deň narcisov

slusny_muz

AHoj Svetoslav. No odstranit priciny rakoviny, vobec nieje take jednoduche, keby bolo tak sa nepouzivaju konvencne metodz a nevyvijaju nove tenchologie na odstranenie rakovinovych buniek. To by sme museli ist na uroven DNA, resp. transkriptov, pretoze pravdepodobne sa jedna o mutaciu na urovni DNA a tym padom aj na urovni proteinov. Staci zamena jednej aminokyseliny a protein ktory ma urctitu funkciu, tak tuto funkciu strati ak tatkato mutacia nastanie u proteinov, ktore su esencialne pre bunku je zle. Telo ma svoj syzstem ktroym odlisuje svoje vlastne struktury od cudzich. Rakovinove bunky sa tvaria ako telu vlastne a na vonok je vsetko v poriadku, len je chyba v ich nekontrolovanom deleni. V dospelom jedincovi je asi tazko robit nieco ako delecie genov, takze ostava len bojovat s dosledkom rakoviny.

žena

Začala som si tie tvoje príspevky čítať pozornejšie, Sveťo, uznaj, už len to, že 99% ľudí onkologovia chemoterapiou zabijú, prepáč ale v tom sa mýliš

zena

Drahý Svetoslav, naozaj som to všetko nečítala pozorne, ale moja naj kamoška je onkologička a dosť o tom viem + mama mala rakovinu + mám info za zahraničia a preto s tebou nemôžem suhlasiť

svetoslav

Mila zena, vidim, ze si vela veci bud nepochopila, alebo si moje prispevky necitala pozorne. pani Sirackej patri moja ucta. je to stara mila, usmievajuca sa pani. Urcite svoju pracu mysli uprimne. Bohuzial (a to dufam) si ani sama neuvedomuje ako svoje meno prepozicala sice peknej myslienke, ale zvratenemu a mulnemu prevedeniu. Asi opat budem zniet sokujuco, ale podla mna nemozte urobit nic horsie ako si kupit narcis od Ligy Proti Rakovine, pripadne ich akokolvek podporit. Ja by som im nedal ani korunu. Preco? Odpoved: skuste si otvorit ich stranku a precitat si tam zopar clankov. Neviem ako u ostatnych, ale vo mne to prebudza velmi silny dojem, ze tato nadacia funguje ako PR agentura pre farmaceuticky priemysel produkujuci rozne chemoterapie. Ano clanky su pisane velmi milo, vznesene, cloveku sa priam slzy tlacia do oci. Ale skuste si uvedomit aj obsah toho, co tam pisu, ako propaguju nove "vydobytky" vedy vo forme novych chemoterapii, cielenom ozarovani a inych, podla mojho presvedcenia zvratenostiach. Dufam, ze pani Siracka to mysli dobre a ze zije v omyle. Tym nech je jej odpustene. V opacnom pripade sa vedome spoluzicasnuje jedneho kolosalneho podvodu na ludstve a jeho vyvrazdovani. Ano, ano, viem, opat silne a sokujuce, pre mnohych urcite poburujuce slova, no ine bohuzial nenachadzam. Inak prajem pani Sirackej vsetko dobre a dufam, ze to co cini, cini v dobrej viere a nie umyslom.

zena

nahodou som sa sem dostala a vidím, že sa začne o niecom diskutovat a pri konci je diskusia na míle vzdialená od pôvodnej. Tu niekto navrhol aby sme podporili deň narcisov a na konci sa rozoberajú najnovšie výskumy liečby...ale páči sa mi to a kúpme si narcisy, myslím že MUDr.Siracká je zárukou, že peniaze sa dostanú tam kam majú.

svetoslav

Este dovetok: nemyslim si, ze najdenie specifickej sirokospektralnej molekuly alebo nejakeho "nanorobota" je riesenim. Treba si uvedomit jeden zasadny fakt: rakovinova bunka nie je problem. Aj v zdravom cloveku sa denne vytvori niekolko tisic, niekedy az miliony rakovinovych buniek. Zdrave telo ich vie bez problemov odburat. Problem nastava vtedy, ked telo zacne rodukovat viac rakovinovych buniek ako ich je schopnych zvladnut. Riesenim teda nie je len ich umele zabijanie nejakymi molekulami alebo nanorobotmi. Cielom je predovsetkym: 1. odstranit priciny tvorby velkeho mnozstva rakovinovych buniek (chemicke poskodenie, fyzikalne priciny ako rozne ziarenia, pripadne geneticke faktory) a 2. posilnit schopnost tela odburavat rakovinove bunky. Ziadne ine riesenie nemoze viest k trvalemu uspokojivemu rieseniu situacie. Co robi chemoterapia? Sice prechodne zvysi nicenie existujucich rakovinovych buniek, ale ako vedlajsi efekt sposobi: 1. destrukciu vnutorneho prostredia organizmu. Cize po vysadeni sa mnozstvo novovznikajucich buniek zvysi a 2. oslabi imunitny system, cize jednu z hlavnych zbrani organizmu proti rakovine. Vysledok je jasny: po pociatocnom zdanlivom ustupe nadoru a mylej predstave, ze pacient nad rakovinou "vitazi" nastane v druhej faze po vysadeni zvrat a nove ovela mohutnejsie bujnenie. Potom uz je len otazkou casu, kedy nova vlna chemoterapie pacienta zabije - ci uz druha, tretia, pripadne stvrta. To je uz ale v podstate jedno, pretoze pacient sa dostal do smtriaceho koloehu, z ktoreho uz cesta spat neexistuje. cesta spat existovala na zaciatku pred chemoterapiu, neskor uz ale nie. Bohuzial taka je skutocnost. Ja sa len divim, ako malo ludi doteraz celu tuto saradu so smrtou prekuklo. Bohuzial 99% pacientov stale veri v neomylnost sucasnych sarlatanskych onkologov a nechavaju sa nimi doslova zabijat. Viem, su to silne slova, ba priam sokujuce, ale je to tak. Pravda nikdy nebyva prijemna...a toto pravdou je...bohuzial, krvavou a smutnou pravdou...

svetoslav

slusny_muz: tvoje pripomienky beriem a akceptujem. Vidim, ze mas celkom prehlad. Mnou uvedene priklady su len ciastkove vyseky celkovej mozaiky. Vo svojich prispevkoch som to aj vyslovene zdoraznoval. Rakovina nie je jednoducha choroba, ma mnoho stranok a tak aj liecba je mnohovrstevna. Vitamin B17 a proteoliticke enzymy su iba jej parcialne zlozky. Co sa tyka napriklad tych proteolitickych enzymov, tak na Slovensku je mozne zohnat len Wobenzym. Ten ale obsahuje len cca 40 mg trypsinu a 1 mg chymotrypsinu. V zahranici je mozne zohnat aj silnejsie pripravky obsahujuce vyse 100 mg trypsinu a 40 mg chymotrypsinu v jednej tablete. Donedavna sa vyrabal aj Wobemugos ale z neznamych pricin (teda neznamych obrazne, mne su tie priciny dobre zname) sa uz nevyraba. Ale aj tak je mozne zohnat ine silnejsie pripravky. Problem peroralneho uzivania enzymov spociva v ich limitovanej vstrebatelnosti. Cast obsahu tablety sa moze znehodnotit v kyslom prostredi zaludka (preto su tablety obalene vrstvou rezistentou na zaludocne kyseliny) a dalej aj ta zostavajuca cast tabliet, ktora uspesne dorazi do tenkeho creva, tak sa v nom nemusi cela vstrebat. Preto je lepsie ak sa proteoliticke enzymy podavaju vnutrozilovo, teda ak sa obide traviaci trakt. Donedavna jedna ceska farmaceuticka firma vyrabala pripravok pod nazvom Trypsin Retard urceny pre vnutrozilne pouzitie. Ale opat z "neznamych" pricin tento liek povodne pouzivany na vnutorne zapaly a opuchy, ale neskor uzivany aj ako sucast onkologickej liecby, prestala vyrabat. Takychto "nahod" a hadzanie polien pod nohy onkologickym pacientom by som vedel uviest desiatky dalsich. Podla mna je to jasny dokaz toho, ze niekomu velmi vadi ak by sa dostali do verejneho povedomia tieto uspesne a vysokoucinne sposoby liecby. Niekto silou mocou sa snazi udrzat "v kurze" toxicke, no predovsetkym drahe (a to drahe je hlavne!) cytostatika a ozarovania. Kto to asi bude, si moze kazdy domysliet sam. Odpoved je viac-menej uvedena v mojich predoslych prispevkoch.