Ako sa osamostatniť,možno založiť rodinu?

Príspevok v téme: Ako sa osamostatniť,možno založiť rodinu?
Bancer

Budem mať 20. Mám priateľku s ktorou sme spolu skoro 3 roky. Ona bude mať 19. Bavili sme sa o spoločnom živote a tešíme sa naň. Ona ide určite na VŠ a ja neviem. Mám poslané prihlášky, je istá šanca, že ma zoberú, mal som na strednej výborné študíjne výsledky. Môj problém spočíva v tom, že by som sa chcel osamostatniť od rodičov, nájsť si s priateľkou spoločné bývanie (možno to bývanie až o 5 rokov po výške). Ide o to, že ak nepôjdem na výšku môžem ísť pracovať,budem bývať u rodičov a môžem čo-to našetriť na nejaký byt alebo dom. Moji rodičia prispejú ale určite málo, prijateľkyny rodičia sú na tom dosť dobre a určite by nás podporili finančne. Takto vidím reálnu šancu byť s priateľkou a založiť si neskôr rodinu. Možno mať i ten byt/dom do 5-6 rokov. Ale ak pôjdem na výšku, nič nenašetrím, od rodičov sa tak ľahko neosamostatním a o spoločnom bývaní ani nehovorím. Neviem, možno to vidím zle. Ako ste vy riešili svôj prvý byt/dom, založenie rodiny, školu, koľko rokov ste asi mali atď. Každú radu si cením a ďakujem za ňu, lebo naozaj neviem ako sa rozhodnúť a čo robiť...

kafe

Bancer, našetriť si na dom pracovaním na Slovensku? Hm.. možno sa to dá, neviem čo si skončil, aký si zručný, ak zarobíš a odložíš aspoň 1.000 eur mesačne tak choď to toho a pracuj. Prípadne môžeš ísť pracovať vonku. Lenže ohroziť kvôli tomu vzťah?

Ak pokračovať na VŠ tak jedine niekde v zahraničí (prípadne na VŠ, ktorá má nejaký výmenný program), kde by si mohol po skončení školy zostať nejaký čas vonku, zarobiť si a vrátiť sa domov s pár korunami (aspoň pár tisíc) a skúsenosťami. Potom by si bol určite pre zamestnávateľa zaujímavejší ako len absolvent slovenskej VŠ. Ale to je tak 10 ročný plán, kedy vlastne len stále investuješ do svojho vzdelania, potom do prac. skúseností a stále nemáš NIČ. Skončiť slovenskú VŠ je podľa mňa strata času, nič tým nezískaš. Ževraj lepšie platenú prácu? Obsluha CNC strojov, ponúkaný plat 600-1000 eur (ale vyžadujú 3r praxe). Murár má 7eur na hodinu... sledujem pracovné ponuky, lebo si hľadám prácu a aj keď viem dva jazyky, akosi sa mi nedarí. Proste furt sa nájde niekto lepší odo mňa.

Chlapče, tiež ti chcem povedať, že nech sa rozhodneš akokoľvek, vždy zistíš až potom, či to bolo správne rozhodnutie alebo chyba. Takže je vlastne úplne jedno ako sa rozhodneš :) A tiež sa dá rodinne žiť aj bez vlastného domu (bytu), dokonca aj bez partnera/ky. Je to síce trochu o hubu ale máš krásny adrenalínový zážitok, za ktorý vôbec nemusíš platiť, he-he. Určite ti doporučujem nepočítať s hypotékou, nebuď ovca, nerob zo seba dobrovoľne otroka, čo bude furt robiť len na druhých.

Aja02

xy:) Ja som sa vyjadrila len k tej VŠ, nie k jeho vzťahu. Ja na VŠ nechcem ísť. Nevidím na to dôvod. Sama si čítam vysokoškolské skriptá. Nikto ma do toho nenúti, neberiem to ako povinnosť, baví ma to a zaujíma. Robím to pre seba, aby som niečo vedela,a by mi to poskytlo rozhľad. Ja to viem a nepotrebujem mať na to titul.

xy:)

Aja02 - odporucam univerzitu na zaklade toho, ze som pracovala na slovensku, ale aj v zahranici bez vs skoly, ale dala som nakoniec prednost studiu, takze viem porovnat. samozrejme, vs ma uz kadejaky debil, aj vela ludi prechaza na uplatkoch, takze nezaruci automaticky dobre platenu pracu. treba vediet, co moze clovek realne ocakavat. to, co pise zakladatel temy je sice pekne, ze mysli na priatelku a chce jej dobre, ale robi zle sam sebe. tot moj pohlad na vec, zit len z lasky sa neda, v prvom rade svetom hybu peniaze, a ked je clovek odkazany sam na seba, vtedy to pochopi najlepsie. a zarobit peniaze bez vs je podstatne tazsie ako s vs - nebavim sa o smeroch ako sociologia a pod.

katka...

Ja by som na VS sla uz jedine externe a popritom pracovala. Mam VS, som Ing., bola to tazka skola a nemozem si najst zodpovedajucu pracu, nemam prax v odbore a ani znamosti. Dnes uz ma titul hocikto, uz to nema taku hodnotu ako kedysi. Skor sa cenia skusenosti a treba ovladat jazyky. No najprv si ujasni co chces v zivote robit, lebo v niektorych povolaniach sa VS vyzaduje. A na druhej strane je aj pravda, ze si tym predlzis mladost a v 20 je este skoro na riesenie bytovej otazky a kedze priatelka ide na VS, nemozes vediet ci budete spolu aj po 5 rokoch. Lebo prave VS je to zlomove obdobie, kde sa moze vsetko zmenit. Takze sa nikam neponahlaj.

youki

V prvom rade treba rozoznavat VS. Su take, ktore prejde kazdy a su take, kde prijmu 700 ludi a uz po prvom semestri ostava len tretina. (cize skoly, ktore nedaju titul hocikomu)

Kedze u nas je vela vysokoskolakov so skolami typu pravo,humanitne vedy, socialne prace tak to je jasne. Ked sa este odpocitaju ludia, co studuju externe, hned by boli tie statistiky lepsie.
Vysoka skola da vedomosti, skusenosti, kontakty a iny pohlad - prakticky zmeni cloveka.

Moja rada znie: ak sa po osobnsotnej stranke posunut dalej a mas na to studovat tak rozhodne na VS (resp. radsej univerzitu). Ak na to pozeras len tak, ze chces titul, ktory ti zabezpeci vyssi plat, tak je to strata casu.
Studenti, ktori na VS nemaju zvycajne volia tieto lahke skoly, maju titul zadarmo, nic tym nezisaju a este aj kazia tieto statistiky :)

soffa

moj pohlad na vec.nesla som na vs,aj ked som na to mala.jednoducho som si povedala ze dost bolo strednej(podotykam ze som mala vyborne vysledky a kazdy bol sokovany ze neidem dalej)ale povedala som si ze pojdem makat.bola som niekolko rokov v Uk kde som si zarobila dost penazi na tamtu dobu.libra bola 70sk.myslim si ze zahranicie mi dalo viac ako vysoka skola,byt obozretna,spoliehat sa sama na seba(nikoho som tam nemala).ale teraz ma to taha naspat do skoly.teraz ked sa vsetko plati,pred 10 -12 rokmi by som to mala zadara.no neviem este uvidim.nie je to sice moj sen,vystudovat vs,ale proste ma to tam taha.teraz k tebe..samozrejme ak zostanes u rodicoch mozes si nasetrit viac ako ked pojdes na vs,lebo tam nenasetris nic.aj tak si myslim ze mam este dost casu na spolocny zivot s priatelkou,lebo az potom dojde na problemy,ak uz spolu budete byvat.vies take bezne veci,zaplatit najom,strava,nedostatok penazi na vs a veci s tym spojene.ja by som to riesila tak,ze zostan u rodicov,ved stretavat sa mozete kazdy den..uzivaj si zivot ved ste este mladi...

silviklh

suhlasim s Ajou.ja mam napr.tau strednu,ze vysku mi netreba vobec:-) an iv buducnosti....aj ti z mojho odboru,co maju VS tazsie zhanaju pracu,tak naco....dneska titul je zbytocny...moj bracho ma len gymnazium a skvele sa mu dari,dobre zaraba.

Scotch

ale zas...priatel tiez nestuduje, isiel radsej pracovat a hovori, ze by nevymenil za nic.. a vysoku si spravi externe.. ale naozaj to zalezi od toho aky odbor by si chcel studovat...