Operacia stitnej zlazy

Emily opat

Ahoj,

Ja sice odstranenu stitnu zlazu nemam, ale moja sestra ano. Bola na operacii asi 13 rokov dozadu. Je stihla, energicka, zdrava, jazva jej takmer uplne zmizla, vobec ju nevidno.

rusalka1987

pred casom som tu zistovala informacie o operacii, teraz uz mam po nej... Pan doktor super, starostlivost tiez :-) chcem sa spytat, je tu niekto po totalnom odstraneni stitnej zlazy? aky je zivot bez stitnej zlazy?

olivienka

mňa operovali kvôli autoimunitnej zvýšenej činnosti, ktorá sa nedala dobre zvládnuť liekmi... a to mi bývalo biedne, aj keď som mala práve hormóny ok, bývala som príšerne unavená, bola som schopná zaspať aj počas 5 minútovej cesty električkou, aj srdce búšilo, musela som brať lieky aj na srdce, lebo som mala tep aj 120 v kľude. po operácii akurát každé ráno zhltnem euthyrox 125 a fungujem bez problémov, mám energiu na školu aj na šport, na všetko :) takže mne operácia naozaj veľmi pomohla. akurát teraz pred vianocami som mala trocha zvýšené TSH, lebo doktorka chcela vyskúšať, či by mi lepšie nevyhovovalo, keby som užívala 2x do týždna 100 namiesto 125 (pri 125 som mala hormóny pri hornej hranici normálu), ale teda nebolo to lepšie, hneď som cítila, že som unavenejšia a zimomravá. ale to je tak jediný problém, že budeš musieť chodiť každého pol roka na kontrolu a tá potreba euthyroxu sa môže meniť, takže ti môže niekedy byť zrazu trocha horšie a potom zistíš u doktorky, že treba upraviť dávku.
držím palce :)

rusalka1987

dakujem velmi pekne, pomohla si mi...Mam tam uzlik taky ako male vajicko. Pri prehltani nemam poblem, len mi to trochu vidno a dost casto mi busi srdce...je to strasny pocit. A potom po operacii uz clovek funguje normalne?

olivienka

ešte k tým hlasivkám, zabudla som spomenúť, že som pár dní chripela, a bola som trochu zahlienená s tým, že sa mi nedalo dobre odkašľať kvôli bolesti. takže si pribaľ nejaké cukríky, to pomáha. a to riziko poškodenia hlasiviek je podľa mňa hlavne pri veľkej strume, prerastenej... keď chirurg poriadne ani nevidí, čo reže, vtedy sa asi môže stať, že omylom prereže aj ten nerv, ale to nie je tvoj prípad. myslím, že sa to vôbec nestáva často, len sa to musí spomenúť, ako jedna z možností, ale tak žiadna operácia nie je bez rizika

olivienka

to je dobre, že máš hormóny ok, pri niektorých chorobách šž býva problém dostať ich do normy aspoň ako tak, aby sa mohlo ísť operovať... no pred operáciou klasické predoperačné vyšetrenia - u internistu, krv, moč, rtg pľúc (ten asi len keď ti ho nerobili v priebehu posledných 2 rokov, či ako to bolo, mne ho nerobili nikdy, takže som musela), anesteziologické vyšetrenie (tam som v podstate len vyplnila dotazník, že či už som bola na operácii, či trpím nejakými problémami atď a potom sa ma doktorka pár vecí opýtala). potom som šla do nemocnice deň vopred, tam mi ešte brali krv, ráno tesne pred operáciou ma ešte poslali na krčné, to mi len pozrela, či mám hlasivky ok :) po operácii som bola v ten deň na pooperačnej izbe, dávali mi nejakú infúzku, inak sa nič zaujímavé nedialo, bolo mi fajn, len som musela ležať a trošku bolelo prehĺtanie. na druhý deň ráno som mohla ísť na izbu. tá bolesť pri prehĺtaní trvala možno týždeň, ale nič, čo by sa nedalo prežiť, skôr len taký diskomfort, a keď som si chcela sadnúť na posteli, alebo naopak ľahnúť, musela som si chytiť hlavu :D operovali ma v pondelok, domov som šla v piatok, to už som mala aj výsledky z histológie. v piatok mi aj vyberali stehy. to už som bola úplne v pohode, cestou domov sme sa ešte zastavili v tescu :)
a čo sa týka PN, záleží, akú máš prácu. mne zakázali 3 mesiace dvíhať ťažké veci, takže ak máš nejakú manuálnu, tak PN určite tie 3 mesiace. ale inak som už po mesiaci ani nevedela, že som na nejakej operácii bola, som ešte študentka a čakala ma ešte jedna skúška, takže som sa 2 týždne po operácii začala na ňu učiť :) a 6 týždňov po mi začínala znova škola, endokrinologička hovorila, že to nebude problém. a ani nebol

rusalka1987

ano, zaujima ma... mna maju operovat v marci, velmi sa toho bojim :-( vsetky vysledky hormonov co sa beru mam v norme, nemam ani hypo ani hypertyreozu...ale mam uzlik, pre ktory musi ist cela stitna zlaza von (je to mozne aby vsetko bolo ok? ako som rada)
ako to prebiehalo, pred operaciu a co po operacii? ako dlho si bola PN? vsade citam ze mozu poskodit hlasivky... som z toho riadne na nervy a este viac sa bojim narkozy...:-(

olivienka

rusalka, mňa operovali v Dolnom Kubíne... ale ak by ťa niečo zaujímalo všeobecne, tak ti rada odpoviem :)