Vysoky cukor = cukrovka?

Príspevok v téme: Vysoky cukor = cukrovka?
Max RAINE

Dobry den. Rano som bol na meranie cukru v krvi na lačno. Len tak, zo srandy, nič mi nieje ani nebolo. Doktor ma prekvapil ze moja hodnota je 11,2... viem ze maximum v norme by malo byt 6,9. To mam akože cukrovku? Vazim 70, vyska 179, pravidelne cvičim (posilovna)... skôr chudšia postava, uplne bez tukov, vyrysovana... rychly metabolizmus... Športujem od narodenia (mam 23). Nikto v rodine cukrovku nikdy nemal. Samozrejme na sladke mam chut vzdy po zataži... Mohola mat vplyv na tuto extremnu hodnotu večera? Pred spaním som ziedol 2 taniere presladenej krupice a hned na to protein (suplement s obsahom 23g \"pomalych\" bielkovin a 6g sacharidov) to mohlo byt okolo 9 hodín večer. Protein okolo 23:00 (ide o pomaly protein s velkym osahom kazeinu ktory telo vyuziva az 12 hodín) Krv mi merali 9:45 ráno... čo mam teraz robit? Vsak som ziadny problem do dnes nemal kym ma nenapadol blby napat ist si zmerat cukor :(

kristof

No ja som na inzuline 20 rokov,ale toto co sa pytas z tym odburanim cukru pohybom ze o kolko ti neviem povedat....ja to riesim pomeranim sa a az na zaklade vysledku sa vzdy zariadim - zajedenim-pripichnutim inzulinu-alebo tretia moznost,ze som v norme a tesim sa hihi....
Raz som sa z takymi tabulkami na nete stretol,kde to bolo prepocitane,ze kolko akeho pohybu je treba na znizenie cukru v krvi napr o 1 mmol (kolko prace,treba vydat na zjedenie x joulov)....lenze ono to naozaj inac funguje u kazdeho cloveka a zalezi este aj,ci ma cukor unho prave stupajuci,alebo naopak klesajuci trend,proste milion veci,dokonca este aj v akej zivotnej faze sa clovek prave nachadza,tak mu ten pohyb moze znizovat,alebo naopak zvysovat cukor...na ceskom fore jeden sportovec pisal,ze po behani rano mu cukor vzdy vyskoci na 20 mmol...samozrejme inemu moze naopak klesnut az do hypa...tanulky a šablony su v tomto pripade uplne nanic....kazdy si to musi na sebe otestovat a ratat z tym,ze sa to bude vzdy menit....zalezi aj ake doplnky prave berie,niekedy staci nieco vynechat,alebo zamenit a v organizme sa nieco zlepsi alebo naopak pose....a ked si clovek este ktomu picha inzulin,tak to je potom zabava :)

Max RAINE

Ano priemer je taky ako si napisal, ale ma klesajucu tendenciu po vysadeni "praškoveho suplementu" Este raz sa teda opytam, ako rychlo klesa cukor v krvy? Z nejakej hranice povedzme 8 pri napriklad chôdzi? To ma len tak zaujima aku ma spotrebu telo, je mi jasne ze kadze telo inu ale ako tak cca aspon dik...

eng

kristof,

z dvoch meraní máš priemer (11,2+5,6)/2=8,4 a to je už glykémia ktorá zodpovedá poruche glukózovej tolerancie.

Ak by som bol diabetológom tak uvažujem o tom, že rozdiel medzi 11,2 a 5,6 pri dvoch odberoch je dosť veľký na to aby som ako lekár nechal všetko tak so záverom, že nejde ani o diabetes a ani o poruchu glukózovej tolerancie... Čo ak by šlo naozaj o diabetes a ten druhý odber bol už po nepostrehnutej hypoglykémii, keď môjmu pacientovi už nastupovalo "kontra" a glykémia sa dostala na túto hodnotu?

Pýtal by som sa sám seba či mu pre istotu neurobím OGTT, lebo čo ak to je naozaj diabetes a je ho včas neobjavím a časom vzniknú u môjho pacienta komplikácie...

Podozrenie tu existuje stále a žiadna poisťovňa ma nemôže nútiť neurobiť pacientovi OGTT test a poťahovačky na súdoch za zanedbanú zdravotnú straostlivosť mi za to určite nestoja.

Max RAINE

Pýtal som sa jedneho človeka ktory tak isto ako ja jedol ten protein a hovoril ze tiez mal zvyšeny cukor z toho. Kazdopadne skusim ju najblizssie ukecat aby ma na ten test objednala, chcem vediet ako to prebehne. Inač zaujima ma aka je spotreba cukrov priemerna? Priklad. Ak ma niekto 8 a povedzme ide hodinu pešo niekam, ze kolko z toho zmyzne? :)

kristof

lenze ak mu doktorka namerala 5,6 tak je cela rada a uz ho neposle na ten zatazovy test pankreasu (musi mat dovod)....v lekarstve to funguje tak,ze ked nie je podozrenie na diaqgnozu,tak sa setri peniazmi hihi a v tomto pripade tazko povedat,sice mal vyssi cukor ale teraz nema vyssi,tak vladne spokojnost

eng

MAX RAINE,

to je dobré že dnešná Tvoja kontrola dopadla OK.

Ale pre istotu si daj urobiť OGTT test pretože aj diabetici mávajú glykémie ráno okolo 5,6 ako Ty a veľakrát aj mene... :-)

Dobrá raňajšia glykémia po viacerých zlých ešte nehovorí o tom či máš DM, alebo poruchu glukózovej tolerancie, alebo nie. Záťažový glukózotolerančný test ukáže ako Tvoj organizmus dokáže spracovať sacharidy.

Nemysli si, že keď nik v rodine nemá DM, že ho nemôžeš mať zrovna Ty - je veľa takých diabetikov, čo v blízkej rodine nemá nikoho s cukrovkou...

A preto s testom OGTT netreba otáľať.

Dúfam, že Ti test dopadne OK. Ahoj a držím Ti palce.

Dnes rano som bol opat merat. Od pontelka som vysadil ten protein čo som mal do posilovne. Rano (asi 2h po vstaní a po večeri pečiva s parkami) mi diabetologička namerala 5,6 Teda začina sa rysovat ze aj nevinny Protin teda bielkovina ako suplement pravdepodobne mohol ovplyvnint metabolizums cukrov... :)

Max RAINE

Dnes rano som bol opat merat. Od pontelka som vysadil ten protein čo som mal do posilovne. Rano (asi 2h po vstaní a po večeri pečiva s parkami) mi diabetologička namerala 5,6 Teda začina sa rysovat ze aj nevinny Protin teda bielkovina ako suplement pravdepodobne mohol ovplyvnint metabolizums cukrov... :)

eng

MAX RAINE,

hodnota nalačno 7,9 ako píšeš nie je hodnota úplne zdravého človeka (čo sa týka glukózového metabolizmu) ale ešte neznamená, že máš naozaj diabetes.

Ako Ti tu už viacerí napísali neváhaj a choď k odbornému lekárovi - diabetológovi a daj si urobiť vyšetrenia OGTT (orálno glukózovo tolerančný test).

Pri OGTT teste je rozhodujúca hodnota glykémie po 2 hodinách (je to na viacerých slovenských, českých a anglicky písaných servroch, napr.: www.medinfo.sk , www.privamed.cz , vysetreni.vitalion.cz, www.labtestsonline.org . Pekne rozpísané hodnoty v časovom odstupe 30,60,120 a 180 minút od vypitia glukózového roztoku sú napísané na tejto stránke: okbh.euromedic.biz .

U Teba môže ísť kľudne o poruchu glukózovej tolerancie a nie o cukrovku = Diabetes Mellitus.

kristof

sa pytaj na zatazovy test pankreasu a dozvies sa ortiel ci mas alebo nemas cukrovku....vo svete zije velmi vela ludi,ktory maju tzv skrytu cukrovku a objavia im ju napr iba pri nahodnych vysetreniach....ale ako sam vidis,raz to moze byt 11mmol,inokedy 8mmol...preto je lepsi ten zatazovy test

Max RAINE

Tak dnes rano som bol merat sugar zas. Mal som 7,9 nalacno. Vecer posilka potom 2 krajce chleba s dusenou sunkou a mlieko. Stale ale vela. Prosim poteste ma niekto a povedzte mi ze nemam cukrovku a nebudem si musiet pichat:-(