Ako sa osamostatniť,možno založiť rodinu?

Príspevok v téme: Ako sa osamostatniť,možno založiť rodinu?
Bancer

Budem mať 20. Mám priateľku s ktorou sme spolu skoro 3 roky. Ona bude mať 19. Bavili sme sa o spoločnom živote a tešíme sa naň. Ona ide určite na VŠ a ja neviem. Mám poslané prihlášky, je istá šanca, že ma zoberú, mal som na strednej výborné študíjne výsledky. Môj problém spočíva v tom, že by som sa chcel osamostatniť od rodičov, nájsť si s priateľkou spoločné bývanie (možno to bývanie až o 5 rokov po výške). Ide o to, že ak nepôjdem na výšku môžem ísť pracovať,budem bývať u rodičov a môžem čo-to našetriť na nejaký byt alebo dom. Moji rodičia prispejú ale určite málo, prijateľkyny rodičia sú na tom dosť dobre a určite by nás podporili finančne. Takto vidím reálnu šancu byť s priateľkou a založiť si neskôr rodinu. Možno mať i ten byt/dom do 5-6 rokov. Ale ak pôjdem na výšku, nič nenašetrím, od rodičov sa tak ľahko neosamostatním a o spoločnom bývaní ani nehovorím. Neviem, možno to vidím zle. Ako ste vy riešili svôj prvý byt/dom, založenie rodiny, školu, koľko rokov ste asi mali atď. Každú radu si cením a ďakujem za ňu, lebo naozaj neviem ako sa rozhodnúť a čo robiť...

lizinka

Suhlas s ajou02..ja som Ing.(jeden z najtazsich oborov)..a nemozem najst pracu, kedze nemam prax, ani znamosti..dnes ma uz "titul" skoro kazdy..a vacsinou lacno ziskany(nie je titul ako titul)..paradoxne, viackrat som musela poslat ziadost bez titulu, aby som mala vacsiu sancu sa vobec niekde zamestnat..takze..este raz ked si to zhrniem, na VS by som uz mozno nesla, ale radsej si setrila na byt a robila od 18tich..teraz mi ide na 30 a nemam nasetrene nic, som rada, ze robim za 500 mesacne..a to som z tych stastnejsich, co maju pracu..dnes uz VS neznamena skoro nic..vsetko je o znamosti a sikovnosti..moja skusenost.

lost

Aja02

rad vidim niekoho kto neradi VS :P
len tak medzi nami, ty mas VS ?
(pytam sa preto, lebo ma zaujima ako ludia rozmyslaju, ohladom tohoto VS a ich buducnosti)

ak nechces odpovedat, kludne ignoruj, nevadi, ja len zvedavost :)

lost

napadlo mi este nieco..

ako vidim situaciu

chod radsej na VS :)

sice som odporcom tohoto riesenia, avsak

UZI SI KYM MOZES !!!

pozri sa kolko ludi je bez prace, pozri sa ako nas nasa vlada okrada a ako coskoro znici cele slovensko, pozri sa do akeho pekla ide kapitalizmus.

vyuzi skolstvo zadarmo :)

VEDOMOSTI - posledna komodita ktoru ti niekto zoberie, Rspektive, komodita ktoru ti NIKTO zobrat nemoze! A nikdy ani nezoberie..

ak chces investovat a nemas kapital, len cas, zvolil by som vedomosti, pokial teda nemas sakramentsky dobry podnikatelsky plan.

but, the choise is YOURS ;o)

pMária

Keď budeš zarábať a nebude veľká inflácia, môžeš si založiť stavebné sporenie. Za 6 rokov si môžeš kúpiť pozemok v dedine ktorá sa ti bude páčiť. Požičiaš si na nízky pevný úrok na hrubú stavbu malého domčeka. V tom čase bude tvoja terajšia priateľka už stará. Nájdeš si mladšiu, krajšiu, rodinne založenú.

Aja02

Aby sme si objasnili situáciu. Aký odbor chceš ísť študovať? Nechápem na čo mu tu všetci radíte aby išiel na VŠ, keď dnes je už úplne jedno či má človek VŠ alebo nie. Samozrejme netvrdím, že je na nič, ale naozaj záleží všetko od toho, aký odbor chce ísť študovať. Keď je s VŠ lepšie uplatnenie a vyšší plat, prečo sedí polovica absolventov VŠ na úrade práce? Už dosnívajte. Keď má niekto titul, vôbec mu to nezaručí prácu a už tobôž nie vyšší plat.

jajka001_

myslim ze v dnesnej dobe sa fakt najlepsie oplati zalozit rodinu v 35, pricom muzi to maju vzdy lepsie - netaha ich to tak po babatku a netikaju im biologicke hodiny. neponahlaj sa lebo si premrhas sance. ked uz zacnes pracovat, budes pracovat, dobre pocuvaj - 45 rokov! a uzivat si uz nebudes, ked budes mat zavazky. tak len chod pekne na skolu, uzivaj si slobodu a mladost s priatelkou, cestujte, brigadujte, nech si na to cestovanie zarobite, zbieraj skusenosti a v 35 rozmyslaj ako si z usetrenych penazi vezmete hypoteku aby ste ju spolocne s tvojou vyvolenou mohli 30 rokov splacat. a najdi si taku pracu, aby si tych 40 rokov vladal pracovat. lebo zdravie je to najdolezitejsie. ked prides o zdravie,prides o vsetko.

lost

Ked som bol v tvojom veku, tiez som tak romyslal ale na vysku ma rodicia dotalcili, no ja som stale tak isto rozmyslal a odisiel som z VS hned pred koncom prveho roka, oficialne pre ine dovody, ale v skutosnosti pre lenivost.. A presne pre nieco take ako pises ty: zarobit si na buducnost..

ehm, avsak wowo1 o tom pekne pise..

Aj keby davas 100% penazi do setrenia, tak usetris
300 * 12 * 5 = 18 000
z toho si odpocitaj inflaciu (ktora nemusi byt nizka) a zostane ti nieco okolo 15 000 eur.
Najlacnejsi byt v divnej lokalite v BA bude stat 60 000 eur.
zoberies hypoteku a 45 000 preplatis na 60-70tisic..
to bude dalsi zavazok na 20rokov:(70 000 / 20) / 12 = 291,666667
vsetko je len ODHAD, lebo nikdy nevies co bude
tj - nevies ake budu ceny, hypo, nevies ci sa ti nieco nestane, ci nestratis pracu, atd atd..

Chapem o co sa snazis, no je to stavenie na pekne outsideroveho kona (tj. nie ze by si bol outsider TY, ale aby sato podarilo, budes sa musiet nielen pekelne obraciat aby sa to podarilo, ale zaroven sa modlit nech mas zdravie absolutne OK, nech vztah klape absolutne OK, nech ta rodicia stihaju zastresovat a zivit, nech nestratis pracu a nech nenastane dalsich neznamyz X veciktore ti podkopne nohy)

Na druhu stranu, ak pojdes na VS, mas mozno o nieco vacsie sance... ale tak - vid situaciu na slovensku..
www.aktuality.sk
Tretina absolventov VŠ je bez práce

Cize VS ber ako percentualne zvyseine SANCI a nie ako "garanciu" ..

xy:)

rozmyslas zle. treba zistit to, co chces v cislach, nie iba nad niecim hypoteticky rozmyslat, zrataj aky budes mat plat, naklady, dennodenne vydavky a zistis, ze najlepsie, co mozes spravit je ist na vs. okrem toho, v 19tich clovek nevie, co chce. ale mladi maju skresleny pohlad na svet, kedze byvaju s rodicmi. a este nieco, vobec nie je dobre sa upinat na jednu osobu do buducna, nikdy nevies, koho stretnes, prip. co sa stane.

Monika_babika

ani nerozmislaj id na vysku ved to je perfekne a spolocne byvanie je o nicom vazne ja mam 16 mozno to je smiesne ale byvam z priatelom v rakusku a mama sa odstahovala ku priatelovy neni to nic lahke ja uz tiez robim ale to je len stress este radsej by som bola v skole nez robit ........ a ked budes mat vysku urcite si najdes super rootu dobre platenu.... ale sak to je na tebe ty musis vediet kto nevyskusal ten newie :)