Teplá strava

Príspevok v téme: Teplá strava
111Oto

Ahojte, chcem sa spýtať, je skutočne dôležitá „teplá strava“? A keď hovorím o teplej strave myslím tým najme polievky. Pýtam sa preto pretože keď ma občas bolí brucho (občas znamená raz za čas. Nepokladám to za nič vážne je to niečo ako keď človeka občas zo stresu bolí hlava) tak vždy počujem od rodičov, „ješ málo teplej stravy, viac polievok by si mal jedávať...“. Myslím, že zdravá výživa znamená hlavne, zelenina a ovocie. Nie? Nikdy som nepočul aby sa hovorilo o tom že je priam zdraviu dôležité jedávať polievky a teplé jedlá. Ako to teda je? Ako moc je teplá strava pre nás dôležitá a je vôbec dôležitá?

bibi123

alchamilka-praveze takyto ludia su zvacsa bez energie, lebo ju nemaju mat z kade a su nervozni!!! Ti co sa javia stastni, to mozu len predstierat, alebo v to veria a ziju v sebaklame a to, ze sa citia fantasticky je len preto,ze sa o tom presvedcia psychicky...(napr. veriacim sa narodi postihnute dieta, beru to ako skusku od Boha a nezamyslaju sa, preco sa to nestastie stalo im, kazde polepsenie beru ako zazrak a pomoc od Boha... Neveriaci to zas beru ako krivdu, hladaju odpovede, preco prave oni, nikdy sa s tym nezmieria a cely zivot sa zozieraju a trapia a nie su stastni, lebo nepoznaju dovod, preco sa to stalo prave im). Takze, ci sa citis stastna alebo nestastna, je to len stav mysle, o ktorom sa presvedcis!!! Milionar aj ked ma vsetko sa moze citit nestastnym, zdravotna sestra, ktora zaraba min.mzdu a robi svoju pracu ako poslanie sa zas moze citit najstastnejsia na svete..
cistota pleti sa da docielit zvysenim mnozstvom prijmu tekutin, hlavne vody (plet, vlasy, nechty su dost aj o genetike), skratenie az strata menstruacie je signalom, ze organizmus je slaby, nie je schopny donosit dieta(preto anorektickam ako prve vypadne menstruacia), ved sa spytaj gynekolocky, ta Ti to potvrdi!!! farba duhovky je ovplyvnena mnozstvom pigmentu, ktoru mame danu tiez geneticky, takze nie je mozne, aby sa Ti v 30tke zmenila farba oci z hnedej na modru... pokial si pamat nebudes trenovat, tak Ti nepomoze ani jedavat kilo ginka denne, aby si docielila nadstandardnych zmien:O)))

alchamilka

bibi123: dakujem , že si mi to takto vysvetlila ja som si doteraz myslela , že raw je najlepšia cesta ku zdraviu. A ešte otázka prečo sú ľudia , ktorí sa sú na surovej strave a cítia sa super vraj sa im skrátila menštruácia a dokonca aj oči na bledú farbu -modrá a ževraj majú krásnu pokožku , vlasy sú plní energie šťastia a majú lepšiu pamäť?

TrainingBoy

laruska to vies ziva strava sa tazko lovi, nahanat mrkvu s cibulou po kuchyni nie je velmi zabavne, to urcite robia tie vitaminy a enzymy.
neviem co na teba povedat, lebo klames, vies o tom, nevadi ti to, ocividne nemas ziadne svedomie, chces druhych presvedcit o svojej pravde za kazdu cenu, pokial chces jest ako bylinozravec, tak kludne ale naco potrebujes od druhych schvalenie tvojho nazoru?

bibi123

alchamilka-neviem, co Ti mam k tomu konkretne vysvetlit. Vela ludi si mysli, ze ked sa bude stravovat len raw food, tak budu zdravi a to nie je pravda. Je skoda, ze v mediach sa dostavaju k slovu len populisti, ktori nemaju vedecky podlozene argumenty, studie, preco je varena strava udajne pre ludsky organizmus nezdrava... Pri urcitych tepelnych upravach, ako je napr. udenie sa moze hovorit aj o urcitych negativnych vplyvov na potravu, ale varenie potravy na vode, resp aj pare nema ziadne toxicke vplyvy na organizmus. Ten sa uz adaptoval na tepelne upravene pokrmy.(V minulosti ludia tiez zili v jaskyniach, pred zimou ich chranilo napr. len ochlpenie, podkozny tuk, evolucia-sposobila to, ze ludske telo sa prisposobilo tomu, ze zijeme vo vykurovanych obydliach, chodime obleceni, takze by sme pri teplote -5 stupnov nevydrzali dlho nazive, ako nasi predkovia ano).Ty musis telu dopriat vsetky ziviny(mozno sa niektore stratia tepelnou upravou, ale ani organizmus ich nespracuje 100%tne) a netreba sa vyhybat potravinam len preto, ze sa tepelne upravuju, ja jem skoro kazdy den maso a mam velmi dobru kvalitu vlasov a nechtov(aj ked na to tiez vplyva genetika). Ku kazdemu jedlu,mi tretinu taniera tvori zelenina(rajciny, cibula, uhorky, kukurica, paprika, salaty), ovocie nejem ziadne-uvedomujem si, ze je to chyba, ale nejak sa mi neziada, ako napr. ta zelenina. Vobec nebyvam chora(aj ked som v kontakte s velkym poctom ludi, ktori najma v tomto obdobi pokasliavaju, napr. aj priatel ma teraz uz 2tyzdne chripku a aj ked vedla neho spim a dycha na mna bacily, nedostala som ju a ani mi nic nespravili v lete teplotne soky, ked som z extremne klimatizovaneho auta chodila na horucavy a pod.), takze Ti odporucam nepocuvat rady "odbornikov", ktori sa nepysia ziadnym titulom z odboru chemie, potravin a v danam odbore nevykonavaju ziadnu aktivnu vedecku cinnost, pretoze ti nemozu mat nikdy spravne podlozene argumenty a dokazy... Ved sa obrat na statne vyskumnicke organizacie(zo zakona by Ti mali odpovedat) a ti Ti objasnia problematiku-aspon budes mat informacie od kompetentnych a nie laikov...

masticka

silna masova polievka je velmi tukova mastna a nezdrava.Zeleninovy vyvar je zdravy.Tepla strava vyvazena je tiez zdrava.

alchamilka

bibi123: tak ja som už úplne vedľa.... veľmi by som bola rada keby si mi to dopodrobna vysvetlila... lebo ja sa rozhodujem či prejdem na surovú stravu? (100%) chcem , aby moje telo bolo čo najzdravie a ako vidím názory sú rôzne

bibi123

111Oto-mozno v minulosti pred tisickami rokov bola pre cloveka vhodnejsia surova, studena strava, ale evolucia ludskych organizmov nas zmenila tak, ze v skutku tepelne neupravena stava, studena moze mat negativny vplyv na organizmus a travenie.. preto vela ludi trpi zapchami, naduvanim, ked napr. nenamoci hrach pred varenim a pod... Vyslovne plati nazor, ze teplota stravy by mala byt primerana teplote organizmu...
Teraz tu bude vela mudrlantov vyvracat moj nazor, ale rozpravala som sa na tuto temu s vedcom Prof. Ing. Petrom Simkom, DrSc. z Vyskumneho ustavu potravinarskeho a ten suhlasi s mojim nazorom a kto sa tomu rozumie lepsie, ako potravinar, ktory na univerzite vyucuje o tepelne upravenej strave? Urcite laicka verejnost, ktora navstevuje toto forum nie!

mate59

máš pravdu, vyložene teplá strava denne nie je potrebná pre zdravé stravovanie,zeleninové polievky a nezapražené polievky sú dobré,vývar je dobrý pri prechladnutí.Zelenina a ovocie je ok, ale treba aj bielkoviny,tie dostaneš okrem strukovín z masa,ale nezabúdať na ryby.Takže teplá strava až tak dôležitá nie je.

laruska

nie , nie je uvazujes velmi spravne :)
rodicia v snahe pomoct niekdy nevedomky vedia aj uskodit...prave surova strava -NIE VARENA- je pre cloveka najzdravsia a najvhodnejsia teda ovocie a zelenina...a preto by mali zastupovat velmi velky podiel v tvojej strave...varena strava je mrtva a v takej su znicene vsetky zive enzymy a vitaminy...preto urcite zarad viac surovej ako varenej