek? ja som to spoznala aj na sebe samej, tak, ako mnohi ini. jeden cas som si to praveze chcela overit. pracovala som na sebe a zaujimave...... odrazu sa mi zacalo darit vsetko! vsetko bolo zrazu inac! nie, to uz nebola nahoda! pravda bez tej literatury, ktoru som citala, by som to nebola zvladla, pretoze som nevedela, ako to "funguje". clovek vsak velmi lahko podlahne negativne naladenej spolocnosti, v ktorej sa denodenne pohybuje.

anjelik*

Osud by sa dal najjednoduchšie priblížiť asi takýmto spôsobom...je mojim osudom dnes ísť do práce..nevyhnutnosť, ale je mojim slobodným rozhodnutím, ako ten pracovný čas prežijem..či sa budem cítiť dobre alebo zle. Sme skutočne uchytení v osude...sieti spomienok, nazývanou naša osobnosť...lebo sú nemenné, raz pre vždy stvorené..preto rozprávať o nejakej ceste mimo osud je zbytočné...:o)

ADP

doubledog - ak si každý pred vtelením osud vyberá, prečo je tu toľko utrápených ľudí? Len masochista by si vybral život v utrpení. Ak by tak bolo, každý by si vybral len šťastný a dobrý život. A vôbec, prečo si vybral vtelenie? Lepšie by mu bolo bez tela :) Alebo sa nemohol slobodne rozhodnúť a musel do tela ísť?

Lulita

to, ci si vyberame zivot zivot, ci je osud atd. to mozte akurat napisat, ze ste vycitali z kniziek, vacsina ;)

z nejakych osobnych zazitkov viem, ze clovek ma schopnost vycitit, co nastane v kratkej dobe, plus, ze nie sme len telo, ale mame aj dusu, ktora bez tela existuje dalej, ale niektore dalsie otazky, este zodpovedane nie su

kazdy nech zije tak, aby bol sam spokojny a robil spokojnych aj dalsich ludi a bude to dobre, zbytocne sa zaoberat vecami, ktore zmenit nevieme, alebo nevieme o nich ci ich zmenit vieme :)

doubledog

ADP
nie vsetci na to zabudli, staci sa ich opytat :)
akurat sa im nechce moc odpovedat, kedze na to potrebuju aj pripravenych posluchacov.