Skolioza

jankaaaaaaa

bez cvicenia sa ti nic nenapravi. korzetom sa ti to len udrziava na tom istom mieste. ked nebudes poriadne cvicit, budes mat krivu chrbticu do konca zivota

Inner

jednoznacne. mavala som ako decko skoliozy, ale vzdy sa to cvicenim napravilo. ani korzet som nenosila. A samozrejme treba dodrziavat spravne drzanie tela pri chodzi i sedeni :-)

RNG

MOj otec nemal operaciu na chrbat, operacia bola amputacia infekcie na nohach.
Ale dlhotrvajuce lezanie v posteli mu narovnalo zaroven aj chrbticu.Bez operacie.

jankaaaaaaa

no ano to som pisala ze je nutna operacia po urcitom stupni. ono aj ked by sa svaly a slachy natahovali tak by nezvladli ten napor uz pokrivenej samotnej chrbtice. preto je uz potom len nutna operacia.. ale jednoznacne treba cvicit! a nosit korzet na podopieranie, ale bez cvicenia sa nic nevyriesi

RNG

Nuz moj otec mal tazku operaciu v 87 rokoch ktora ho polozila do postele na dlhe mesiace. Predtym bol celkom pokruteny ako paragraf uplne v pravom uhle a naviac vykruteny do boku a tvrdil, ze sa dolame, ked ho prinutia sa vystriet. Nuz v posteli leziac bol narovnany ako doska za mesiac. Z toho som dostal nazor, ze rozne slachy co udrzuju rozno chrbticu sa daju manipulovat, natiahnut, tak aby sa chrbtica narovnala.Dokonca aj disky sa ciastocne prisposobia
A na dokaz toho, ze to asi pracuje je na trhu mnozstvo napinacich zariadeni, hladaj na Google.com pod "traction"

Korzety nie su riesenie, lebo tie len podopieraju chrbticu, aby sa nemohla dalej krivit, ale ju nenapinaju.
Otcovi dali korzet a nic mu nepomohol, akurat ho otlacil a nemohol poriadne dychat.

Moonika

jankaaa snad áno :) ale cvičím a občas aj plávať chodím, ale nakoľko mám problémy s močovým mechúrom, tak mi to moc nevyhovuje...

jankaaaaaaaa

treba cvicit, cvicit, cvicit... hlavne plavanie je dobre.. ale RNG nemas celkom pravdu. skolioza po urcitom stupni sa uz upravit neda iba operaciou, alebo po urcitom veku ked ysu zdeformovane a zrastene stavce..

Moonika

Mey: aj ja pojdem tento rok do kúpelov po prvý krát, len sa bojím toho, že mám už 18, že mi to už nepomôže,ale snad aspon bolesť zmierni.

Ivs: ja som už uvažovala nad operáciou, lenže keby to nebolo také riskantné, vieš bojím sa, že by som tam prišla po vlastných, ale odišla už na vozíku... je to náročný zákrok.