Recepty - refluxná dieta

Anonymmmmmmmm

Takže. Tato diskusia je dosť stará ako vidím, no ja sama som zistila pred polrokom že trpim na reflux a hľadala som na internete nejaké recepty. Narazila som tu na toto, no vtedy ma všetky diskusie viac motali ako mi pomáhali. Recepty...pomohlo mi ich pár na mimibazare, už neviem od koho ale v názve bolo “GER dieta” :) Tak tu chcem napísať pár riadkov pre tých, ktorí refluxom trpia (alebo ich detičky) a hľadajú pomoc a recepty na nete.
Ako prvé- vyradiť vysmazane jedla a vlastne všetky jedla kde sú prepalovane tuky. Dalej paprika, paradajka, surová cibuľa, cesnak. Nic, čo má v názve paradajky nevarit! Čo sa týka mliečnych výrobkov, obmedziť ich (no aj tak nevyradzovat z jedálnička, nakoľko obsahujú prospešné latky pre telo), čiže mlieko nízkotučné, syry, tvarohy, cottage cheese- všetko nízkotučné ak je možnosť. Ja osobne som Cottage cheese naďalej jedla normálny, ten freefrom z Lidla a mlieko som tiež pila polotučné, nie nízkotučné(bezlaktozove nízkotučné som zatiaľ nikde nespozorovala).
Syr jem 30% Eidam, spočiatku som jedla michalovsku tehlu no ta mi robila ťažkosti na reflux...
Čo sa týka mäsa- jedávam morčacie, kuracie, filé je tiež fajn a aj napríklad čerstvý Losos. Obsahuje to hrozne veľa dobrých veci - ryby určite jesť aspoň raz do týždňa! :)
Ďalej, ovocie ... to je veľmi individuálne. Ja jedávam jablko bez šupky, kiwi(len v kombinacii s bananom, sladké jahody, čučoriedky a maliny ;) broskyne, nektarinky sladké. Mohli by ste asi aj slivky sladké, ale tie nemám odskúšané. Dávala som si aj Mango. Banány mám aspoň jeden denne. Ovocie sa môže pridať do bieleho jogurtu (nízkotučného, v mojom prípade normálne tučného bez laktozy), ktorý z časti neutralizuje kyseliny ktorých tvorbu môže ovocie spustiť :)
NEJESŤ citrusove ovocie ako sú pomaranče, mandarínky, citróny, grapefruit atd. Proste žiadne kyselkavé ovocie. Tiež strukoviny nie sú vhodne, lebo sa dlho trávia.(šošovica by nemusela byt ale tak zla, ani fazulkove struky)
Vyradiť tiež treba lieskovce(ja som vyradila všetky orechy okrem mandlí, tie kyselinu takmer okamžite neutralizuju keď vás začne páliť záha :))
Taktiež je najlepšie vyradiť VŠETKY sladkosti. Áno, dobre čítate... no musím povedať, že ja si občas dám bebe keksik alebo tablicku horkej čokolády :P No cukor by ste mali mat najmä z ovocia. Vyradiť všetky slané dobroty, solit a korenit minimálne, vyradiť kysnute pečivo(alebo ho jesť minimálne/deň po upeceni minimálne)
VODY- nepiť perlive, žiadne sýtené ani čiastočne sýtené! Tiež žiadne džúsy, najmä nie kupované. Prežívať treba na bylinkovych čajoch, čistej vode. Vyradiť kávu!!!!
DOBRE JE JESŤ kyslomliecne výrobky, napriek tomu že je v názve slovo “Kyslo”. Bryndza, kyslá smotana(sladká určite nie) a tak. Pri refluxe treba podať žalúdku pomocnú ruku a tieto baktérie nachádzajúce sa v kyslomliečnych výrobkoch ho prijemne prekvapia určite :) navyše ľuďom s intoleranciou na laktozu nerobia take problémy, čo je plus.
PEČIVO staršie, aspoň z predchádzajúceho dňa. Ja som začala jesť grahamove, je menej “kyslé” :)
RECEPTY
Takze. Z tých ktoré som si ja odskúšala:
Raňajky - Najlepšie sú ovsené vlocky, pohánkové, spaldove, ovos, zitne vlocky... proste obilniny. Môžete si to posypať mandlami, kolosom, podliat mliekom(nízkotučnym), alebo pridať ovocie. Nekombinuje však mandle s mliekom. Ja jedávam ovsené vlocky alebo zmes vlociek pšeničných, zitnych a ovsenych s bananom a kúskami čokolády/čučoriedkami/jahodami/malinami. Ak ich nerobím na mlieku, tak pridám kopec mandlí :) Mám odskúšané aj mandlove mlieko nesladene, je super.
Prazenica(len vajce a soľ) na masle- bolo mi z toho trochu ťažšie, no to asi preto že, a to vás musím upozorniť, zltko by sa malo obmedzovať.
Rožok s Lucinou a vajíčkom natvrdo-to iste.
Čokoľvek s Lucinou mi nerobilo problém :)
Maslo by ste mohli obmedziť, niektorým to môže robiť problém, keďže je to prakticky tuk. Tiež margaríny by som obmedzila, keby som ich mala zaradené v jedálničku.
Na raňajky som mala aj grah. Zemlu s maslom a jahodovym 100% RELAX džemom-mňam! No nedávať ho moc, pozor, je sladký, čo nie je dobre na reflux keď je toho veľa. Marhuľový by ste mohli skúsiť, no podľa toho, čo mám naštudované nie sú dobre na reflux :(
Akurát sa chystám kúpiť si mandlove maslo 100% Sufanek, myslím že to E lepšie ako natierať si na rožky, chlieb a žemle maslo. Ešte aj keď mandle znižujú kyselinu...
Chlebík deň starý+ maslo/lucina+ nezrejuci nizkotucny syr+ šunka s vysokým podielom mäsa morčacia/kuracia
Mlieko s Cornflakes- Tesco Value alebo Emco sú z hľadiska zloženia najlepšie. Mlieko ale nízkotučné alebo mandlove!
Obedy - morčacie na vode, kuracie na vode, ryby filé na vode, zelenina tiež na vode(dobrá je brokolica, mrkva, karfiol), všetko na vode alebo pare a bez korenia, a keď už tak s provenslaskYmi alebo polievkovymi bylinkami, možno trosku bazalky. červená repa je super.
Špenát, všelijaké šaláty sú super, no rukolu som sama radšej neskusala, keďže je dosť ostrá na jazyk...
Prílohy sú dobre Bulgur, pseno(ja som si robila ako raňajkovu kasu pseno), ryža, zemiaky (zemiakovú kasu radšej nejem lebo je dosť tekutá[okej je pravda že smoothies pijem ale čo uz] ale nezabudnite dať do nej nízkotučné mlieko!), v prípade krajanych zemiakov radšej nepridavat maslo, sú to zbytočne tuky navyše, radšej si ten kúsok masla doprajte na raňajky, keď už ;)
Chcem skúsiť aj kuskus.
Ryžový nákyp, toho som sa nevedela dojest. :) vyskúšala som aj jahodovy a boli to mnamozne, no treba tam dať menej cukru samozrejme.
Strukoviny nejesť kvôli dlhému tráveniu, no šošovica by nemala robiť problémy.
Sosovicovy privarok(smotanu nahradiť nizkotucnym mliekom) s vajíčkom natvrdo/volskym okom(volske nemám odskúšané no podľa všetkého sa občas môže)
Ryžový nákyp(menej cukru)
Bryndzové pirohy s kyslou smotanou(vyskúšať. Je to dosť tučne, určite nepridavat skvarky alebo cibuľu)
Morčacie so zemiakmi/ryžou+mrkva, brokolica, špenát
Kuracie so zemiakmi/ryžou+detto
Cvikla/červená repa je hrozne dobrá príloha taktiež, hlavne ku ryži.
Struhankove šúľance
Rezance s nizkotucnym tvarohom
Zemlovka čo najmenej cukrena s nizkotucnym tvarohom
Zemiaky +filé/čerstvý losos alebo hocijaká ľahká rybka(URČITE NIE v konzerve alebo nedajbože Treska v majonéze. Na majonézu zabudnite:P) na masle
Cestoviny so syrovou omáčkou (bez smotany), no ja nemám odskúšané omáčky. Robila som si Cestoviny s praženicou alebo kuracím mäsom a zeleninkou.
SNACKY
Ovocie, alebo smoothie. Ja som si robila aj Ľadové Caro :) Spravila som Caro, nechala vychladnúť a potom zmixovala v sejkri s mandľovým mliekom alebo môžete s nizkotucnym. V mojom prípade polotucne bez laktozy. Takisto som robila aj bananovy šejk :) Deti to určite poteší(ozaj, aj čokoládu vyradiť! Keď už musite, tak aspoň 60% a malo)
Ovocná koža-zmixovať v sejkri banan s hocijakým sladkým ovocím a dať susit do pootvorenej rúry. Nedávať im to často a veľa, no tato sladká pochutina sa dá dlho skladovať.
Zelené BEBE keksy(menej, balenie nech postačí aspoň na týždeň:))
Puding(kokosový Dr. Oetker nemá žiadne farbivo ako jediný čo som pozerala. Zajtra ho chcem skúsiť. Tiež nízkotučné mlieko!)
Piskoty(pozor na zloženie! Tiež nie veľa, sú sladké. Ak robíte oslavu, skúste urobiť jednohubky- piskota banan piskota a to zaliat horkou čokoládou. Pre deti to bude ale asi moc sladké na reflux...)
Ovsené sušienky(skúste, je na nete veľa receptov, no bez tuku. Ja som robila ovs. Vlocky zmiešané s popretlacanym bananom, minimom medu a nasekanymi mandlami a bolo to mnamozne aj na druhý a tretí deň.)
Jogurt nizkotucny s ovocím alebo domácou granolou, alebo troskou medu/dzemu, piškótami. Jogurty kupujte radšej biele a ochucujte ich doma, Ecka a cukry a tuky navyše nie sú dobre na reflux.
Ľadové Caro (majú aj nejaké recepty na svojej stránke)
Zemiakové placky nasucho(sú vážne dobre, len treba trochu posoliť. Mňam:))
Tyčinky DRU sezamove síce by sa asi nemali no ja si na nich často pochutnávam. Aj na slaných...:D
Kukuričné lupienky nesolene - môžu nasiaknut kyselinu a poslať ju preč do tenkého čreva :P ale nejesť ich veľa naraz!
Maces- keďže je nekvaseny, je na reflux fajn. Aj suchare som jedavala zozaciatku
Ryžové chlebíčky- nesolene :) poprípade nejaké spaldove, celozrnne, pohánkové...
Kávu URČITE NEPIT. Len nejakú obilnu, ja pijavam Caro, no tieto môžu tiež niekomu vadiť tak treba odskúšať.

Takze najhoršie sú čokoláda, káva, kvasene hocičo čerstvé, vyprážané hocičo, surová cibuľa, cesnak. Paradajky papriky tiež. Perlive nápoje. Koreniny. Prepálené tuky. Sladké a slané pochutiny.

Všetkým prajem veľa šťastia a síl - je to dosť psychicky náročné už pre dospeláka (dlhodobo), takze poklona všetkým maminám ktoré musia takým deťom vyvárať :) Naučte ich na červenú repu :P A jedlo im pripravujte zaujímavo naskladané, pretože jeme aj ocami. Treba mat dobrý pocit pri jedení. Staršie deti skúste do varenia zapojiť, ak máte síl ...
A pri najhoršom siahajte po banane.
Dúfam, že som aspoň troska pomohla. :)

Gima

Hladinu kyselin v žaludku upravuje acidofilne mlieko. Acid - kyslosť, fill - zníženie. Bežná hodnota kyselín v žalúdku je 7 - 7,40. Niekedy sú tráviace kyseliny v nerovnováhe a to vám spôsobuje pálenie , grganie a nepríjemnosti. Ak je táto hodnota vysoká 14 a viac, môže to mať súvis s rakovinou. Preto sa odporúčajú dlhotrvajúce diety. Tie predpisuje lekár.
Existuje žlčníková dieta, pečenova dieta a podobne. Taktiež musíte prehodnotiť doterajší spôsob stravovania.
diety.doktorka.cz

RNG

Opakujem, reflux je nasledok kvasenia a hnitia v zaludku. To moze nastat len pri NEDOSTATKY kyselin,,inac kyseliny znicia prakticky vsetky mikroby, tj kvasenie ani hnitie nemoze nastat.
Zialbohu to drviva vacsina lekarov nevie a predpisuje na refluc potlacanie kyselin, aby nemalo v pazeraku co palit. Tym ale uplne znicia zaludocnu kyselinovu barieru proti mikrobom, na surovych jedlach a samozrejme cely traviaci proces.

daads

Prosím viete poradiť nejaký rýchly liek na to keď už ten reflux cítim v hrdle? Reflux mám už dva roky no stále som sa asi nenaučila čo zaberá...Prosím poraďte, už som zúfalá.. Vďaka.

MARIA56

mam 58rokov pred 5rokmi my diadnistikovali reflux v poslednych rokoch sa my stale zhorsuje u mojho lekara stale iba lieky a stav sa nic nezlepsuje ale teraz sa my stalo to ze uz 5 tyzdnov nerozpravam bola som na vysetreni na krcnom on ma poslal na foniatricke vysetrenie tam som bola velmi prekvapena s postojom lekarky tak som si vybavila sama este raz krcneho len ma poriadne vysetril a povedal my ze toto ma na svedomi reflux ktory je zle lieceni mohli by sctce my pomoc vy a povedat ako to je.Aaka dieta je na to dobra a spravna dakujem

eriks

dobry vecer mojmu synovi zistili pred mesiacom reflux 1.stupna ma obmedzene nejakeu stravu ale cchem sa spytat v skolke to uple nedodrziava ci to moze neskor vyustit do niecoho aj horsieho,doma uz nezakasla vyse tyzdna

RNG

Ked si zvysis hladinu kyselin v zaludku na dostatocnu,a nebudes si ju rozriedovat pitim vela tekutin s jedlom, nemozu ti ziadne doplnky s mierou brane uskodit. Pit reba a to hojne ale az 3 hodiny po jedle, ked je dostatocne stravene a treba ho splachnut do criev.
Doplnky podla definicie lekarov co ich schvaluju nemozu mat ziadne skodlive ucinky. Inac nie su na trh pripustene.

radoslav

ahojte mam reflux dodrzal som vstko ako mi nariadila doktorka vsetko ,,,schodol som za 4mesiace 25kg vaha sa mi drzala asi 8mesiacou potom som si vsimol za sa mi ukladaly tuky na bruchu zacal som priberat spet ale stravu som dodrziaval ako som mal aj som jedol kazde 3hodiny vsetko ako predtim ,,,,zacal som chodit do posilovne ale nic som nespozoroval na sebe a co je najhorsie clovek s refluxom nemoze brat ani nejake vytamini ci nejake proteini dost smutne co vi nato ak ma l nejaky podobny problem

- mira

Refluxom trpia ľudia, ktorí jedia veľa bielkovín a hlavne živočíšneho pôvodu. Stav zhoršuje mäso, syry, vajcia, mliečne výrobky a cukor, ktorý spôsobuje ďalšie prekyseľovanie a kvasenie. Ak chceš reflux celkom vyliečiť, je potrebné znížiť bielkoviny a jesť zásadotvornú stravu, ktorá lieči žalúdok. Z obilnín prospieva hlavne pšeno, ale i ostatné obilniny. Zelenina dodá zásaditú reakciu a predchádza kvasným procesom. Kvasenie u citlivých ľudé zhoršuje i ovocie a surová zelenina. Zelninu dávaj prevažne tepelne upravenú a v kombinácii s obilnými kašami a obilninami v inej forme. Prospieva kvasený zelenina v malom množstve na konci jedla a malé množstvo strukovín pripravených tak, aby nenadúvali. Takto sa zbavíš refluxu bez liekov a nebudeš ním trpieť niekoľko rokov, desaťročí.