deň narcisov

o hpv

PRE TYCH S HPV
vysvetlenie k HPV kopirujem: kondylomata sú spôsobené na 90% podtypmi 6 a 11 HPV virusu. Tieto podtypy sami o sebe nespôsobujú rakovinu a to ani v oblasti krčka maternice. Z podtypov, ktoré rakovinu vyvolávajú ,sú to najmä sérotypy 16, 18, ale aj 33 a 45. Preto sú kondylomata rizikovým faktorom, lebo keď sa už vyskytujú, mohla nastať infekcia aj tými typmi, ktoré sposobujú premenu zdravých buniek na nádorové. HPV infekcia môže viesť k rakovine análneho kanála, infekcia môže postihovať aj dutinu ústnu, pažerák, spojivkový vak a môže sa preniesť aj manuálnym kontaktom. V súčasnosti sa pracuje aj na vývoji tzv. liečebnej vakcíny pre tých, ktorí sú už HPV pozitívni na rizikové podtypy HPV, ale ešte nemajú onkologické ochorenie, avšak takéto typy vakcín zatiaľ nie sú k dispozícií. Rutínne vyšetrovanie análnej oblasti sa zatiaľ nevykonáva, ale sú už určité odporúčania pre vysoko rizikové skupiny a podobne

elissa

Ach, Sveto, skoda, ze som ta nestretla skor a moj kamarat zomrel na rakovinu mozgu. Moja teta ma rakovinu prsnika. Este ze ma nasadenu chemosku a nedavaju jej len vitaminy a enzymy...

svetoslav

Slusly_muz, samozrejme, ze neide o chut, to bola len moja ironia ako odpoved na Elissin ironicky prispevok. Kazdy moze mat presvedcenie ake chce, no to moje osobne presvedcenie je, ze chemoterapia viac skodi ako pomaha. Inac povedane, v pripade stanovenia diagnozy rakovina je dokonca nic nerobenie lepsie ako uzivanie chemoterapie. Chemoterapiu nepovazujem za liecbu - ani za hlavnu a ani za doplnkovu. Chemoterapia je uplne scesna, neucinna a skodliva metoda. Ale ako vravim je to moj nazor. Ak by mne diagnostikovali rakovinu, tak o chemoterapii by som ani len neuvazoval. Ak niekto iny ju chce, prosim, je to kazdeho osobna a slobodna volba.

slusny_muz

svetoslav, ani nejde o to co chuti, ale co je ucinne, samozrejme, je dobre ak uz diagnostikuju rakovinu spravit preto vsetko aby sa clovek z toho dostal, takze kazda doplnkova liecba je na mieste....

svetoslav

Elissa, kazdemu podla jeho gusta. Niekomu chuti chemoska, inemu zasa vitaminy a enzymy. Ja osobne by som si chemosku nadal, ani keby mi za to zaplatili :-)

elissa

Ach, Sveto, skoda, ze som ta nestretla skor a moj kamarat zomrel na rakovinu mozgu. Moja teta ma rakovinu prsnika. Este ze ma nasadenu chemosku a nedavaju jej len vitaminy a enzymy...

ethel

Svetoslav,som rada,že si sa vyjadril v tejto téme.Chápem ťa,tolerujem tvoj názor,rozumiem ti.Bola to debata na úrovni a tak sa mi to páči..

svetoslav

Ethel, to je v poriadku, kazdy ma predsa svoju vlastnu slobodnu volu a moze sa stotoznovat s kym chce. Cielom tejto diskusie bolo prezentovat rozne nazory, co si myslim, ze splnila. Kazdy si z nej odnesie to, co je mu/jej blizsie.

bubinka

inak, ja si vždy "kúpim" kvietok a prispejem, deň narcisov je ais jedinou normálnou kampaňou, kd eje viac menej istota, že vyzbierané peniaze aj poputujú tam, kd eskutočne majú, do nemocníc...a keďže rakovinou trpel nejeden človek v našej rodine, a mýslim, že dnes je to bežné, že sa vyskytne táto choroba už takmer v každej rodine,čo je veľmi smutný fakt.