zdrava vyziva vs. makrobiotika

Príspevok v téme: zdrava vyziva vs. makrobiotika
sunnysweetie

ahojte, uz asi tyzden sa snazim jest zdravo.
dohnala ma k tomu uz rocna cysta na vajecniku a bolesti prsnika :/
chodim na prednasky o zdravej vyzive a rozhodla som sa, ze za vyskusanie nic nedam.
nakupila som si zdrave obilniny, strukoviny, ovocie, zeleninu, semienka aj oriesky :)
a mam dovolenu aj horku cokoladu ;-)
pijem vela cistej nesytenej vody a bylinkovych cajov-momentalne na odstranenie cysty(zmes rebricka, nechtika a zihlavy).

je to dost tazky boj a ja som na zaciatku cesty, ale verim, ze zotrvam az do vyliecenia :)

stravujete sa niekto tiez "mikrobioticky"?
mate nejake skevle tipy, rady a recepty?
poradme si navzajom :)

ja uz som zahlbena v knihach ako Dr.Jonas-Krizovka zivota, knihy o zdravej vyzive a makrobiotike :)

tesim sa na kazdu reakciu-hlavne na tie pozitivne :)
sunny :)

vevericka

no ved ja len tak..len dufam, ze vies, ze praocean tu bol fakt pradavno a uz neplati to, co bolo kedysi, svet sa meni, jednotlive oceany a moria maju rozlicne zlozenia a hlavne znecistenia a tym padom a ich obyvatelia ci uz rastliny alebo zivocichy

sweet_lolitta

Morske riasy su z mora (kedysi bol praocean na celej planete- preto obsahuje poda kopec mineralov, resp. OBSAHOVALA). Kedysi by sme ich ani mi nepotrebovali jest, avsak mineralne latky zo zeme su velmi vycerpane prlisnym opotrebovanim pody (kedysi sa cast zeme uzivala, druha lezala uhorom a tak dookola). Dnes ak chces prijmat DOSTATOK minerlanych latok (su samozrejme aj v biopotravinach, ale ako hovorim, stale je to precerpanie pody, nech je tam nalepka bio alebo nie- ide o velkovyrobu), je velmi vyhovujuce varit ich s kuskom morskej riasy. Na den ti staci velkost postovej znamky.

Mas v nich absolutny dostatok napr aj JODU aj VAPNIKU (namiesto mlieka) aj napr ZELEZA (namiesto masa).

Vevericka, ja som povedala absolutny zaklad a nie detaily. Ja tu nebudem rozpisovat knihu, pretoze sa mi zda vhodnejsie oboznamit kazdeho z basic informaciami a dat mu moznost detaily pozistovat v kvalitnych literaturach, ktore som taktiez napisala. Ak ma niekto nejake nejasnosti, samozrejme rada odpoviem, pomozem. Treba vsak rozmyslat aj sam za seba.

vevericka

inak morske riasy sa ti trocha vymykaju z pravidla cislo jeden, ci vies z ktoreho mora su a teda z akeho pasma?
dalsia vec je, ze ked uz napises niekomu kto sa pyta na makrobiotiku, ze kupujete nejodidovanu, tak mu treba aj napisat ako inak ten jod ziskavas(uznavam ze organicky viazany, je lepsi ako anorganicky) lebo ked mu to nepovies, tazko si domysli, ze treba morske riasy, morske ryby alebo jodidovane oleje

vevericka

na kazdy potravinasrky vyrobok treba napisat E, ak tam su.. schvalne som sa pozrela ake su v tej moje a cuduj sa svete ziadne..sol a jodid draselny
ale dala som si tu robotu a hladala a E, ktore sa pridava do soli je E535, sluzi ako antiaglomerant (teda nebudu sa ti robit "zlepence z vlhkosti") a je skodlivy len pri velmi vysokych hmnozstvach..ak ti vadi aj tak, tak na soli musi byt napisany a mozes si to aj omakat , ak s robia hrudky tak tam nie je..
co, ale stale nie je dovodom preco nekupovat tu jodidovanu bez E, aj v bio kvalite

sweet_lolitta

jod jem z morskych rias, ktore varim denne v strukovinach, alebo zvlast alebo ako tradicne siroko zname sushi.

vevericka

lolita a potom ho odkial ziskavas?? vies preco vlastne sol jodiduju?? pretoze bolo vela problemov so strumami, u deti s kretenizmom (aj u nas na junozm svk, lebo poda ho obsahovala malo, potraviny ho nemali odkial nabrat)..ak je ho v strave malo, aj teraz sa znova zacinaju objavovat problemy..pretoze ludia uz nevaria tak casto doma, chodia do fasfoodov a tam pouzivaju nejodidovanu..v USA zacinaju tlacit na fastfoodove a ine restiky aby pouzivali jodidovanu..