Nechcem byt slaba zena

Príspevok v téme: Nechcem byt slaba zena
dievcca

Ahojte.
Nechapte ma zle, nie som feministka, pacia sa mi rozdiely medzi pohlaviami.
Ale... muzska povaha je predurcenejsia k uspechu, kym zeny vzdy, VZDY budu len tie, co rodia deti. Nech je to akokolvek, nech maju karieru aku chcu, su naprogramovane TUZIT po tom, aby jednoducho rodili a vsetko ostatne pre ne bolo bezvyznamnejsie. Studujem umenie, chcem byt umelkyna a mam z toho radsot, ale niekedy je mi tak neskutocne smutno z toho, ze som predurcena k slabosti. Ano, pre mna je rodenie deti slabost- nebranim sa tomu, niekto to robit musi, ale ja chcem byt slobodna. Od zeny sa ocakava, musi sa vzdat svojho doterajsieho zivota, prace a konickov, koli detom, muz pokracuje ako predtym, nic to prenho nemeni, cely zivot si buduje sam a nema ho poznaceny rodenim. A viem, ze nemusim mat deti- ale, haha, ale, moj mozog mi urobi muky, pretoze chemia chce, aby som mala deti a nedovoli mi byt ,,naplnena\" bez nich. Muzi su schopnejsi, nemam rada vsetky tie feministicke vypocty toho, ze sme ,,rovnake a lepsie!\". Su vybusnejsi, temperamentnejsi, individualnejsi, uvolnenejsi. Ma to vobec vyznam, pokracovat v tomto zivote a byt vecne slabsi, vecne nejaky prikvovac- nie dobrovolne, ale geneticky! S tym sa neda nic urobit! Tak casto vidim vsetky tie odtiene, kde je skratka jasne, ze muzi v tomto svete su viac. A to ani nezacinam o tom, co citim, ked vidim pomery v arabii, indii... Ale ved len tu, nizsie platy za rovnaku pracu... Muzi su predurcenejsi na uspesny zivot. Ja viem ze teraz zniem ako nazatrpknutejsia cat-lady pod slnkom, ale toto su take moje najsmutnejsie, najnahnevanejsie a najnespravodlivejsie predstavy a velmi by som potrebovala ine nazory, alebo hociaku spatnu vazbu.

Sejla

Leela333 a ako ťa názor tých ľudí obmädzuje, či ohrozuje?? Nebráni ti to pokračovať v tom, čo robíš a ako to robíš, je to len na tebe. Vlastne neexistuje spôsob života, ktorý by ulahodil všetkým, dokonca aj tie mladé žienky domáce, čo rodia od 20tky a nikdy nepracovali, sa stretávajú s negatívnymi názormi a poznámkami ľudí s trochu iným pohľadom na svet.
A častokrát vtedy, keď sami nie sme presvedčení o svojich prioritách, berieme iné názory ako útok. Samozrejme vo výnimočných prípadoch naozaj ide o netolerantné napádanie a pohŕdanie druhým, lenže tým ten človek zhadzuje hlavne sám seba, takže ho môžeš pri všetkej slušnosti poslať akurát tak do jaskyne, nech si najskôr vyrieši svoje osobné komplexy a potom nech sa pokúša súdiť druhých.

Leela333

Zabúdate však na to, že stále sú ľudia - a dokonca aj mladí ľudia, čo na ženu, čo sa rozhodne nemať deti pozerajú ako na exota. Veľa ľudí tieto ženy odsudzuje, najmä "kariéristky", čo uprednostnili prácu a uznanie pred rodinou.

Takže tak. Síce máme možnosť voľby ako prežijeme život, ale sama zažívam, že ľudia sa mi snažia vtlačiť do hlavy ich názory, že život bez detí budem mať údajne nenaplnený a podobne.

Ale to predsa nie je známkou ich inteligencie, ak očakávajú od ženy, že sa bude starať o domácnosť. Proste vyrastali v prostredí, kde to fungovalo rovnako, a tak to považujú za správne spolužitie s partnerom.

Meretseger

Padol mi do oka akurát príspevok Sejly a plne s ním súhlasím. Čo dodať.
Ženy sú naprogramované túžiť po tom, aby rodili? Kde žiješ? V robotickom svete minulého storočia? Toto je totálna hlúposť, bez urážky.

Sejla

presne tak, "trochu oklieštené predstavy na umelca" fakt niekedy neuškodí trochu otvoriť mysel a pochopiť, že život bude taký, aký si ho spravíme. Ani táto spoločnosť, ani biochémia, ani zákon, ani nič nám nedáva také hranice, že by sa v jej medziach takmer každý nemohol realizovať. Máme možnosť výberu žiť tak, ako chceme a svet je už taký prispôsobený, že takmer akokoľvek sa človek rozhodne, vždy nájde odniekial podporu.
Leela333 nj ja neviem ako je to možné, všetci vidia len tých nechápavých valibukov, ale každý chlap, s ktorým som mala do činenia, upratoval minimálne pol na pol a s každým som sa musela biť o kuchyňu a varechu!

looft

dievcca, myslim ze sa mylis. Chapem tvoje pocity,ale vnimas svet az prilis falocentricky.

Uvedom si ze je to pozostatok doby v kombinacii s pesimizmom. Spominas indiu, vychod ako priklad. Tam su sto rokov za opicami (v niektorych oblastiach), nemozes cakat ze napr iran 16.storocia sa za 50 rokov prebudi do 21.storocia...

No nebudem tu opakovat to co pisali ini podomnou, naco. Len ti odporucim sa nad sebou zamysliet, trochu okliestene predstavy na umelca, no nie?! A ak uz nic ine, tak to vyjadri, mozno vznikne celkom zaujivamy manifest :D

Sejla

"muž by mal živiť rodinu, piť pivo a pozerať telku - žena by sa mala starať o domácnosť, variť a rodiť deti"
Toto je názor tradicionalistickej skupiny ľudí, dokonca by som to nenazvala ani ako "tlak" - lebo na nikoho netlačia, iba sa mylne domnievajú, že inak sa to ani nedá, bohužial čím menej človek používa rozum, tým ľahšie uverí tomu, že to tak proste musí byť a inak to neide.
Je úplná hlúposť, že žena nie je predurčená k úspechu, lebo musí rodiť deti - tak za 1.) žena deti rodiť nemusí - nikto ju nenúti, tie bio hodiny nebude žena ani počuť, pokial skutočne deti mať nechce. Pokial počas života zmení názor na deti a začnú jej tikať hodiny, bude deti mať nie pre bio hodiny, ale preto, že sama chce. Nerob sa ako obäť hormónov, človek bez vôle.
za 2.) to si snáď myslíš, že žena počas tehotenstva a po pôrode stratí mozgové bunky, alebo čo? Po pôrode sa može venovať kariére rovnako, ako dovtedy. Na rodinných povinnostiach sa môže podielať úplne férovo s ich otcom, tak ako spomínala xxy, prípadne si to môže zariadiť inak - pestúnka, upratovačka, pomocníci z rodiny, starí rodičia, rôzne pestúnske inštitúcie - jasle, družina, internátna škola a neviem čo ešte. "if there is a will, there is a way"
3.) aj ak by prvé dva body boli nemožné, vedz že ŽENA JE PREDURČENÁ k úspechu a to aj napriek tomu, že musí sa sama starať o deti, o domácnosť a pri tom môže mať úspešnú kariéru - síce sa to niekedy nezdá, ale takéto myšlienky podporuje aj zákon, je povinný rešpektovať zamestnávatel - a hoci ÁNO -> je to sto krát ťažšie, než úloha akokoľvek uznávaného, úspešného muža bez detí - ALE je to možné a existujú ženy, ktoré sú toho dôkazom
4.) a vôbec, kto povedal, že len mať deti, vychovávať ich, starať sa o domácnosť, variť a podporovať muža v jeho kariére, je niečo podradné, neúspešné a ľahké? To, že si tak niektorá žena zvolí žiť ešte nie je dôvod na jej odsúdenie

Leela333

xxy, bohužiaľ, väčšina mužov, čo som dosiaľ spoznala žijú v tom presvedčení, že žena je predsa na to, aby sa starala o domácnosť, o deti, o varenie, veď si to má nejak zariadiť, aby to stíhala.

Keď počujem takýto názor, normálne to vo mne vrie.

Leela333

Píšeš mi z duše. Ja nechcem mať deti, rozhodla som sa tak už dávno a doteraz som názor nezmenila. Mám na to veľa dôvodov (jedným z nich aj strašná fóbia z pôrodu aj celkového tehotenstva :D). Problém je, že asi ťažko nájdem muža, čo by dokázal prežiť život bez detí.

xxy

a co s tym chces robit? nemyslim, ze zeny su slabsie ako muzi, iba ak fyzicky a mozno su trosku nedocenene. tiez si myslim, ze muzi tiez nemaju vsetko lahke, tiez je na nich kladeny tlak, len si to neuvedomujes. no a dnes to neni ako v dobe kamennej, da sa sklbit kariera s deckom, avsak muz musi tiez prilozit ruku k dielu, no a to uz je na tebe, akeho patnera si najdes.