Nechcem byt slaba zena

Príspevok v téme: Nechcem byt slaba zena
dievcca

Ahojte.
Nechapte ma zle, nie som feministka, pacia sa mi rozdiely medzi pohlaviami.
Ale... muzska povaha je predurcenejsia k uspechu, kym zeny vzdy, VZDY budu len tie, co rodia deti. Nech je to akokolvek, nech maju karieru aku chcu, su naprogramovane TUZIT po tom, aby jednoducho rodili a vsetko ostatne pre ne bolo bezvyznamnejsie. Studujem umenie, chcem byt umelkyna a mam z toho radsot, ale niekedy je mi tak neskutocne smutno z toho, ze som predurcena k slabosti. Ano, pre mna je rodenie deti slabost- nebranim sa tomu, niekto to robit musi, ale ja chcem byt slobodna. Od zeny sa ocakava, musi sa vzdat svojho doterajsieho zivota, prace a konickov, koli detom, muz pokracuje ako predtym, nic to prenho nemeni, cely zivot si buduje sam a nema ho poznaceny rodenim. A viem, ze nemusim mat deti- ale, haha, ale, moj mozog mi urobi muky, pretoze chemia chce, aby som mala deti a nedovoli mi byt ,,naplnena\" bez nich. Muzi su schopnejsi, nemam rada vsetky tie feministicke vypocty toho, ze sme ,,rovnake a lepsie!\". Su vybusnejsi, temperamentnejsi, individualnejsi, uvolnenejsi. Ma to vobec vyznam, pokracovat v tomto zivote a byt vecne slabsi, vecne nejaky prikvovac- nie dobrovolne, ale geneticky! S tym sa neda nic urobit! Tak casto vidim vsetky tie odtiene, kde je skratka jasne, ze muzi v tomto svete su viac. A to ani nezacinam o tom, co citim, ked vidim pomery v arabii, indii... Ale ved len tu, nizsie platy za rovnaku pracu... Muzi su predurcenejsi na uspesny zivot. Ja viem ze teraz zniem ako nazatrpknutejsia cat-lady pod slnkom, ale toto su take moje najsmutnejsie, najnahnevanejsie a najnespravodlivejsie predstavy a velmi by som potrebovala ine nazory, alebo hociaku spatnu vazbu.

holly

Prečo píšeš, že musíš mať deti, šak nemusíš keď nechceš, veď nežijeme už v nejakom 16 storočí! Rozhoduj sa sama čo chceš. Poznám ženy, čo nechceli mať deti ani ich nemajú. Tý to berieš ako nejakú povinnosť.Veď to ty rozhodnuješ o svojom živote! Chceš byť umelkyňa tak buď! Choď za svojím cieľom, ale musíš byť silná.

bystricanka

aj ja mam taku skussenost ze zeny su silnejsie ako muzi. neplati to samozrejme o kazdej zene a kazdom muzovi ale vseobecne zeni zvladaju viac tazkosti a muzi sa skor zosypu. a zeni aj dlhsie ziju co je dokazom toho, ze si vedia v zivote lepsie poradit.

kafe

dievcca, vidíš to moc tragicky. Po pôrode sa žena vôbec nemusí vzdať svojich koničkov či práce. Len väčšina žien je v takej situácii, že tú prácu/koničky musia nachvíľu odsunúť bokom a venujú sa jej po roku dvoch, keď je deculo väčšie. Prípadne ženy samé zlenivejú/nemajú viac energie venovať sa niečomu inému a tak sa venujú len rodine. Ja mám deti dve a veru nechápem o čom točíš - že by som sa vzdala svojho života. Popri deťoch sa dá úplne vpohode fungovať aj pracovne, aj sa venovať záľubám a plniť si svoje sny.
To, že ty vidíš nejaké odtiene - že muži sú viac - to ešte neznamená, že to tak je. Ja to tak napríklad nevidím (a ani v Indii a Arábii). A nezabúdaj, že za každým úspešným mužom je žena, ktorá mu vytvára podmienky na to, aby sa mohol naplno venovať práci. Kdežto úspešná žena si zmenežuje rodinné povinnosti i prácu sama, ale niekedy jej tak isto pomáha muž.
Ženy vždy budú tie, čo muža inšpirujú k tvorbe, k lepším výkonom, k vymýšľaniu a zlepšovaniu, kvôli ženám sa i vraždí a kradne a podvádza.. proste bez žien by to chlapov nebavilo - byť úspešný. Kto by ho obdivoval, ocenil.. nejaký druhý chlap?
To, čo ťa zväzuje, je len tvoj hlúpy pohľad na celú situáciu a to že ty vlastne CHCEŠ naplniť tie OČAKÁVANIA okolia. Lebo ak chceš byť slobodná, tak jednoducho budeš a na okolie sa vykašleš. Tak nechápem, prečo ťa to tak deptá?

Dadula56

Len zopar mojich myslienok, trocha bez ladu a skladu:).
Uz Mrska to nacrtla-porovnavas sa vylucne s tymi najlepsimi. Ono je to dobre v tom zmysle, ze mas potom motivaciu dosiahnut viac, ale tiez musis ratat aj s tym, kolko muzov je neschopnych.
Dalsia vec je, ze niekedy ani byt muzom nie je vyhra. Vidis len negativa svojho pohlavia, ale negativa maju obe. Je na nich vyvijany tlak, aby zarabali, aby dokazali uzivit casto 4-5 osob. Vela z nich na to nema dostatocne schopnosti a niekedy sa s tym tazko zmieria. U zeny sa este mizerna kariera spolocensky prepaci, u muza uz nie. Muz nema tu moznost sa realizovat v rodeni a rodine(do takej miery ako zena), zena ju ma a bude v nej podporena. Ak ideme na to z toho pohladu, aky si ty nacrtla, teda porovnavanie sa s tymi top muzmi, ti casto sedia v praci od nevidim do nevidim a na rodinu cas nemaju. Ten uspech ich velmi vela stoji, pretoze dany muz tu rodinu vacsinou chcel a teraz je o nu ukrateny. Deti vidi tak cez vikend...casto by sa chcel realizovat aj doma, ale jeho kariera a pracovna realizacia mu to nedovolia.
Dalsia vec-deti ta nikto nenuti mat. Pises, ze hormony ta donutia...nie nutne. Nemusi sa to stat. Ak sa to aj stane, zivot sa da zariadit vsemozne. Nie je nutne, aby si len preto, ze mas deti zahodila karieru a od porodu len varila, prala a cistila. Mas plno muzov,ktori nemaju problem sa postarat o dieta a prat, varit a cistit s tebou 50:50. Ak nie, mas na to rozne sluzby.
Ja osobne s vela bodmi,ktore si popisala suhlasim, este pred rokom/dvoma by to bol od slova do slova moj nazor. Myslim si vsak v poslednej dobe, ze aj to co pises, je iba tlak spolocnosti, hlavne zien, ktore maju pomylene, co to vlastne feminizmus je. Jednodcho sa z toho, ze zena ma dieta urobilo nieco dehonestujuce, nudne, trapne, zacalo sa to vnimat ako zahodenie zivota a podradna praca. Ale je to skutocne take hrozne?Vychovavat dieta je myslim dost kreativne a naplnujuce. Feminizmus s tymito nazormi znova dostava zeny akoby pod "nadvladu muzov", proti ktorej tolko bojuju, lebo aplikuju aj na zeny princip muzskeho sveta namiesto toho,aby vytvarali vlastny, zensky, plnohodnotny svet aj s tym, ze by zena pripadne mala deti.

Mrska Silvuska

dovolim si nesuhlasit...osobne si ja o sebe myslim, ze casto rozmyslam/zijem/konam ako muz. a? jednoducho som bola v takych zivotnych situaciach, ze som sa "prepla"...a dovolim si o sebe povedat, ze som silnejsia (nie vahovo) nez ktorykolvek - aj uspesny - muz...
rovnako si nemyslim, ze zeny su VZDY len tie, co rodia deti...mozno v minulom storoci, dnes nie...staci sa pozriet okolo seba, mas dost uspesnych, sebavedomych, silnych zien, ktore tu nie su len na to, aby porodili....
a kde si prisla na to, ze sa musis niecoho vzdavat, napr. vtedy, ak mas deti? vzda sa to, ktora chce. ta, ktora nechce, a ma podporu najblizsich, sa nevzda...
a na druhej strane, pozri okolo seba, kolko slabochov muzskeho pohlavia chodi po uliciach..