Panicka porucha - PP

Príspevok v téme: Panicka porucha - PP
Babatenko

Prvu uzkost a az odpadnutie, no pred padom na zem ma vtedy kamarat zachytil.. zazila som to na jednej techno party v Amsterdame, a myslim, ze ten stav mi vyvolala extaza. Odvtedy trpim panickou poruchou. Su to uz vyse 3 roky. Je to hrozne, je to snad horsie nez akakolvek ina choroba. Obmedzuje ma, bojim sa letiet lietadlom, bojim sa ist na vylet, dlhsiu trasu autom, byt sama doma.. je to hrozne... cokolvek by som dala za to, aby som mohla byt zase normalna, pri zabludeni v aute v noci, ked niekam idem a nejak sa zamotam, alebo strach z pokazenia auta alebo prechadzke a zamysleni a zabludeni, alebo vybiti mobilu, si povedat, ze no a co, nejak sa vymotame, nejak to zvladnem, spytame sa na cestu, ale nie, teraz ma len chyti stav a uz je zle, porad umieram a zblaznim sa pri tom.. Najskor som si myslela, ze nie som normalna, ze sa so mnou nieco deje, ze som divna.. a potom som nejak zistila, uz si vlastne ani nepamatam ako, ze je to panicka porucha a trpi tym viac ludi. Najskor som si myslela, ze mam nieco so srdcom, infarkt, alebo co .. ale 18 ka a infarkt ?
Bojim sa ist niekam na vikend, na chatu, niekam prec daleko, lebo sa bojim, ze keby ma nahodou ja neviem vykrutilo, alebo by som odpadla, tak sa tam nedostane vcas pomoc a umriem tam, strach zo smrti, ako zomriem, co potom, tazko sa mi dycha, tlak na hrudi, nemozem prehltat, steklia ma mravence a trpne mi kadeco, ruka, tvar, krk, zalieva ma studeny pot... Ako kedy, mavam rozne silne stavy.. Bola som uz u psychologicky na vysetrniach a aj u psychiatricky, predpisala mi lieky lebo som mala ist do zahranicia studovat na par mesiacov, takze nebol cas na sedenia, ale nikdy som si zatial lieky nedala, aj napriek mnohym zachvatom a mnohokrat aj takym, ze uz som chcela povedat umieram, zblaznim sa, ludia volajte mi pohotovost!! Predpisala mi RIVOTRIL, ten stoji u mna v policke zatial, teraz nedavno som bola u dr. psychiatricky opat a som jej povedala o stavoch, aj o strachu z rivotrilu, lebo som sa na internete docitala kadejake neziaduce ucinky, necitenie noh a pady na zem.. a tak som to utrpenie prezivala tazko a bez liekov, ale vzdy to preslo.. VZDY TO PREJDE, i ked si nie som taka ista, lebo fakt vzdy mam pocit, ze tentoraz to uz neprejde, tentoraz umieram, alebo sa zblaznim ! .... Tak mi prepisala LEXAURIN 1,5 mg, vraj je to uplne najslabsi liek, aky mi moze dat a na spanie mi dala ZOPICLON, kedze obcas ked mam stav a uzkost a nemozem zaspat, ale rano musim vstavat, tak som si ho vzala od nej, ale este som ho nepouzila.. ale povedala, ze sa da zmiernit tie stavy, aj uplne vyliecit, treba zacat so sedeniami. Teraz zacne skola zasa a ja si zas nebudem vediet najst cas na to sedenie, mam toho zozaciatku fakt vela, tak mi dala termin az volakedy o 4 tyzdne.. Tak zatial sa pokusim vyhnut sa navodeniu si UZKOSTI a po pripade to zahnat ... ale NEBAVI MA UZ TAKTO ZIT ! OBMEDZOVAT SA !! je to strasne :(( Dufam. zepo sedeniach a terapiach sa mi to vylieci ! ..

Ake mate skusenosti s tymito liekmi ? RIVOTRIL, LEXAURIN, ZOPICLON ?
Ja som chcela nech mi predpise XANAX, lebo je to vseobecne znamy liek, antidepresivum aj, a kamosky ho brali a pomohol, ale ano, co pomoze kamoske, nemusi pomoct mne, a aj je to moc silne. Ale dost sa bojim tych liekov, ked citam tie neziaduce ucinky na internete... Ake mate s tym vy skusenosti a co robite pre zbavenie sa PP - PANICKEJ PORUCHY ?? Musim sa toho zbavit, nebavi ma takto zit.. ubija ma to..

Vopred dakujem za rady.

Babatko91

rena23

Tatiana, pytala som sa preto, lebo mne zabrala az terapia, tak stale viac rozmyslam, ci brat lieky ma vobec zmysel. Na druhej strane sa ich bojim vysadit...
Prasko je fakt super, z casu na cas, ked mam tazku chvilku, sa k jeho kniham vraciam a vzdy to pomoze :-)

rena23

Babatenko, napisala som, ze z 30.8., a ked to chces uplne presne 18:05 ;-), su tam dva odkazy, staci, ked si precitas iba tie, nemusis celu diskusiu, to by asi fakt neslo... :-)

Babatenko

rena23

Lenze ta tema , tam keby som to vsetko chcela precitat, tak tam sedim pri tom 3 dni ! :(
Uz som to skusala odzadu citat pekne doradu, ale je tak aj kopec nezmyslov a neda sa to citat vsetko.. Nemozes to aspon zhrnut nejak strucne a supnut sem ? Velmi by ma to potesilo, som vdacna za vsetky rady..

J. Praska: Nadmerne obavy o zdravi - utekam hned kupit :) Dakujem za radu :)

tatiana26

RENA ááále čožeby som ja niekde chodila... nič som o tom vtedy nevedela... pochopila som to tak, že AD to preliečia a je vybavené... tak som riadne dopadla na hubu... riešiť veci som začala až potom... Inak som včera večer študovala toho Praška a ohromne som rada, som prišla na zaujímavé veci :)

tatiana26

No práve som si tu prečítala svoj príbeh :-) až potom pozerám, že to nepíšem ja, ale niekto iný :D Teraz sa tak zamýšľam nad tým, že koľko rokov ja vlastne takto žijem...myslím, že asi 6, možno 7 ... uf, to je dosť... ale samozrejme boli obdobia veľmi zlé a obdobia oveľa lepšie... veľmi zlé to bolo prvý takmer rok, keď som ani ja ani nikto nevedeli, čo to preboha vlastne je... potom som brala AD, čo mi výýýrazne pomohlo na cca 3 roky, až som sa cítili taká hviezda, že som ich vysadila... do pol roka som bola v neskutočných stavoch a napriek AD a terapii a všetkej liečbe to trvalo 7 mesiacov, kým som sa ako tak dala dokopy... 7 mesiacov som bola na péenke, v strašných stavoch, fakt strašných... od januára 09 som sa vrátila do práce, fungujem v živote tak kvázi normálne, že kto nevie, si nevšimne, ale ja viem, že to normálne nie je... tiež ma to takto nebaví a tiež som z toho na nervy... vlastne na nervy sme všetci :-) Ja si tak hovorím, že každý s niečím žije a bojuje a že toto je asi moja cesta ... a že sa nevzdám proste a nepoddám ... ale som priveľmi lenivá a primálo robím pre vyliečenie, to rozhodne... inak tie Praškove knihy sú super, veruže aj mne treba ich vytiahnuť a znovu čítať..

rena23

Usmev, na tie situacie sa radsej nepytaj, lebo sa mozno budes viac bat. ;-) Dospiet to moze kamkolvek, preto sa treba co najintenzivnejsie liecit.

rena23

Babatenko, pozri temu Uzkost 30.8., tam som davala kontakt aj vysvetlovala, ako to s nim je, nechce sa mi to prepisovat. ;-) Tie "infarktove" stavy su somatizacie, pozname to tu asi vsetci. Mne velmi pomohlo, ked som si precitala knihu J. Praska: Nadmerne obavy o zdravi, pochopila som, ako to cele funguje, aj ako si clovek moze sam pomoct. :-)

1usmev1

ahoj Babatenko!:-)
aj ja trpim panickou poruchou a uplne presne Ti rozumiem.. vo vsetkom co si napisala, lebo vsetko to zazivam aj ja.. u mna je to ako na hojdacke, pride obdobie, kedy je uz vsetko fajn, ze si myslim, ze je to ok a potom bum, zasa sa to cele pokazi, zhorsi a ja som tam kde som bola na zaciatku..
mne tiez zacina skola, neviem si to vobec predstavit, takze uz aj z toho ma chyta hrozny strach a obavy..
M-Magistra - mozem sa Ta opytat co mas na mysli, do akych situacii by to mohlo az zajst? dakujem za odpoved..