Potrat - sloboda rozhodovania vs. pravo na zivot

Príspevok v téme: Potrat - sloboda rozhodovania vs. pravo na zivot
Magy

Zakladam tuto temu kvoli tomu, aby ste sa TU mohli vyjadrit so svojim nazorom na danu vec.

Poprosim pouzit vlastny rozum a zmysluplne argumenty, nie vyguglene citacie, prip. nazory inych ludi, znamych, rodicov, politikov, cirkvi...

Diskutujte slusne a bez napadania ostatnych za ich nazory.
--
A aby som to zacal a postavil sa na niektoru stranu, tak uvadzam svoj nazor: Kazdy z nas (s vynimkou svojpravnosti zbavenych ludi) ma vylucne pravo rozhodovat o svojom zivote, svojom tele A VSETKYCH JEHO SUCASTIACH.
Ako legislativne, tak aj fyzicky.
A teda v pripade zeny aj o plode vnutri nej, kedze je priamo zavisle na jej existencii.

lost

Magy, ano su to svine, ale nebolo to nemecko, to bol iny pripad, lebo bol fotacik na rovnom useku okresky, kde bola 50 a my sme isli 90-100.. dovod preco tam bola 50? mne do dnes neznamy..
nemusim snad pripominat, ze tie fotaciky nemaju zmysel, kedze domaci ludia tam hned po nom zryclia a idu kludne aj 200 v tuneloch na ronvakych okreskach, co povazujem za sialene, i ked adrenalinove..
proste si ides nikde nic a zrazu cvak ;)
stavim sa ze by si tiez naletel na zopar takychto pasci.. (v danej krajine bolo mnoho "30" obmedzeni, zabudnute znacky.. chapes co myslim, ved to nie je normalne.. i ked zatial mi nic neprislo (pohladnica) takze mozno to ani nebude, ale mozno bude..)

a vidis,
"to ze je nieco legalne este ani zdaleka neznamena, ze to je aj zodpovedne."
to iste mozem napisat o sexe :D
to ze v 15 uz mozu, neznamena ze je to zodpovedne :P

Leela333

lost, čo spred 10 tisíc rokov je pre nás podľa teba poučné? V tomto prípade čo tu preberáme?

Nie, prehodnotíš svoje názory na sex napríklad. Prehodnotíš svoj názor na to zostať so ženou stoj čo stoj, lebo zostala tehotná, hoci si ako partneri nevyhovujete. Prehodnotíš aj to, či sa dá porovnávať výchova dieťaťa s platením nájmu a podobnými tvojimi príkladmi.

Potrat je pre teba lenivosť riešiť problém? Potrat sám o sebe je ťažké rozhodnutie a ty to pokladáš za lenivosť? Ak by sa ťa vtedy tvoja mama aj vzdala, teba by to nijak nepostihlo. Nevedel by si ani to, že si sa mal narodiť.

vinea

Lost. Veľa záleží aj od partnera. Ty si taký muž, žeby si tú ženu asi nenechal v tom samú, proste si asi zodpovedný, pomohol by si, nebola by odkázaná sama na seba atd..

No niekedy je byť takto múdry, zodpovedný, uvedomelý, atd atd aj na škodu....lebo ja takto celý život zmýšľam rozmýšľam, podľa toho aj žijem a bábo v nedohľadne :D Tak len toľko k tomu....že niekedy "krásna nevedomosť a nezodpovednosť" :))

Magy

lost - mylis si pojmy a dojmy. zase.
to ze je nieco legalne este ani zdaleka neznamena, ze to je aj zodpovedne.

btw, to o com si pisal, zjavne autobahn s nelimitovanou maximalkou nebola, ked ti nasekali pokuty a udajne sa tam nesmies ukazat.

a veru, sviniari su oni, ze ta prichytili, nie ty, co si porusil zrejme hned niekolko pravidiel cestnej premavky. vsak?

lost

ale dava to zmysel nie ? :)
mam chut spravit prieskum, kolko ludi na smrtelnej posteli lutuje potrat.
pretoze
potracaju zvacsa pre to, ze
1. skola
2. praca

tj. defacto peniaze

a to prave lutuju, "pracu" "peniaze"

a v neposlednom rade aj to, ze "malo casu s rodinou, priatelmi"

neviem, ale matematicky mi to zase nejak samo-seba neguje..

ako keby mali ludia uchylku robit chyby ktore potom budu mat moznost lutovat...

nehovorim ze je clovek neomylny tvor, ba priam naopak, ale uznat si chybu a snazit sa ju vyriesit je podla mna vzdy lepsie, ako chytit metlu a sup s problemom pod koberec..

resp, chyby budu vzdy, ale ak by aspon bolo menej tych ktorym sa dalo predist..

lost

cim dalej tym vacsi zmysel mi to dava.. namiesto toho, aby sa problem riesi, tak sa
"odstrani"
a tym padom myslim si, ze ani pre vztah samotny to nie je nic pozitivne..
40-50% rozvodovost tiez napoveda o niecom..

i ked, to je uz jedno :D dopracoval som sa k novej pointe, ked uz nie nezodpovednost, tak aspon "lenivost riesit problem" :P

lost

funny fact

moja mama ma mala v 17tich a porodila v 18.
neviem teda kde a co studovala, ale tiez ma mohla dat lahko prec

(ano viem ze by sa vam to pacilo :P )

ale nedala, evidentne zijem..

preco?

lebo hladali riesenie..

tiez mohli cakat, ze "ale tak dajme to prec, co tam po nom, aj tak bude nepodarok, zasijem sa na nejakej VS, potom v nejakej praci, uzijem si svet a potom mozno dame dalsie dieta, tak nie?"

lost

Magy, v com konkretne riskujem? ze som isiel "200" v nejakom cervenom ziguli, to je nezodpovedne? :D
nie vo vsetkych krajinach je to nelegalne, hint: autobahn.

Leela333
ano nezijeme, ale z minulosti sa tiez mozeme poucit :)

tak ja som skor myslel s tym slovom triezvo pricetny muz, skor toto

férový muž

ktory ma v moralnych otazkach jasno..

vychadzal som z toho, ze ani mna sa nepytaju "mas z coho zaplatit najom?" ale proste musim - ak nie, idem pod most (ale ani neviem ci tu v okoli nejaky je)..

neupieram to pravo tak uplne, skor som narazal na to, ze vzdy je teoreticky moznost ako to zvladnut.. a urobit podmienky lepsimi, napr v tom pripade studentka otehotnela..

a co konkretne prehodnotim?

myslis ze ak budem mat vazny vztah a budem mat to "stastie" ze povedzme na prvy-alebo druhy- sex partnerka otehotnie, ze zdrhnem ?

Leela333

lost, ale my nežijeme pred 10 tisícimi rokmi, tak sem nepleť takéto teórie. Je jedno, či je táto doba horšia alebo lepšia, je to teraz tak sa nezaoberajme tým čo by mohlo byť v minulosti. Je to zbytočné a úplne mimo témy.

Prepáč, ale nie je to ani kruté, ani reálne, je to úplný nezmysel.

Aj príčetne triezvy muž sa môže na ženu vykašľať. Nič nemusí. Žena od neho môže maximálne vymámiť príspevky na dieťa, ale čo jej to bude platné, keď dieťa ju bude stáť omnoho viac, nebude ho mať kde nechať, keď bude musieť ísť do roboty, bude sa oňho starať sama a ešte bude musieť stíhať domácnosť, platiť účty, zarábať atď. Preto neupieraj žene právo sa rozhodnúť.

Myslím, že tieto názory veľmi prehodnotíš, keď konečne zažiješ vážny vzťah.