Recepty - refluxná dieta

Sonie

janslaby a aké máš vlastne prejavy GERD? Ja mám napr. kávu rada, dokonca ju pijem aj keď mám žalúdočné problémy max.2krát denne. Káva podporuje trávenie, ale nepijem ju s mliekom ani so smotanou. Tá 24hod.PHmetria sa robí aj u dospelých niečo si o tom prečítaj.

margarit thecer

Mavala som take zapaly pazeraka,ze niekedy sa to podobalo infarktu.Zvieranie v hrudi ,palenie,bolest. odkedy jem oddelenu stravu,ktora zabranuje kvaseniu mam pokoj.Napr.masovy den mam len maso,prirodne opecene,nie obalovane v muke,struhanke- so zeleninou,syry,vajicko. Rastlinny den -zelenina ,priloha zemiaky,ryza,tofu syr.Zelenina je dovolena pre oba typy.Nikdy nekombinovat rastline so zivocisnym,ako zemiaky s masom,plus vylucila som cukry a pecivo

Sonie

PEPtest je práve o tom pepsíne, na základe ktorého môžu zistiť reflux bez hadičky. Nič nie je na ňom škodlivé, je to enzým ktorý sa nachádza v žalúdku. Ale pri refluxe sa dostáva do ústnej dutiny. Mne sa tiež odpoveď RNG nepozdáva z toho dôvodu, že je to nedostatok kyselín. Ale z čoho ho má potom dieťa? A potom starší ľudia by museli mať všetci reflux, lebo majú zníženú tvorbu kyselín. Sladkosti? Moja babka ich zjedla na vagóny, nikdy nemala problém so žalúdkom. Mimopažerákový je vlastne aký reflux? Skôr by som povedala že reflux je psychosomatického pôvodu, predchodcom môže byť nejaké bakteriálne ochorenie tráviaceho traktu, ako napr. Campylobakter, a z toho zasa Intolerancia laktózy a SIBO-prerastanie baktérii z hrubého čreva do tenkého. Ak by ťa bolel aj žalúdok, neskôr možno poradím..........

janslaby

ako hovorim na gastre povedal ze nic nevidi ze je vsetko v poriadku, na ORL po vykonani pep testu zisteny 6 x viac pepsinu v slinach ako je norma...

kedze gastro nic nezistil nasledne mi povedali ze pojde o mimopazerakovy reflux ... horkost v ustach citim niekedy ked dlhsie nejem teda myslim ze to je horkost :)

trochu proti logike mi ide to co pisal RNG lebo doplanom vyzivy ktory menuje zvysuje pepsin ... a moj problem ma predsa byt vysoky pepsin ktory sa dostava do ust, preto neviem ci to co pise vyskusat alebo si este pohorsim co by som nerad.

a ak by mal niekto skusenost, cital som ze kava je pri refluxe zakazana, na viacerych strankach vsak pisu ze nejde uplne o samotny kofein ale skor o kofein v spojeni s inymi zlozkami kavy, teda mozem kavu nahradit napr kofeinovymi tabletami? pri mojej praci ten kofein niekedy fakt potrebujem.

dakujem za pomoc

Sonie

Pán RNG ti asi neodpovie, píšu tu že už nežije. Ale čo sa týka toho pepsínu nemusíš mať obavy. Pepsín sa nachádza len v žalúdku. To znamená že v slinách, v ústnej dutine sa nenachádza. Ak je v slinách zistený to znamená že to ide zo žalúdka. Necítiš niekedy aj horkosť v ústach pri refluxe? U detí sa robí 24hod.PH metria, ale u dospelých by gastroenterolog mal zistiť reflux.

janslaby

@RNG otazka na vas, mne zistili nieco ako "mimopazerakovy reflux" vysvetlene mi to bolo tak ze na gastre mi reflux nepotvrdili ale formou pep testu som mal v slinach zvyseny pepsin az 6x ... teda mimopazerakovy reflux.

aj v tomto pripade odporucate Betain HCL nemoze mi zvysenie pepsinu uskodit este viac?

Dakujem za odpoved.

garni

Ja mám tiež reflux asi rok a pol.
Plne súhlasím s tým čo napísala "anonymmmmmmm".
Presne sa snažím jesť tie potraviny čo boli spomenuté.
Je to niekedy dosť obtiažne to všetko dodržiavať. Lebo však na svete je toooľko veľa dobrého jedla čo by som si dala a nemôžem :(
Presne základ je jesť len ľahko stráviteľné jedla. čiže hlavne vylúčiť všetko mastné a sladké - to je asi základ.
Ja často pozerám na tuky pri kúpe nejakého nového výrobku čo chcem vyskúšať. Už mam aj overené že akonáhle siahnem po niečom s vyšším obsahom tuku automaticky mi je ťažko. Ak mám chuť na sladké spravím si napríklad hrianku s medom alebo džemom, poprípade si dám sem-tam aj nejaké sušené ovocie - napr. hrozienka alebo slivky.
Žiť s refluxom je veľmi obmedzujúce hlavne keď chcete ísť niekam do reštaurácie alebo na dovolenku. Ja si vždy plánujem čo asi budem jesť alebo čo si zoberem na cestu a čo tam budem jesť.
Dá sa to prežiť ale určite to chce kus sebazaprenia a disciplíny.
Preto držím všetkým palce :)

Anonymmmmmmmm

Takže. Tato diskusia je dosť stará ako vidím, no ja sama som zistila pred polrokom že trpim na reflux a hľadala som na internete nejaké recepty. Narazila som tu na toto, no vtedy ma všetky diskusie viac motali ako mi pomáhali. Recepty...pomohlo mi ich pár na mimibazare, už neviem od koho ale v názve bolo “GER dieta” :) Tak tu chcem napísať pár riadkov pre tých, ktorí refluxom trpia (alebo ich detičky) a hľadajú pomoc a recepty na nete.
Ako prvé- vyradiť vysmazane jedla a vlastne všetky jedla kde sú prepalovane tuky. Dalej paprika, paradajka, surová cibuľa, cesnak. Nic, čo má v názve paradajky nevarit! Čo sa týka mliečnych výrobkov, obmedziť ich (no aj tak nevyradzovat z jedálnička, nakoľko obsahujú prospešné latky pre telo), čiže mlieko nízkotučné, syry, tvarohy, cottage cheese- všetko nízkotučné ak je možnosť. Ja osobne som Cottage cheese naďalej jedla normálny, ten freefrom z Lidla a mlieko som tiež pila polotučné, nie nízkotučné(bezlaktozove nízkotučné som zatiaľ nikde nespozorovala).
Syr jem 30% Eidam, spočiatku som jedla michalovsku tehlu no ta mi robila ťažkosti na reflux...
Čo sa týka mäsa- jedávam morčacie, kuracie, filé je tiež fajn a aj napríklad čerstvý Losos. Obsahuje to hrozne veľa dobrých veci - ryby určite jesť aspoň raz do týždňa! :)
Ďalej, ovocie ... to je veľmi individuálne. Ja jedávam jablko bez šupky, kiwi(len v kombinacii s bananom, sladké jahody, čučoriedky a maliny ;) broskyne, nektarinky sladké. Mohli by ste asi aj slivky sladké, ale tie nemám odskúšané. Dávala som si aj Mango. Banány mám aspoň jeden denne. Ovocie sa môže pridať do bieleho jogurtu (nízkotučného, v mojom prípade normálne tučného bez laktozy), ktorý z časti neutralizuje kyseliny ktorých tvorbu môže ovocie spustiť :)
NEJESŤ citrusove ovocie ako sú pomaranče, mandarínky, citróny, grapefruit atd. Proste žiadne kyselkavé ovocie. Tiež strukoviny nie sú vhodne, lebo sa dlho trávia.(šošovica by nemusela byt ale tak zla, ani fazulkove struky)
Vyradiť tiež treba lieskovce(ja som vyradila všetky orechy okrem mandlí, tie kyselinu takmer okamžite neutralizuju keď vás začne páliť záha :))
Taktiež je najlepšie vyradiť VŠETKY sladkosti. Áno, dobre čítate... no musím povedať, že ja si občas dám bebe keksik alebo tablicku horkej čokolády :P No cukor by ste mali mat najmä z ovocia. Vyradiť všetky slané dobroty, solit a korenit minimálne, vyradiť kysnute pečivo(alebo ho jesť minimálne/deň po upeceni minimálne)
VODY- nepiť perlive, žiadne sýtené ani čiastočne sýtené! Tiež žiadne džúsy, najmä nie kupované. Prežívať treba na bylinkovych čajoch, čistej vode. Vyradiť kávu!!!!
DOBRE JE JESŤ kyslomliecne výrobky, napriek tomu že je v názve slovo “Kyslo”. Bryndza, kyslá smotana(sladká určite nie) a tak. Pri refluxe treba podať žalúdku pomocnú ruku a tieto baktérie nachádzajúce sa v kyslomliečnych výrobkoch ho prijemne prekvapia určite :) navyše ľuďom s intoleranciou na laktozu nerobia take problémy, čo je plus.
PEČIVO staršie, aspoň z predchádzajúceho dňa. Ja som začala jesť grahamove, je menej “kyslé” :)
RECEPTY
Takze. Z tých ktoré som si ja odskúšala:
Raňajky - Najlepšie sú ovsené vlocky, pohánkové, spaldove, ovos, zitne vlocky... proste obilniny. Môžete si to posypať mandlami, kolosom, podliat mliekom(nízkotučnym), alebo pridať ovocie. Nekombinuje však mandle s mliekom. Ja jedávam ovsené vlocky alebo zmes vlociek pšeničných, zitnych a ovsenych s bananom a kúskami čokolády/čučoriedkami/jahodami/malinami. Ak ich nerobím na mlieku, tak pridám kopec mandlí :) Mám odskúšané aj mandlove mlieko nesladene, je super.
Prazenica(len vajce a soľ) na masle- bolo mi z toho trochu ťažšie, no to asi preto že, a to vás musím upozorniť, zltko by sa malo obmedzovať.
Rožok s Lucinou a vajíčkom natvrdo-to iste.
Čokoľvek s Lucinou mi nerobilo problém :)
Maslo by ste mohli obmedziť, niektorým to môže robiť problém, keďže je to prakticky tuk. Tiež margaríny by som obmedzila, keby som ich mala zaradené v jedálničku.
Na raňajky som mala aj grah. Zemlu s maslom a jahodovym 100% RELAX džemom-mňam! No nedávať ho moc, pozor, je sladký, čo nie je dobre na reflux keď je toho veľa. Marhuľový by ste mohli skúsiť, no podľa toho, čo mám naštudované nie sú dobre na reflux :(
Akurát sa chystám kúpiť si mandlove maslo 100% Sufanek, myslím že to E lepšie ako natierať si na rožky, chlieb a žemle maslo. Ešte aj keď mandle znižujú kyselinu...
Chlebík deň starý+ maslo/lucina+ nezrejuci nizkotucny syr+ šunka s vysokým podielom mäsa morčacia/kuracia
Mlieko s Cornflakes- Tesco Value alebo Emco sú z hľadiska zloženia najlepšie. Mlieko ale nízkotučné alebo mandlove!
Obedy - morčacie na vode, kuracie na vode, ryby filé na vode, zelenina tiež na vode(dobrá je brokolica, mrkva, karfiol), všetko na vode alebo pare a bez korenia, a keď už tak s provenslaskYmi alebo polievkovymi bylinkami, možno trosku bazalky. červená repa je super.
Špenát, všelijaké šaláty sú super, no rukolu som sama radšej neskusala, keďže je dosť ostrá na jazyk...
Prílohy sú dobre Bulgur, pseno(ja som si robila ako raňajkovu kasu pseno), ryža, zemiaky (zemiakovú kasu radšej nejem lebo je dosť tekutá[okej je pravda že smoothies pijem ale čo uz] ale nezabudnite dať do nej nízkotučné mlieko!), v prípade krajanych zemiakov radšej nepridavat maslo, sú to zbytočne tuky navyše, radšej si ten kúsok masla doprajte na raňajky, keď už ;)
Chcem skúsiť aj kuskus.
Ryžový nákyp, toho som sa nevedela dojest. :) vyskúšala som aj jahodovy a boli to mnamozne, no treba tam dať menej cukru samozrejme.
Strukoviny nejesť kvôli dlhému tráveniu, no šošovica by nemala robiť problémy.
Sosovicovy privarok(smotanu nahradiť nizkotucnym mliekom) s vajíčkom natvrdo/volskym okom(volske nemám odskúšané no podľa všetkého sa občas môže)
Ryžový nákyp(menej cukru)
Bryndzové pirohy s kyslou smotanou(vyskúšať. Je to dosť tučne, určite nepridavat skvarky alebo cibuľu)
Morčacie so zemiakmi/ryžou+mrkva, brokolica, špenát
Kuracie so zemiakmi/ryžou+detto
Cvikla/červená repa je hrozne dobrá príloha taktiež, hlavne ku ryži.
Struhankove šúľance
Rezance s nizkotucnym tvarohom
Zemlovka čo najmenej cukrena s nizkotucnym tvarohom
Zemiaky +filé/čerstvý losos alebo hocijaká ľahká rybka(URČITE NIE v konzerve alebo nedajbože Treska v majonéze. Na majonézu zabudnite:P) na masle
Cestoviny so syrovou omáčkou (bez smotany), no ja nemám odskúšané omáčky. Robila som si Cestoviny s praženicou alebo kuracím mäsom a zeleninkou.
SNACKY
Ovocie, alebo smoothie. Ja som si robila aj Ľadové Caro :) Spravila som Caro, nechala vychladnúť a potom zmixovala v sejkri s mandľovým mliekom alebo môžete s nizkotucnym. V mojom prípade polotucne bez laktozy. Takisto som robila aj bananovy šejk :) Deti to určite poteší(ozaj, aj čokoládu vyradiť! Keď už musite, tak aspoň 60% a malo)
Ovocná koža-zmixovať v sejkri banan s hocijakým sladkým ovocím a dať susit do pootvorenej rúry. Nedávať im to často a veľa, no tato sladká pochutina sa dá dlho skladovať.
Zelené BEBE keksy(menej, balenie nech postačí aspoň na týždeň:))
Puding(kokosový Dr. Oetker nemá žiadne farbivo ako jediný čo som pozerala. Zajtra ho chcem skúsiť. Tiež nízkotučné mlieko!)
Piskoty(pozor na zloženie! Tiež nie veľa, sú sladké. Ak robíte oslavu, skúste urobiť jednohubky- piskota banan piskota a to zaliat horkou čokoládou. Pre deti to bude ale asi moc sladké na reflux...)
Ovsené sušienky(skúste, je na nete veľa receptov, no bez tuku. Ja som robila ovs. Vlocky zmiešané s popretlacanym bananom, minimom medu a nasekanymi mandlami a bolo to mnamozne aj na druhý a tretí deň.)
Jogurt nizkotucny s ovocím alebo domácou granolou, alebo troskou medu/dzemu, piškótami. Jogurty kupujte radšej biele a ochucujte ich doma, Ecka a cukry a tuky navyše nie sú dobre na reflux.
Ľadové Caro (majú aj nejaké recepty na svojej stránke)
Zemiakové placky nasucho(sú vážne dobre, len treba trochu posoliť. Mňam:))
Tyčinky DRU sezamove síce by sa asi nemali no ja si na nich často pochutnávam. Aj na slaných...:D
Kukuričné lupienky nesolene - môžu nasiaknut kyselinu a poslať ju preč do tenkého čreva :P ale nejesť ich veľa naraz!
Maces- keďže je nekvaseny, je na reflux fajn. Aj suchare som jedavala zozaciatku
Ryžové chlebíčky- nesolene :) poprípade nejaké spaldove, celozrnne, pohánkové...
Kávu URČITE NEPIT. Len nejakú obilnu, ja pijavam Caro, no tieto môžu tiež niekomu vadiť tak treba odskúšať.

Takze najhoršie sú čokoláda, káva, kvasene hocičo čerstvé, vyprážané hocičo, surová cibuľa, cesnak. Paradajky papriky tiež. Perlive nápoje. Koreniny. Prepálené tuky. Sladké a slané pochutiny.

Všetkým prajem veľa šťastia a síl - je to dosť psychicky náročné už pre dospeláka (dlhodobo), takze poklona všetkým maminám ktoré musia takým deťom vyvárať :) Naučte ich na červenú repu :P A jedlo im pripravujte zaujímavo naskladané, pretože jeme aj ocami. Treba mat dobrý pocit pri jedení. Staršie deti skúste do varenia zapojiť, ak máte síl ...
A pri najhoršom siahajte po banane.
Dúfam, že som aspoň troska pomohla. :)