Magnetická rezonancia

Omen

@ Števo, štuple do uší? To sa niekto nesprávne vyjadril! V ktorom meste by to malo byť? Ak napíšeš, overím ti to.

@ Pre tých, ktorí si myslia, že pri vyšetrení chrbtice formou MRI sa kontrastná látka nepichá - MYSLIEŤ SI a VEDIEŤ sú dve rôzne VECI! Ak lekár spozoruje vo vyšetrovanom priestore útvar, ktorý tam nemá čo hľadať, pichnú pacientovi kontrastnú látku (za predpokladu, že nie je kontraindikovaná), aby mohol daný útvar vyhodnotiť!

Stevo7

Ďakujem za rady. U nás sa nedávajú slúchadlá a hudba už vôbec nie. Iba štuple do uší, ktoré sú podľa skúseností pacientov čo na MR už boli i tak na nič...Každopádne úprimne ďakujem.

Omen

Števo, autohypnózu nepotrebuješ, potrebuješ LEN vydržať niekoľko minút bez pohnutia a riadiť sa príkazmi. Počas zobrazovania sa nesmieš hýbať ani hovoriť, lebo aj ten najmenší pohyb môže spôsobiť rozmazanie obrazu, a to znehodnotí výsledky MRI.
Do mája máš času dosť, aby si to nacvičil (púšťaj si relaxačnú hudbu) a ak nie, tak to povieš a môžeš dostať sedatíva a do slúchadiel hudbu.

Stevo7

Kubo11 a Omen, vďaka. Bohužiaľ, nie každý sa vieme dostať do autohypnózy. Obavu mám z ihly (kontrastnú látku mi ešte neaplikovali) a, hlavne, v nepohnutia sa. Skúšal som to doma si cvičiť, ale nešlo sa nepohnúť niekoľko minút. Podľa lekárov mám nepokojnú dušu a srdce a tak nevydržím ležať bez akéhokoľvek pohybu ani počas spánku.Mám za to, že toto je trauma u viacero ľudí. Už pri CT som s tým mal problém a vďaka reakcii lekára tam vznikol akýsi blok. Viem, že všetko je o mysli, no sú veci, ktoré sa nedajú ovplyvniť "ľavou zadnou".

Omen

Nie je pravda, že pri MRI sa kontrastná látka neaplikuje, tá sa aplikuje aj pri CT, ak si to situácia vyžaduje. U teba, Števo, je to dosť NEpravdepodobné! Lekár z CT nebude na MRI, o klaustrofóbii ich informuj a vydržíš to! Je to len pár minút, nebudú ti skenovať celú chrbticu, či? Posilňuj psychiku, každú voľnú chvíľu si opakuj, že to zvládneš a zvládneš to! Čoho sa vlastne bojíš - ihly alebo kontrastnej látky?

Kubo11

Stevo7 - zbytočne sa strachuješ. Pri MRI sa nič nepichá. Len oproti CT je tam silný premenlivý hluk. Dostaneš chrániče sluchu. Na niektorých pracoviskách púšťajú hudbu. V ruke budeš mať balónik, ktorý stlačíš ak by ti bolo moc zle. Pred vyšetrením vypíšeš dotazník. Po zosnímaní ti dajú CD s obrázkami a na druhý deň ti príde na e-mail výsledok od MUDr., ktorý vyhodnotil snímky. Teda aspoň u mňa to tak bolo. Nemal som sa čas ani na to pripraviť, lebo som išiel hneď v ten deň čo som si bol dohodnúť termín. Ja som mal zatvorené oči, ale občas som otvoril keď bola pauza - ticho. Bol som celý ako keby v rúre, ale bolo tam svetlo. Potom som sa radšej uviedol do autohypnózy a dýchal som čo možno najpomalšie, aby som nemal rozmazané snímky. Prebral som sa až keď sa ma lekárka dotkla. Potom som si spomenul že sa mi zdalo o tom, ako som raz ležal pod naštartovaným autom a zisťoval zdroj divného zvuku. O rok pôjdem znova - a rád. Je to sranda ako jazda toboganom.

Stevo7

Dobrý večer,

v máji idem na Magnetickú rezonanciu. Mám obavy a tak trochu aj strach z neznámeho (v minulosti som bol na CT - mám z neho veľmi nepríjemnú skúsenosť vďaka lekárovi, ktorý mal sprosté poznámky na mňa), Mám miernu klaustrofóbiu, ale to nejako zvládnem. Čoho sa skutočne (a nielen v tomto prípade) bojím, je ihla a teda aplikovanie látky, hoci vysielajúci neurológ ma ubezpečil, že mi nebude aplikovaná. Veriť mu ale nemôžem. Strach mám z dĺžky celého procesu - nevydržím toľko bez jediného pohybu. Skúšal som to doma a ani náhodou...Idem na vyšetrenie chrbtice, výrastkov atď.a čím viac sa blíži termín, tak ma ovládol strach...

marina martina

Ahojte aj ja by som chcela napisat k teme MR. Objednala som sa na MR v Žiline v FNsP a bola som uplne mega spokojná. Som klaustrofobička a strašne som sa bála všetkého čo ma bude čakať v tuneli. Popis zažitku: poslali ma do kabínky pichli mi do žili kontrastnu látku na neskoršie použitie a chvilku som čakala, zavolali ma a povedala som pani ktorá ma sprevádzala že sa strašne bojim a mam klaustrofobiu ona mi povedala aby som sa nebála že je stále so mnou. opytala som sa jej kde budem mat približne hlavu kedže mi snímali mozog..povedala v strede..nebola som nadšena ale utesilo ma to svojim sposobom pretoze som si myslela ze tam budem od hlavy po päty..uz ked som si lahla dala mi balonik keby niečo a povedala vy to zvladnete..dala mi taku srandovnu klietku na hlavu a sluchatka... mala som otvorene oci..nezatvarala som ich musela som vediet ako bude nadomnou ten tunel pretoze pre mna to bolo velmi podstatne.neskor som ich vsak zavrela...a dychala som a dychala tak silno a nahlas ze som vedela ze ma to mojim sposobom upokojovalo...to ze som mohla dychat ako keby cerstvy vzduch..maju to naozaj spičkovo zabezpečene a vedia čo robia..bola som v tuneli nejakych 12 -15 minut..a neviem preco ale ked to tak buchalo a ramusilo tak som bola radsej ako ked bolo ticho..predstavovala som si ze som na masáži alebo v solárku a ja sa opalujem..opakovala som si ze to zvladnem a zvladla som..pritom keby ste vedeli aku som mala pred vysetrenim fantaziu ze pristroj prestane fungovat a mna nevytiahnu...blbost..nerozmyslajte vobec nad takym niecim..a strasne chcem pochvalit tych ludi co tam pracuju su uzasny a su pri vas..neboj te sa papa a drzim palce a inak skoro som tam zaspala :)

retner

dobrý deň ja sa chcem opýtať bola som na MR dva krát ani raz som nezvládla prvý krát som dostala panický strach teraz mam isť zase pomožu mi niejake lieky na ukludnenie